6 עד 13 חודשי מאסר נגזרו על המטפלים שהורשעו בתקיפת צעירה בתרדמת בבית החולים אלישע

הארבעה תועדו על ידי מצלמה נסתרת שהתקינה משפחת החוסה, שחשדה כי הצוות הרפואי מתעלל בה. אמה הביעה כעס על העונשים: "זה ביזיון, לא גילו רחמנות כלפי ביתי, גילו רחמנות כלפיהם"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

גזר דין ניתן היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בחיפה לשלושה מטפלים, עובדי כוח עזר בבית החולים הפרטי "אלישע" בחיפה במחלקת פגועי ראש, שהודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון בתקיפת חסרת ישע בנסיבות מחמירות.

על אף שהפרקליטות ביקשה עונשי מאסר של שנתיים עד ארבע שנות מאסר, שלושה מהנאשמים נשפטו ל-6 עד 13 חודשי מאסר. גזר דינו של הנאשם הרביעי ינתן בסוף החודש לאחר תסקיר של הממונה על עבודות השירות בשל מצבו הרפואי. בנוסף חויבו הנאשמים לשלם לנפגעת סכום של 56,000 שקלים פיצויים.

ד', אמה של החוסה, הביעה בתום הדיון כעס רב על העונשים ואמרה: "ביזיון. אני ממש בהלם. לא גילו רחמנות כלפי ביתי, גילו רחמנות כלפיהם". עוד היא הוסיפה כי הנאשמים הרסו את ביתה, ואמרה כי תפנה לפרקליטות המדינה, "אני לא אשתוק עד שהנאשמים יענשו במלוא חומרת הדין".

המטפל אלכסנדר קגן, עליו נגזרו תשעה חודשי מאסר, בבית המשפט המחוזי בחיפה היום צילום: רמי שלוש

כתבי האישום הוגש באוקטובר 2013 נגד אלכסנדר פנישב, בן 37 מקריית ים, אלכסנדר קגן בן 50 מחיפה, דמיטרי סבטיקוב בן 60 מקריית אתא ודמיטרי בלואוס בן 39 מחיפה. נכתב בו כי הארבעה משכו בחוזקה בשיערה של בת 23 המאושפזת במוסד ונמצאת בתרדמת, והכו אותה במספר הזדמנויות בזמן שטיפלו בה במסגרת תפקידם.

הפרשה נחשפה בתחילת חודש אוקטובר 2013 לאחר שהוריה של הצעירה המאושפזת  חשדו שהיא עוברת התעללות בעקבות סימנים שגילו על גופה. הם התקינו מצלמת אבטחה נסתרת בחדר בו היתה מאושפזת במוסד ולחרדתם גילו כי חשדם היה מוצדק, והצעירה אכן עברה תקיפה על ידי אנשי צוות מהמוסד.

במהלך הדיון צינה השופטת דיאנה סלע כי "אין צורך להכביר מילים אודות חומרת מעשיהם של הנאשמים, אשר כל אחד מהם הופקד בתורו על הטיפול והדאגה לבריאותה ולשלומה של מ. בת ה-23 (במועד ביצוע העבירות), שהיתה מאושפזת מזה כארבע שנים במחלקה לפגועי ראש, תלויה באופן מוחלט בחסדיהם, בהיותה מחוסרת הכרה במצב של צמח, אך מסוגלת לחוש כאב, כפי שהיה ידוע לנאשמים אשר טיפלו בה באופן קבוע, וכפי שאכן ניכר בתגובתה למעשים האלימים שבוצעו כלפיה".

אלכסנדר פנישב, אחד המטפלים שהורשעו, היום בבית המשפט המחוזי בחיפהצילום: רמי שלוש

עוד הוסיפה השופטת כי "מעשיהם האלימים של הנאשמים, איש איש על פי חלקו, מעוררים חלחלה בקרבו של מי שנחשף להם, משפגעו בגופה ובנפשה המוכים ממילא, בהיותם משפילים, מבזים, מלמדים על פגיעה בכבודה כאדם. מעשים כאלה פסולים בכל מטופל, אך מופלגת חומרתם בענייננו נוכח מיהותה של קורבן העבירה – שהיתה מאושפזת מזה ארבע שנים במחלקה בחוסר אונים מוחלט".

עו"ד תמי אולמן, פרקליטתו של דימיטרי סבטיקוב שנגזרו עליו שישה חודשי מאסר אמרה בתום הדיון: "הלקוח שלי הביע חרטה בפני המשפחה. נלמד את גזר הדין, שסקר לדעתי נכונה את האירועים. ביהמ"ש עשה מדרג לכל נאשם עפי חלקו והנסיבות האישיות שלו. ובסופו של יום כל אחד מהנאשמים יחליט אם לערער או לא". 

עורך הדין כמאל מואיז, פרקליטו של אלכסנדר קוגן, שעליו נגזרו תשעה חודשי מאסר, אמר כי הם סבורים שמדובר בעונש חמור ביחס לנסיבות. "מדובר באדם שעשה את עבודתו נאמנה במשך 10 שנים". עוד הוא הוסיף כי מרשו הודה על מנת "לקדם את התיק" וכי הם שוקלים להגיש ערעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ