ראש העיר רמת גן לשעבר צבי בר הורשע בשוחד, הלבנת הון, הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט

השופט צבי גורפינקל מצא כי בר "זגזג בין גרסאות שונות". הוא שימש כראש עיר 24 שנים, אך לא התמודד בבחירות האחרונות במסגרת פשרה שהושגה בבג"ץ

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש העיר רמת גן לשעבר, צבי בר, הורשע היום (חמישי) בעבירות של שוחד, הלבנת הון ועבירות מס, הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. לבקשת התביעה, הוצאו לבר וליזמים שהורשעו במתן השוחד צווי עיכוב יציאה מהארץ, ודיון הטיעונים לעונש יתקיים ב-14 באפריל. בר, בן 79, שימש כראש העיר רמת גן במשך 24 שנה. בפשרה שהושגה בבג"ץ הוא סיים את תפקידו באוקטובר 2013 ולא התמודד בבחירות האחרונות.

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, כתב בהכרעת הדין כי "בר לא דבק בגרסה אחת וזגזג בין גרסאות שונות". לדבריו, "הכרעת הדין מגוללת התנהלות בלתי תקינה, בלתי מוסרית ומהווה דוגמא מובהקת לשחיתות שלטונית. את היושר, השקיפות והגילוי הנאות החליף ניצול המעמד לטובת לקיחת טובות הנאה". 

השופט כתב עוד כי "נכון שהחלטותיו של בר בפרוייקטים נשוא כתב האישום נעו בין החלטות סבירות להחלטות המיטיבות עם העיר... ייתכן גם שבר היה מקדם את הפרוייקטים ללא קשר לטובות ההנאה, אך אין בכך כדי לבטל את טובות ההנאה שקיבל מהנאשמים כמי שמקדם את האינטרסים שלהם ברמת גן, תוך ניצול מעמדו".

בר בבית המשפט, היוםצילום: מוטי מילרוד

כתב האישום נגד בר הוגש בינואר 2013 וייחס לו קבלת שוחד בגובה שני מיליון שקלים, במסגרת ארבע פרשות. בפרשה הראשונה פרשת בית ליראור, הוא הואשם בלקיחת שוחד בסך של כמיליון שקל (224 אלף דולר) וטובות הנאה נוספות מהיזמים שאול לגזיאל ועמנואל ארביב - שגוייס כעד מדינה בתיק. מי שלכאורה תיווך בין אנשי העסקים לראש העיר היה מקורבו של בר, עו"ד מוטי גלוסקה.

גרסת ארביב היתה כי גלוסקה, איש הכספים של בר, ביקש ממנו עמלת תיווך עבור רכישת פרויקט בית ליראור (כיום בית מכללת רמת גן), שעיריית רמת גן היתה שותפה בו. מגרסה זו, שאומצה בכתב האישום, הסיקה הפרקליטות כי עמלת התיווך היתה למעשה שוחד - אף שארביב עצמו הכחיש זאת. ה"עמלה" הועברה לבר ככיסוי להלוואה שלקח בלונדון, אותה עזר לו ארביב לגייס. בחקירתו במשטרה טען בר כי לא ידע דבר על עמלת התיווך, ושכיסה בעצמו את ההלוואה. עם זאת, הפרקליטות הציגה במשפט תיעוד להעברת 110 אלף פאונד מחשבונו של ארביב לחשבון ההלוואה של בר.

השופט גורפינקל מצא את עדותו של ארביב מהימנה, ובר הורשע בקבלת שוחד והלבנת הון. הוא הואשם גם בהפרת אמונים, בשל העובדה שפנה לאחד היזמים וביקש שיעסיק את בנו, אולם זוכה מאישום זה. היזם שאול לגזיאל הורשע במתן שוחד. 

גם בפרשה מגדלי התמרים הורשע בר בלקיחת שוחד מלגזיאל. בתמורה לקידום פרויקט מגדלי התמרים ברמת גן מצד בר, לגזיאל העביר לבנו של בר מניות בחברת מד פטרוליום שהיתה בשליטתו. בנו של בר גם מונה למנהל בחברה של לגזיאל, שהורשע במתן השוחד. בפרשה זו הורשע ראש העירייה לשעבר גם בהפרת אמונים, משום שפעל בניגוד עניינים כאשר היה שותף בחברה אחרת עם לגזיאל, ובמקביל פעל לקידום הפרויקט.

בפרשה השלישית, שגם בה הורשע בר בלקיחת שוחד, הוא הואשם כי קיבל 100 אלף דולר מיזם בשם חיים גייר, שקידם פרויקט חילופי שטחים ברמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. לפי כתב האישום, השוחד הוסווה כהלוואה לתקופה של שנה, אשר בר לא החזיר במועד ואף לא נדרש לכך.

בר טען כי קידם את הפרויקטים בלי קשר לכסף שקיבל מגייר, שהורשע בעצמו במתן שוחד. "אין קשר בין הדברים", אמר " לא מדובר ביזם אלא בחבר שלקחתי ממנו כסף, והוא יודע שיקבל חזרה את כספו". בהקשר זה כתב השופט גורפינקל כי "חברותם של בר וגייר אינה מוטלת בספק. גם חבר יכול לתת שוחד. הנסיבות כאן אינן מתיישבות עם הלוואה חברית". במסגרת פרשה זו הורשעו בר וגייר גם בהלבנת הון וכן השיבוש הליכי משפט, משום ששוחחו ביניהם אחרי שזומנו לחקירה, על מנת להסוות את השוחד.

באישום האחרון האשימה הפרקליטות את בר בלקיחת שוחד בסך של כ-465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מהיזם דוד לוי בפרויקט הילקרסט בעיר. התמורה, לפי כתב האישום, היתה קידום הפרויקט והגדלה משמעותית בזכויות הבנייה בו. בר הורשע בפרשה זו בקבלת שוחד, אך זוכה מהאישום בהפרת אמונים, ואילו לוי במתן שוחד. בר הורשע גם בהעלמת מס. 

"יש להדגיש", כתב השופט גורפינקל, "שעל אף שזיכיתי את בר בשלוש מתוך ארבע עבירות של הפרת אמונים עצמאיות, שאינן חלק מעבירת השוחד, אין בכך כדי להכשיר התנהלותו המשולה בעיניי להליכה על חבל דק ואינה הולמת התנהלות ראש עיר בישראל".

ביולי 2013 החליט בג"ץ שלא להשעות או להדיח את בר, בתמורה להתחייבות שלא ירוץ בבחירות המקומיות שהתקיימו באוקטובר אותה שנה. נשיא בית המשפט העליון דאז, אשר גרוניס, אמר בדיון בעניין בר כי "אנו סבורים שמבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת בשלב הזה שראש המועצה ימשיך לכהן בתפקידו". ראש העיר הנוכחי, ישראל זינגר, חשוד אף הוא בפלילים. 

בר סירב להתייחס להכרעת הדין. סניגורו, עו"ד נבות תל צור, מסר כי "ההרשעה היא אירוע קשה מאד. זה יום קשה לצבי בר. עם זאת, אני רוצה לומר שאת העשייה והעבר המפואר של צבי בר, אף אחד לא יוכל לקחת ממנו, לא את התרומה לביטחון, ולא את התרומה לעיר. בית המשפט קבע בצורה ברורה שנשמע אינטרס הציבור ולא הייתה סטייה מן השורה. נלמד את הכרעת הדין ואז נשקול את צעדינו".

התובע בתיק, עו"ד טל פרג'ון מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, אמר כי "יידע כל נותן ולוקח שוחד שאנו לא נירתע מלהעמידו לדין". בנוגע לקביעת בית המשפט כי בר לא פגע באינטרס העיר רמת גן, אמר פרג'ון כי "החוק קובע שגם אם מקבל השוחד לא הזיק לאינטרס הציבורי אין בכך כדי להפחית מחומרת המעשה".

ליעד אילני, מראשי האופוזיציה בעיריית רמת גן, אמר לאחר הקראת הכרעת הדין כי "זהו יום עצוב לעיר רמת גן ולתושביה. התחושות קשות מאוד, שכן השחיתות לא פסה מעיריית רמת-גן ולצערי אף הרימה ראשה בתקופת כהונתו של מחליפו בתפקיד, ישראל זינגר. אני שואב תקווה רבה מפסיקת בית המשפט וביחד עם חברי לאופוזיציה העירונית, אפעל לבצע טיפול שורש אמיתי ולעקור את השחיתות מיסודה ".

השתתף בהכנת הכתבה: אילן ליאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ