החשד לאי סדרים במעון ראש הממשלה: וינשטיין הורה למשטרה לפתוח בבדיקה, אבל רק אחרי הבחירות

בתום ישיבה שארכה שעות ארוכות עם נציגי המחלקה הפלילית בפרקליטות, אימץ היועץ המשפטי לממשלה את המלצתם והורה לפתוח בבדיקה, אך הבהיר: אין חשד למעורבות נתניהו בפלילים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט הערב (חמישי) לפתוח בבדיקה פלילית של ההתנהלות במעון ראש הממשלה, אולם רק לאחר הבחירות. ההחלטה התקבלה בתום פגישה שנמשכה שעות ארוכות בהשתתפות נציגי המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, שעסקה בממצאי בדיקת עדותו של מני נפתלי בעניינם של בני הזוג נתניהו וההקלטות שמסר, לצד חומר שהעביר לפרקליטות מבקר המדינה יוסף שפירא.  

הבדיקה תתמקד בשיטה שנחשפה בחומרים שנאספו עד כה, והיא גלגול הוצאות פרטיות של בני הזוג נתניהו על הקופה הציבורית. עוד תיבדק פרשת החשמלאי, והחשד שהעסקת החשמלאי תוך "המצג המטעה" נועדה להחזיר חוב עבר לחשמלאי אבי פחימה. עוד ייבדקו קצוות חוט נוספים שלא נבדקו על ידי מבקר המדינה. 

וינשטייןצילום: אמיל סלמן

וינשטיין סייג את הודעתו כי בחינת חומרי הגלם מדו"ח המבקר והעדויות שמסר מני נפתלי על ידי הפרקליטות אמנם העלתה חשדות לביצוע עבירות פליליות המצדיקים בדיקה - שבסיומה יוחלט אם יש מקום לפתיחת חקירה פלילית, אולם מדובר "בחשדות לביצוע מעשים שחומרתם אינה גבוהה יחסית (אם וככל שיוכחו)". בהודעתו הדגיש היועץ כי "בחומר שנאסף עד כה אין ראיות המעלות חשד למעורבות של ראש הממשלה עצמו במעשים האמורים".

למרות שגביית העדויות בפרשה תיעשה רק אחרי הבחירות, לפי החלטת וינשטיין - עד ליום הבוחר יושלם תהליך איסוף החומרים, הוצאת צווים ומחקרים. לשיטת היועץ, ההד התקשורתי שעשוי היה להיגרם מזימון שורה של עדים בפרשה לחדרי החקירות - כשמדובר בחשד למעשים ברף פלילי נמוך - היה מביא לפגיעה באינטרס הציבורי. באשר לחומרת המעשים, מדגישים במשרד המשפטים כי מהפרשה לא עולה חשד לעבירות שוחד או מרמה, וקיים ספק אם התנהלות המעורבים בה צריכה להיבחן בשדה הפלילי. לעומת זאת, מדגישים במשרד כי בפרשת החשמלאי עולים חשדות פליליים מובהקים יותר.

את החלטתו לדחות את הבדיקה לאחרי הבחירות נימק וינשטיין בכך ש"המידע שנאסף עד כה ידוע בעיקרו לציבור בעקבות פרסום דו"ח המבקר ופרסומים נוספים שפורסמו בעת האחרונה ונדון בהרחבה במסגרת שיח ציבורי שהתנהל בנושא. הזמן הקצר שנותר עד לבחירות לא יאפשר לסיים את הבדיקה ולהגיע למיצוי הנושא. בנוסף, כאמור, מדובר בחשדות לביצוע מעשים שחומרתם אינה גבוהה יחסית".

מני נפתלי מגיע לחקירה במשרדי יאח"ה, החודשצילום: מוטי מילרוד

וינשטיין הסביר כי הוא נשען בין היתר על הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מ-1998 העוסקת במדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות, לפיה "בתקופה בחירות יש להיזהר מכך שפעולות של מערכת אכיפת החוק ישמשו ככלי ניגוח במערכת הפוליטית ויש לנהוג בזהירות בנקיטת פעולות חריגות שעלולות לעורר חשש להשפעה פוליטית".

וינשטיין הנחה להעביר את החומרים שנבחנו בפרקליטות למשטרה שתתכונן לבדיקה שתתקיים לאחר הבחירות. יחידת להב 433 היא שתבצע את הבדיקה. בשלב הראשון של הבדיקה תזמן המשטרה עובדים במעון ראש הממשלה לחקירה, חלקם תחת אזהרה, ביניהם סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף. לפי הערכות של גורמי המשטרה, תחילה יזומנו העובדים ובהמשך לא יהיה מנוס אלא לזמן גם את בני הזוג נתניהו לחקירה.

נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, הגיע היום למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה לצורך השלמת עדותו. בסוף השבוע שעבר העיד נפתלי 11 שעות במשרדי היחידה, לאחר שווינשטיין אישר להעניק לו חסינות חלקית מפני הפללה עצמית. לעדותו, בני הזוג נתניהו גלגלו באופן שיטתי הוצאות פרטיות על הקופה הציבורית והעבירו מוצרים שיועדו למעונם הרשמי בירושלים לביתם הפרטי בקיסריה. בין היתר, הוא סיפר כי עובדת מעון ראש הממשלה הועסקה כמטפלת של אביה של שרה נתניהו. עורך דינו עופר אלמוג אמר כי נפתלי העביר לחוקרי המשטרה מסמכים והקלטות, שרובן נעשה בדיעבד. 

אתמול הגיש נפתלי תביעת דיבה נגד הליכוד, מנהל מסע הבחירות של המפלגה, ניר חפץ, ועורכי דינו של נתניהו, שייצגו את עמדתו בתקשורת לאחר פרסום דו"ח המבקר בנושא ההתנהלות במעונו - דוד שמרון, יעקב בורובסקי, שולמית אשבול ויוסי כהן. עוד נתבעו אמנון זכאי, קניין במשרד ראש הממשלה, ועפרה שמשון, לשעבר מבשלת במעון שפרסמה מכתב שבו תקפה את נפתלי. נפתלי תובע חצי מיליון שקלים בטענה שניסו לבצע בו "סיכול ממוקד" ו"לטפול עליו את האשם בהוצאות המנופחות של מעון ראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ