שופט צבאי: להגדיל את מספר הפלסטינים העובדים בישראל כדי לצמצם את תופעת השב"חים

סא"ל שמואל קידר, מבית המשפט בעופר, דחה את בקשת התביעה הצבאית לעצור עד תום ההליכים פועל שנתפס בלא אישור כניסה לישראל: "לא נראה כי הוא מהווה סכנה כלל"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שופט צבאי מציע להגדיל את מספר האישורים לעובדים פלסטינים בישראל, כדי לצמצם את תופעת השוהים הבלתי חוקיים. סא"ל שמואל קידר, מבית המשפט הצבאי בעופר, דחה בשבוע שעבר את בקשת התביעה הצבאית לעצור עד תום ההליכים פועל שנתפס בלא אישור כניסה לישראל.

להחלטת השחרור הוא הוסיף את ההערה הבאה: "לא נראה לי כי הנאשם מהווה סכנה כלל. כל עוד מדינת ישראל לא תגיע להסדר מדיני, בעיית עבירות השב"ח (שהייה בלתי חוקית) לא תבוא על פתרונה באמצעות צעדי ענישה על ידי בית משפט, אלא על ידי מתן אישורים לאנשים רבים יותר. באמצעות פתרון כזה ומתן פרנסה לאוכלוסייה הפלסטינית ניתן יהיה לגרום למוטיבציה יתרה לחיים בשלום ללא צורך לעבירה על החוק".

ביום ראשון דן קידר בשורה של בקשות התביעה הצבאית להארכות מעצר של שב"חים. אחד מהם הוא של לואי טרווה. בחקירתו אמר טרווה שזו לא היתה כניסה חד-פעמית, וכי הוא עבד בבניין בכפר סבא מאז אמצע 2014, תמורת 200 שקל ביום. התובעת הצבאית, סגן יעלה ציפלאווי, דרשה לעוצרו עד תום ההליכים ואמרה כי "מדובר במניע כלכלי שאינני חושבת שהפסיק מלחול. על כן, לדעתי קמה עילת מסוכנות שהנאשם יחזור ויעשה את העבירות האלו שוב".

עורכת הדין רנאל מראר אמרה שאין כל מסוכנות מהאיש, ושהוא נכנס לישראל בשל המצב הכלכלי הקשה בשטחים. היא התייחסה לכמה פסיקות שופטים שהורו על שחרור שב"חים בנסיבות דומות, ואילו ציפלאווי אמרה שהדוגמאות שניתנו הן מבית משפט אזרחי, ואילו בית המשפט הצבאי לערעורים קבע כי יש בכניסה החוזרת ונשנית של שב"חים לישראל "זלזול בחוק, כלומר רצידיביזם".

לכך ענה השופט קידר: "לא נראה לי שבשל חוסר הפעלת שיקול דעת של הנאשם בחקירתו הוא צריך להיענש הן במעצר טרם משפטו והן לא בהמשך. לו היה שותק בחקירתו, כזכותו, התביעה היתה יודעת אך ורק על כניסה חד-פעמית בפעם הראשונה". עוד אמר השופט שאין אחידות בפסקי הדין בנוגע לפועלים שנתפסו בלא אישורים, אבל במקרים שבהם הוא עצמו הורה על שחרור נאשמים הקשורים בעבירות שב"ח, התביעה הצבאית דווקא בחרה "לא להיגרר לדיון בבית המשפט הצבאי לערעורים".

אבל כפי שמסרה עורכת הדין ל"הארץ", במקרה זה התביעה הצבאית החליטה לערער, והפועל טרווה נותר במעצר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ