תובע בעיריית בת ים: בכירים בעירייה נתנו שוחד כדי להביא לבחירת יוסי בכר

התובע העירוני עו"ד אלעד מאיר טוען כי הופעלו עליו לחצים פוליטיים מטעמו של בכר, ומשסירב לדרישות הוזמן לשימוע לפני פיטורים; הקלטות שביצע הועברו למבקר ולמשטרה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

חשד לשוחד בבחירות לראשות עיריית בת ים: תובע בעיריית בת ים התלונן ליועץ המשפטי לממשלה כי בכירים בעירייה נתנו שוחד בחירות והפעילו עליו לחץ פסול במטרה להביא לבחירתו של יוסי בכר לראשות העיר. בבחירות המיוחדות שהתקיימו לפני כחודשיים, בעקבות הטלת קלון על ראש העיר הקודם שלומי לחיאני, גבר מקורבו יוסי בכר בפער מזערי על מועמד האופוזיציה אלי יריב.

תלונתו של התובע העירוני, עו"ד אלעד מאיר, פורסמה הערב (שלישי) לראשונה בערוץ 2. "ככל שהתקרב מועד הבחירות לראשות עיריית בת ים", כתב מאיר, "הלכו והתעצמו הלחצים הפוליטיים עליי, אשר הגיעו מכיוונם של יוסי בכר ו/או שלוחיו". לדבריו, נדרש בין השאר להגיע להסדרי טיעון מקלים, למחוק נאשמים, לעכב הגשת כתבי אישום ולדחות דיונים ללא נימוק ראוי. הוא טען כי בשל סירובו להישמע לדרישות הבכירים, זומן לשימוע לפני פיטורים.

יוסי בכר, ראש עיריית בת יםצילום: תומר אפלבאום

בעקבות תלונתו ובהתערבות היועץ המשפטי לממשלה, העניק מבקר המדינה צו הגנה למאיר, המונע את פיטוריו מהעירייה. "נמצא קשר סיבתי לכאורה בין זימונו של התובע העירוני לשימוע לקראת פיטורים, לבין השגותיו וניסיונותיו להדוף דרישות מטעם היועצת המשפטית של עיריית בת ים ומטעם ראש העיר, שיגיע להסדרי טיעון מקלים בכתבי אישום בתחום רישוי העסקים, למחוק לנאשמים ולעכב כתבי אישום ולדחות דיונים בעניינים של מקורבים ופעילים פוליטיים כדי שאלה יסייעו למר יוסי בכר להיבחר לראשות העירייה", כתב המבקר יוסף שפירא.

מאיר אף סיפק הקלטות המתעדות את הלחצים עליו. את החומרים העביר גם למשטרה. באחת ההקלטות נשמעים סגן ראש העיר, ויקטור טל, והיועצת המשפטית לעירייה, עו"ד חנה כהן-מוצן, נוזפים בו על שלא נשמע להוראותיהם. "לבוא להגיד לי שאני עובד יותר מדי טוב, מגיש יותר מדי כתבי אישום, זה דבר שלא ייעשה. עם כל הכבוד, אתה פוליטיקאי ואני עורך דין. יש לי ייפוי כוח מטעם היועץ המשפטי לממשלה", אמר מאיר לטל.

"עוד פעם היועץ המשפטי לממשלה הזה?", השיבה לו כהן-מוצן. "אני לא צריך לרצות אותך", אמר מאיר לטל. "זו לא פעם ראשונה וזה יהיה עוד כמה פעמים ואני כבר אומר לך מעכשיו אתה לא מחליט, אתה לא ממליץ... אני בוחש ואני אבחש ואני ממונה על רישוי עסקים", הבהיר לו טל. "אסור לך, אתה פוליטיקאי, אסור לך להיכנס לפה ולהתערב בתיקים", ענה מאיר. היועצת המשפטית לעירייה גיבתה את סגן ראש העיר. "אלעד, אתה לא רוצה להמשיך לעבוד בעירייה? אני רוצה להבין... אז ככה אתה לא תמשיך", אמרה לתובע.

יריב, שהפסיד בבחירות לראשות העיר, הגיש היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה בדרישה להורות על בחירות חוזרות בבת ים. בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין בעז בן צור, אלעד פלג ויובל יועז, נטען כי בבחירות היו עשרות מקרי שוחד בתמורה לתמיכה במועמדותו של בכר. "המדובר במעשי שוחד בחירות מן המעלה החמורה ביותר, אשר פגעו – פגיעה אנושה – בטוהר הבחירות, סילפו את רצון הבוחר ועיוותו את ההליך הדמוקרטי", נכתב. העתירה כוללת דוגמאות רבות להקלות שניתנו לכאורה לבעלי עסקים בתמורה לתמיכתם בבכר. עוד נטען כי התמודדותו של בכר היתה כסות למתמודד האמיתי – לחיאני – שמצא דרך לעקוף את הטלת הקלון. הבוקר ידון בית המשפט המחוזי בתל אביב בערעור המדינה על קולת עונשו של לחיאני.

עו"ד חנה כהן-מוצן מסרה בתגובה כי "ניהול עיר ואכיפה משפטית על הליכי הרישוי אינם הפרחת סיסמאות. עו"ד כהן סירבה ומסרבת להפעיל מדיניות של קלגסות כלפי התושבים. בחינת כל כתבי האישום שהגישה העירייה תלמד על מדיניות ענישה ואכיפה שוויונית. תפקידה של התביעה לוודא ציות לחוק במסגרת מדיניות העירייה תוך פיקוח הדוק של פרקליטות המדינה".

תגובת יוסי בכר: "צר לי שישנם אנשים שלא מסוגלים לכבד את דין הבוחר. אלי יריב כהרגלו, מפיץ שקרים, הסתה והשמצות וממשיך לפגוע בשמם הטוב של תושבי בת ים וכל זאת בניסיון להיכנס ללשכת ראש העיר בדלת האחורית. אני מקווה כי בית המשפט יעמיד את יריב במקומו וילמדו לכבד את הדמוקרטיה ואת הכרעת הבוחר. באשר לטענות של מר מאיר, מדובר בגיבוב שקרים ובטענות מופרכות. העובדות יתבררו לאשורן בנקל". 

שלומי לחיאני מסר כי "עתירת הסרק של אלי יריב, הוגשה בכוונה תחילה יום בלבד לפני הדיון בערעור המדינה במטרה להשפיע על בית המשפט".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ