חשד לפשע שנאה בירושלים: מבנה של הכנסייה האורתודוכסית עלה באש, כתובות נאצה התגלו במקום

חקירת השריפה העלתה כי המקום, המשמש כסמינר ללימודי דת, הוצת במכוון. בנוסף, כתובות "מוות לערבים" רוססו על שער בית ספר ליד שכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שריפה פרצה לפנות בוקר (חמישי) במבנה של הכנסייה היוונית האורתודוכסית בירושלים, בין שער יפו להר ציון, וכתובות נאצה התגלו על אחד מקירותיו. חקירת השריפה העלתה כי המקום, המשמש כסמינר ללימודי דת, הוצת במכוון. בנוסף, מקורות פלסטינים מדווחים כי רוססו כתובת "מוות לערבים" בבית ספר בכפר עוריף, דרומית לשכם. 

כוחות כיבוי השתלטו על האש, שגרמה נזק לחדרי שירותים ומקלחות. איש לא נפגע. מכבי האש זיהו כתובות נאצה שרוססו על אחד הקירות בגנות ישו ומריה. כמו כן נכתב שמו של מאחז בלתי חוקי שפונה לפני כשבוע, "גאולת ציון". כתובת זו נכתבה גם על מסגד שהוצת ביום רביעי בלילה בכפר ג'בעה סמוך לבית לחם.

רסאן דגלס, האחראי על תיק ההתנחלויות בצפון הגדה מטעם הרשות הפלסטינית, אמר לסוכנות "מען" כי כמה מתנחלים מיצהר הגיעו לבית הספר ליד שכם וריססו את הכתובת על שער הכניסה לצד מגן דוד. לדברי דגלס, האירועים של הצתת המסגד בג'בע אתמול, הצתת הסמינר בירושלים והכתובות בשכם הם תוצאה ישירה של שחרור הרסן לימין הקיצוני מצד ממשלת ישראל ערב הבחירות הקרובות. 

שוטר ליד הכנסייה שהוצתה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה לאירועים כי "פשעי השנאה של המתנחלים נגד האזרחים הערבים והמקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות מתפשטים ומתעצמים עקב התרשלות של המשטרה ורשויות האכיפה. 630 (!) פעולות "תג מחיר" נרשמו בשנים האחרונות, שהן פעולות טרור לכל דבר ועניין, והפושעים עודם מסתובבים חופשי ללא כל הרתעה וענישה, ואף להפך: מתחזקים מהאווירה הגזענית והפשיסטית השוטפת את הרחוב היהודי, בחסות מפלגות הימין הקיצוני. אלו פועלות בהשראת הממשלה, הנוקטת במדיניות מוצהרת של אפליה, הדרה וקיפוח". 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת גינה את ההצתה. "אין מקום לתופעות כאלה בירושלים, יש לעקור אותן מהשורש ולהביא את האחראים לדין", אמר ברקת. ראש העיר שוחח עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה וביקש להאיץ את החקירה בנושא. "עלינו להחזיר את הדו קיום והשקט לירושלים במהירות", הוסיף ברקת.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "שבוע לפני פורים אנו מקבלים תזכורת יומית ללקח המעוות שנוטלים מטורפי תג מחיר ותומכיהם השקטים מההיסטוריה היהודית". קריב קרא למפכ"ל המשטרה "לפעול בנחישות לבלימת אירועי השנאה שמתגברים לקראת חג הפורים. העובדה, שבמדינת ישראל אזרחים ערבים מפחדים לצאת לרחוב בעיר הבירה במהלך הפורים, היא כתם בל ימחה על החברה הישראלית", דברי הרב.

הר ציון הוא אחד המקומות המועדים ביותר לפורענות מבחינת פעילי תג מחיר. בשנתיים האחרונות אירוע באזור הזה עשרות מקרים של פשעי שנאה מסוגים שונים: תקיפות ויריקות נגד אנשי דת נוצריים, ריסוס כתובות נאצה, ניקוב צמיגי מכוניות, חילול קברים, ניתוץ מצבות ועוד.

במאי השנה היתה הצתה בכנסייה סמוכה, זמן קצר לאחר שהאפיפיור פרנציסקוס סיים את ביקורו במקום. ב-2013 ניפצו אלמונים אריחי קרמיקה ארמנית במתחם קבר דוד ובכך השחיתו לעד את השלב המוסלמי של המבנה. באותה שנה ניפצו אלמונים מצבות בבית הקברות הפרוטסטנטי שבהר ציון.

ראשי הכנסיות התלוננו פעמים רבות על החשש של הנזירים ואנשי הכמורה להסתובב במדי הכהונה באזור הר ציון בשל יריקות והתנכלויות. "בהר ציון כל דאלים גבר, מי שיותר בריון עושה מה שהוא רוצה. אין כאן נזיר שלא סופג יריקות, זה חלק מהגדרת התפקיד", אמר לפני שנה וחצי ל"הארץ" גורם בכיר באחת הכנסיות באזור.

פעמים רבות הופנתה אצבע מאשימה כלפי תלמידי ישיבת התפוצות שפועלת בהר ציון. הישיבה אירחה בשנים האחרונות נערים המזוהים עם "נוער הגבעות", שחלקם גורש מהשטחים. ראש הישיבה הכחישו את הטענות. 

אתמול בלילה הוצת מסגד בכפר ג'בעה, סמוך לבית לחם. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, ופא, מתנחלים הציתו את המסגד וריססו עליו כתובות כמו "רוצים גאולת ציון" ו-"נקמה". מהמשטרה נמסר כי כוחות צבא והמפלג לפשיעה לאומנית יחקרו את האירוע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ