גורמים משפטיים בכירים: עדות אולמרט על פרשות שוחד של ברק מבוססת בעיקר על שמועות

מקצת המידע שמסר ראש הממשלה לשעבר ייבדק כדי לראות אם יש בו ממש, אולם במשרד המשפטים מעריכים כי הבדיקה נגד שר הביטחון דאז תסתיים ללא תוצאות ממשיות

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

משפטנים בכירים שנחשפו לתוכן עדותו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נגד שר הביטחון בממשלתו וראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, טוענים כי רוב המידע שמסר אולמרט אינו משמעותי מבחינה ראייתית ומורכב מ"שמועות". מקצת מהמידע שמסר אולמרט ייבדק כדי לראות אם יש בו ממש. ההערכה במשרד המשפטים היא שהבדיקה נגד ברק תסתיים ללא תוצאות ממשיות, אלא אם תתחולל בעלילה היצרית תפנית יוצאת דופן ואחד מקצוות החוט שאולמרט סיפק יובילו לכיוון חדש ומפתיע.

לפני מספר שבועות הגיע אולמרט למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) כדי למסור עדות נגד ברק, וזאת לאחר שהוא הוקלט על ידי ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, אומר לה בשיחה ביניהם את הדברים הבאים: "הוא (ברק) לוקח שוחד במיליונים ובעשרות מיליונים. אין עסקת נשק שישראל עושה... כולם מדברים על זה...". בתשובה לשאלתה של זקן: "איפה הכסף?", השיב אולמרט: "הוא מחביא אותו... בשווייץ או באיזשהו... משרד עורכי דין וכו' הוא מעביר את זה לחברה שבה שמו של ברק לא מופיע...".

למרות שתוכן השיחה הופיע בתמלילים שהוחזקו בפרקליטות במשך חודשים רבים החליט היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבדוק את טענות אולמרט נגד ברק רק בחודש נובמבר האחרון לאחר שהדברים התפרסמו בערוץ 10. משפטנים בכירים טענו בפני "הארץ" כי איש בפרקליטות לא שם לב לטענות של אולמרט בזמן שתמלילי השיחות בינו ובין זקן נסרקו. "עסקנו אז רק בבדיקת תוכן התמלילים שנוגעים לחשדות שעלו נגד אולמרט", הסבירו אותם מקורות, "אולם בעקבות חשיפת השיחה על ברק התבקשו בפרקליטות לסרוק שוב ובקפידה את כל תמלילי השיחות בין אולמרט לזקן על מנת לבדוק אם עולה חשד לפלילים נגד אישים נוספים. חשד כזה לא נמצא".

שר הביטחון דאז, אהוד ברק, וראש הממשלה לשעבר, אולמרט, ב–2007צילום: ASSOCIATED PRESS

ברק עצמו הגיב לטענות אולמרט בראיון נרחב למוסף "הארץ": "בתוך עולמו המעורער, מה שהוא אומר לשולה זה ממש כמו באופרה של מוצרט 'כך עושות כולן'. היא מבינה שהיא עבריינית ושהוא עבריין, ושהם בעצם מתאמים פה איך להיחלץ מהעבריינות בצורה הכי אופטימלית לשניהם, ואז הוא מרגיע אותה ואומר לה 'כך עושות כולן'. אין לזה שום שחר כמובן, זה הזוי, זה מוטרף, אבל אני לא יכול להגיד שאני לא שמעתי שמועות אודותיי עוד לפני כן".

בפרקליטות המדינה צפויות בקרוב להתקבל החלטות בכמה תיקים ציבוריים משמעותיים. ההחלטה הראשונה שצפויה ליפול בקרוב היא העמדתו לדין של שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר, בקבלת שוחד וזאת לאחר שלאחרונה נערכו השלמות חקירה בעניין. הדבר היחיד שמעכב את ההחלטה בעניינו של האיש החזק לשעבר במפלגת העבודה היא המתנה לתוצאות חיקור דין שנעשו בארה"ב בה מתגורר אחד מבניו של בן אליעזר.

מאוחר יותר צפויה להתקבל החלטה בעניינם של כוכבי פרשת בועז הרפז ובראשם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. ההערכה היא כי התיק נגד אשכנזי ייסגר וזאת לאחר שחקירת המשטרה לא איששה את החשדות המקוריים נגדו: ניסיון מכוון להדיח את שר הביטחון אהוד ברק מתפקידו. כמו כן צפויה להתקבל הכרעה בעניינם של מקורבי אשכנזי: דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, וראש הלשכה, ארז וינר. המידע הנפיץ המשמעותי ביותר נגד השניים עוסק באחזקת מסמכים מסווגים בביתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ