בג"ץ קיבל את בקשת ח"כ טיבי לדיון נוסף בהיתר לחלוקת "שארלי הבדו"

פסק הדין של בג"ץ, שניתן בשבוע שעבר, הפך את החלטת יו"ר ועדת הבחירות סלים ג'ובראן, שאסר על חלוקת הגיליון. הדיון הנוסף שנקבע לא יעכב את חלוקת הגיליון

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין קיבל היום (רביעי) את בקשת חבר הכנסת אחמד טיבי, לקיים דיון נוסף בפסק הדין שהתיר למפלגת ישראל ביתנו לחלק את הגיליון של השבועון "שארלי הבדו", שיצא לאור לאחר רצח העיתונאים והשוטרים ועל שערו פורסם איור של הנביא מוחמד כשהוא דומע ומחזיק שלט עליו כתוב: je suis Charlie.

פסק הדין של בג"ץ, שניתן בשבוע שעבר, הפך את החלטת יו"ר ועדת הבחירות השופט סלים ג'ובראן, שאסר על חלוקת הגיליון בשל סיווג הגיליון כמתנה אסורה. פסק דין בג"ץ התקבל ברוב של שני שופטים (נעם סולברג ואסתר חיות), נגד דעתה של הנשיאה מרים נאור.

החלטה לקיים דיון נוסף מתקבלת רק כשמדובר בסוגיות עקרוניות ומעוררות מחלוקת, שראוי לדון בהן בהרכב מורחב של שופטים. בהחלטתו היום, לאפשר דיון נוסף בהרכב מורחב של שופטים (לפחות שבעה), כתב רובינשטיין: "יש מקום ליתן דיון נוסף בשאלות שעורר העותר (טיבי), קרי השאלה אם חלוקתו של עותק הבטאון הצרפתי 'שרלי הבדו' היא מתנה אסורה ושאלת מנעד סמכותו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית למתן צוי מניעה".

פעילי ישראל ביתנו עם גיליונות "שארלי הבדו"צילום: תומר אפלבאום

עם זאת קבע רובינשטיין כי אין מקום לעכב את ביצוע פסק הדין שהתיר לחלק את הגיליון, וכי הדיון הנוסף שיתקיים ישליך על מקרים עתידיים.

השופט נעם סולברג, שכתב את פסק הדין שניתן בשבוע שעבר, ואליו הצטרפה גם השופטת אסתר חיות, קבע שחלוקת הגיליון מהווה "תעמולת בחירות לגיטימית, לא מתנה אסורה", וקיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שליו"ר ועדת הבחירות אין סמכות למנוע את חלוקת הגיליון בשל תוכנו.

"המסקנה היא אפוא כי בחלוקת הגיליון המיוחד אין מתקיימת ודאות קרובה, גם לא אפשרות סבירה או ממשית, לפגיעה קשה או ממשית בטוהר הבחירות, בשוויון בין המפלגות, או בחופש הבחירה של הבוחר", כתב סולברג. "מניעת חלוקתו תפגע בחופש הביטוי במידה העולה על הנדרש. אין הצדקה להסיג את חופש הביטוי הפוליטי; אדרבה, לעת בחירות כוחו עולה ומשמעותו רבה. אין לסווג את הגיליון המיוחד כ'מתנה', ואין למנוע את חלוקתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ