דנינו לפוליטיקאיות שקראו למפכ"ל חיצוני: "תפסיקו לבלבל לעם את המוח"

בטקס החלפת מפקד מחוז ש"י שפרש בגלל פרשיית מין, כינה המפכ"ל את פרשות ההטרדות "סיפורים צהובים". דנינו: "רק במשטרה יש הטרדות מיניות?"

חיים לוינסון
חיים לוינסון

מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, ניסה הבוקר (שני) להדוף את הביקורת על הארגון בעקבות שורת פרשיות המין בהן היו מעורבים כמה מבכירי המשטרה. "הבעיה היא רק במשטרה? אתם מסתכלים במראה? הטרדות מיניות יש רק במשטרה? ההבדל הוא שאנחנו מטפלים בזה", אמר דנינו בטקס בו החליף ניצב שלומי מיכאל את קובי כהן שפרש בעקבות החשד שקיים קשר בעל אופי מיני עם פקודה שלו תמורת קידומה. 

דנינו התייחס בדבריו להאשמות חברות הכנסת שרואיינו הבוקר ב-TheMarker וטענו שהמפכ"ל הבא צריך לבוא מחוץ למשטרה וכי יש צורך ממשי לבצע ניקוי אורוות במשטרה. "להגיד שהמפכ"ל הבא לא יבוא מתוך המשטרה זה לבטל עבודה של אלפי קצינים שנתנו את חייהם. להגיד להם שהם לא ראויים? המפכ"ל הבא צריך להיות מי שימשיך את המלחמה בפשיעה. ב-2014 היו פחות פריצות ושוד מישהו שמע על זה? שומעים רק את הסיפורים הצהובים. תפסיקו לבלבל לעם ישראל את המוח".

לדברי דנינו, "אין אף גוף במדינת ישראל שמתייחס באפס סובלנות לתופעות האלה. אין אף גוף שנקט בפעולות שמשטרת ישראל עשתה בנושא הזה. בטלוויזיה שמו תמונה של המפכ"ל בידיעה על הגשת כתב אישום. המדור שהמפכ"ל הקים הוא זה שדאג תהיה חקירה להעביר את החומר למח"ש. אנחנו עושים את זה כדי שלעם ישראל יהיה גוף נקי". 

בחודשים האחרונים נחשפים עוד ועוד מקרים של בכירים במשטרה הנחשדים בעבירות מין. ארבעה ניצבים כבר עזבו את תפקידם לאחרונה עקב חשד לעבירות מין ובהם סגן המפכ"ל, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, מפקד מחוז ש"י היוצא ומפקד מחוז חוף. 

מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, נחקר במח"ש לאחר שלפי מידע שהגיע לידי מח"ש, הניצב והשוטרת ניהלו התכתבות בפייסבוק שבמהלכה הציע לה לדאוג לעתידה אם תסכים להיענות לחיזוריו. למח"ש לא הוגשה תלונה על ידי השוטרת ומי שהעביר את הפרטים הוא גורם שלישי שהיה עד להתכתבויות בין השניים.

בכתבה ב-TheMarker רואיינו שבע חברות כנסת ומועמדות מטעם המפלגות השונות והציגו את משנתן הפוליטית והתייחסו בין היתר לתופעת ההטרדות המיניות במשטרת ישראל. לדברי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), "התופעה שהתגלתה מצביעה על צורך בניקוי אורוות כללי. המפכ"ל/ית החדש/ה לא יכול/ה לבוא מתוך המשטרה, כי מי שהיה בתוך הארגון וידע על ההטרדות, לא יכול לעמוד בראשו. אפשר גם למנות שרה לביטחון פנים".

המפכ"ל דנינו. ביקורת חריפה צילום: מוטי מילרוד

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה כי "ההטרדות המיניות של בכירים במשטרה מחייבות ארגון מחדש של גוף שהתנוון. אי אפשר להסתפק בהדחות ובהשעיות בלי לעשות בדק בית ושינוי יסודי. יש לבחון טיפול בתלונה על הטרדה מינית לפי בחירת המתלוננת ולא באמצעות פנייה אוטומטית למח"ש. יש למנות ממונות למניעת הטרדה מינית במשטרה לא רק במטה המרכזי אלא גם ביחידות".

גם ח"כ שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי) חשבה שיש צורך בשינוי מהותי בארגון. "יש לדבר על תרבות ארגונית חדשה, אחרת, בשל העובדה ש'בחורינו הטובים' במשטרה לא הבינו שהעולם השתנה במיוחד אחרי שהנשיא קצב נשפט לשבע שנות מאסר". לדברי מועלם-רפאלי, "המשטרה חייבת גם להתחיל לגבות את המתלוננות. חשוב להחמיר את הענישה עם שוטרים וקצינים המבצעים הטרדה מינית. לא די בהפסקת עבודתם, ניתן גם להוריד בדרגה ולפגוע בזכויות הכספיות־פנסיה שעמם הוא הולך הביתה".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), הוסיפה כי "הדבר המידי והדחוף ביותר לעשותו הוא להעביר את כל המפקדים והשוטרים - מהמפכ"ל ומטה - הכשרות וסדנאות אינטנסיביות בנושא פגיעה מינית והחוק למניעת הטרדה מינית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ