חרף החלטת בית הדין, הפרקליטות לא הגישה תצהיר של שרה נתניהו בתגובה לתביעה של מני נפתלי

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע כי "עדותה של נתניהו נחוצה לבירור טענות התובע" ושעליה להתקבל עד היום, אולם מהפרקליטות נמסר כי "ניתן להסתפק בעדים אחרים"

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

חרף החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, הפרקליטות — המייצגת את משרד ראש הממשלה — לא הגישה היום (שלישי) תצהיר של שרה נתניהו במסגרת התגובה לתביעה שהגיש . נפתלי ביקש את התצהיר לצורך וההוראות שניתנו לו על ידה, אולם המדינה טענה כי עדותה אינה רלוונטית. בסופו של דבר, בדצמבר האחרון קיבלה נשיאת בית הדין דיתה פרוז'ינין את בקשתו של נפתלי וקבעה כי "עדותה של גב' נתניהו נחוצה לבירור טענות התובע וכדי לסייע בידי בית הדין להגיע לחקר האמת בתביעתו", וכי על המדינה להגיש את תצהירה של נתניהו עד היום.

בהודעה שהוגשה היום לבית הדין כתבה נציגת הפרקליטות כי "מלכתחילה סברה התביעה כי אין מקום ואין צורך לזמן את אשת ראש הממשלה למתן עדות בתיק זה וכי ניתן להסתפק בעדים אחרים שיובאו מטעם הנתבעים". לדברי הפרקליטה מפרקליטות מחוז ירושלים, כוכבית נצח־דולב, התצהירים שהוגשו על ידי עובדים במשרד ראש הממשלה ועובדים לשעבר במעון, מספקים מענה לטענות נפתלי. נצח־דולב ציינה כי "אם בית הדין יסבור גם כיום, ולמרות הגשת התצהירים המצורפים כי יש צורך בעדותה, כפי שנקבע בהחלטה מדצמבר, הרי שמבחינת הנתבעים אין כל מניעה שהגב' נתניהו תתייצב למתן עדות במועד דיון ההוכחות והנתבעים אינם רואים צורך בהגשת תצהיר של הגב' נתניהו מטעמם".

על אחד מהתצהירים שהוגשו חתום סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, , המעורב גם הוא בחקירת התנהלות מעון ראש הממשלה שעליה הורה היועץ המשפטי לממשלה בעקבות מידע שנאסף במשרד מבקר המדינה. בתצהיר מתח סיידוף ביקורת על התנהלות נפתלי: "התובע לא התאים להיות מנהל במעון ולא התאים לשמש כאב בית. כך, בין היתר, התובע לא ניהל את העובדים כפי שמצופה מאב בית, לא סידר את העבודה בצורה שוויונית וסבירה. מתלונות של שני עובדים נודע לי כי יחסי האנוש של התובע איתם לא היו טובים. התובע נהג כלפיהם בזלזול, בשחצנות וגרם להם לעזוב את הבית".

מני נפתלי מגיע למסור עדות ביאח"ה, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

סיידוף מציין כי גילה בביקוריו המזדמנים במעון שנפתלי נתן את הרכב הצמוד שהוענק לו ממשרד ראש הממשלה לאשתו, "דבר שהיה אסור מכל וכל", ונהג להשתמש ברכב שהיה אמור לשמש את שאר העובדים לצרכי המעון. בתצהיר כתב כי "המקרה חזר על עצמו לכל הפחות פעם נוספת ומני הוזהר על ידי שאם לא יעבוד על פי הנהלים אמליץ לבטל לו את הצמדת הרכב".

באשר לטענות נפתלי בנוגע להתבטאויות גזעניות מצד נתניהו, ציין סיידוף כי "לא הייתי עד לגילויי גזענות והתבטאויות גזעניות כאלה או אחרות וכי ככל שהתובע היה עד להתעמרות זו או אחרת בו או בעובדים אחרים, הוא היה מחויב לפנות אלי ו/או לאגף משאבי אנוש בעניין זה, ואם לא עשה כן הרי שהפר את חובתו ומנע מהמשרד לטפל בבעיות להן הוא טוען". לעניין שעות העבודה ושכרו ציין סיידוף כי נפתלי היה מודע לשעות העבודה החריגות ומעולם לא התלונן על כך. הוא הוסיף כי "כי במקרים רבים נפתלי היה זה שבחר לשבץ את עצמו ולעבוד שעות רבות וכי במקרים רבים התובע שהה בבית ראש הממשלה מעבר לנדרש, כך למשל כשבני הזוג נתניהו היו בחו"ל. למיטב ידיעתי התובע קיבל את מלוא השכר עבור שעות העבודה עליהן דיווח". סיידוף הוסיף כי נפתלי "התחרט על סיום תפקידו והביע רצונו לשוב ולעבוד בבית ראש הממשלה, בכפוף לקבלת תקן". סיידוף הכחיש את טענות נפתלי לפיהן הוא פנה לעובדים וביקש מהם לא להגיש תביעות או שלא יעידו במשפטים.

אמנון זכאי, ששימש בתפקיד אב הבית במעון לפני מני נפתלי ולאחר מכן חזר לתפקיד אחר במעון, חיזק את דבריו של סיידוף וכתב בתצהירו כי "בתקופה בה עבדתי עם מני נפתלי למדתי כי מדובר באדם אלים, גס רוח אשר התנכל לעובדים, זלזל בהם ואף זלזל בגב' נתניהו מאחורי גבה. בין התובע לבין יתר העובדים במעון ראש הממשלה היו מריבות רבות. התובע נהג לריב איתי ועם יתר העובדים, להפריע לנו במהלך העבודה ולזלזל בנו לעתים תכופות. כך למשל, היה התובע מלכלך את המטבח במתכוון כדי להכשיל את הגב' עפרה שמעון וכדי לגרום לסכסוך בינה ובין הגב' נתניהו. כמו כן נהג התובע לדחוף עובדים וכן להרטיב את עובדי המעון בשעה שהיה משקה את הגינה. בנוסף, התובע נהג לאיים על העובדים בבית ראש הממשלה שהוא מצלם ומקליט אותם". הוא הוסיף כי עזב את העבודה בבית ראש הממשלה בגלל יחסו של נפתלי אליו".

זכאי הכחיש את הטענות לפיהן הגב' נתניהו משפילה עובדים, או שהיא דרשה מהעובדים לקרוא לה "גברת". לדבריו, "התובע הוא זה אשר ניסה, לעתים תכופות, להרגיז את הגב' נתניהו ולהכעיס אותה". הוא תמך בגרסת סיידוף, לפיה נפתלי נהג להישאר במעון שעות רבות מעבר למה שהיה נחוץ.

המדינה הגישה תצהירים גם של סמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש במשרד ראש הממשלה, רן ישי; ראש אגף משאבי אנוש במשרד, נעמי מן; ראש יחידת מגן במשרד רה"מ, יניב סויסה, איילת קדוש מנציבות שירות המדינה ועפרה שמעון, עובדת לשעבר במעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ