השר אריאל העיד לטובת ראש העיר נצרת עילית המורשע: "חסרונו עלול לפגוע בעיר שנים רבות"

לדברי שר הבינוי, גפסו שהורשע בלקיחת שוחד, הוא איש ישר "שמקפיד על קלה כחמורה" והתמסר לפיתוח עירו: "נראה לי הכי טבעי בעולם להכיר את הטוב למי שעושה טוב לתושביו"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ראש העיר נצרת עילית המושעה, שמעון גפסו, נפתח הבוקר (שני) בבית המשפט המחוזי בחיפה. גפסו וסגנו, עדי ברקו, הורשעו לפני כעשרה ימים בלקיחת שוחד. שורה של עדי אופי עלו להעיד לטובת גפסו, בהם שר הבינוי אורי אריאל שאמר כי היעדרותו של גפסו מכס ראש העיר "עלול לפגוע בעיר נצרת עילית לשנים רבות".

אריאל סיפר מעל דוכן העדים כי הוא מכיר את גפסו כשבע שנים, מאז שנכנס לכנסת ובחר לדבריו לעסוק בפריפריה. "נפגשתי עם שמעון ולמדתי ממנו את האתגרים של נצרת עילית", אמר אריאל והוסיף שיחדיו הם בנו מאות יחידות דיור גם בעיר השכנה נצרת מתוך מחשבה של "לדאוג לשכנים". אריאל העיד על גפסו שהוא איש ישר מאוד "שמקפיד על קלה כחמורה". עוד סיפר אריאל כי בפגישותיהם גפסו התעקש לשלם בבתי הקפה, ולעתים אף על השר.

לדברי אריאל, בעת כהונתו של גפסו "נבלמה במידה רבה העזיבה הגדולה של העיר, והעיר עברה לצמיחה חיובית ודמוגרפית שהתבטאה גם בבניית מרכזי מסחר בשכונות חדשות". הוא הוסיף כי "מתוך רוח ציונית גדולה (גפסו) התמסר לפיתוח נצרת עילית והקפיד על הפרטים הגדולים והקטנים". הוא חתם את דבריו באומרו כי "חוסר הנוכחות של גפסו עלולה לפגוע בעיר נצרת עילית לשנים ארוכות".

בנצי ליברמן, אורי אריאל ושמעון גפסו בכנס ראשי רשויות בירושלים, במאי צילום: מיכל פתאל

עם תום הדיון, כאשר נשאל מדוע החליט לבוא להעיד לטובת גפסו, השיב השר: "נראה לי הכי טבעי בעולם להכיר את הטוב למי שעושה טוב לתושבי עירו, ולכן טרחתי לבוא ולהגיד את מה שאני מכיר ומה שאני יודע".

עד נוסף לטובת ראש העיר המושעה היה אלי ברדה, ראש העיר מגדל העמק, שביקש "לפנות לליבו של השופט ולבקש רחמים". עוד העידו לטובת גפסו חבר הכנסת לשעבר דורון אביטל, שמכיר את גפסו משירותם הצבאי, ומנכ"ל רשת אורט צבי פלג.

לפי כתב האישום בו הורשעו גפסו וסגנו, ב-2008 התנו השניים בפני חבר מועצת העיר, סמיון ברון, את המשך העסקת גרושתו כעובדת בקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה - בהתפטרותו מהמועצה.

לפי כתב האישום, במהלך המגעים להקמת קואליציה קיבל חבר מועצת העיר ברון פניות מגורמים שונים להצטרף לקואליציה, ונאמר לו כי אם לא יעשה זאת עלולה גרושתו, דורה ברן, להיות מפוטרת מעבודתה. לאחר שסירב ברון להצטרף לקואליציה, קיבלה גרושתו הזמנה לשימוע לפני פיטורים. משנודע הדבר לברון, הוא פנה לגפסו ולברקו והביע בפניהם את הסכמתו להצטרף לקואליציה. אולם אז הובהר לו כי גרושתו לא תפוטר מעבודתה רק בתנאי שיתפטר ממועצת העיר. חבר המועצה סירב להתפטר ובסופו של דבר פוטרה ברן מתפקידה.

כתב האישום במקרה זה מייחס לגפסו וברקו קבלת שוחד, בשל התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד. בגין כתב אישום זה הודח גפסו מתפקידו בהחלטת בג"ץ ימים ספורים לפני תום כהונתו הראשונה, אולם נבחר שוב באוקטובר 2013 לראשות העיר. השופט עודד גרשון ציין בהכרעת הדין כי הוא רואה במורת רוח רבה את האופן שבו נוסח כתב האישום. "יש בכתב האישום כפי שהובא לעיל, אי דיוקים לא מעטים ואף אמירות מפורשות או דברים שנאמרו במשתמע שבסופו של יום, לאחר שמיעת הראיות, התברר שאינם נכונים". עוד מתח השופט גרשון ביקורת על פרק הזמן הארוך שעבר עד להגשת כתב האישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ