ביה"ד לעבודה נוזף במדינה ודרש ממנה להגיש תצהיר מטעם שרה נתניהו בתביעת מני נפתלי

לאחר שהפרקליטות נמנעה מהגשת התקציר חרף החלטת בית הדין, בטענה שאין בו צורך, קבעה השופטת כי "לא מדובר בהמלצה" והורתה למדינה להגיש את המסמך עד יום ראשון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים נזף היום (רביעי) במדינה על הימנעותה מהגשת תצהיר מטעם שרה נתניהו בתגובה לתביעה שהגיש אב הבית במעון ראש הממשלה לשעבר, מני נפתלי, חרף החלטת בית הדין האזורי לעבודה. נשיאת בית הדין בירושלים, השופטת דיתה פרוז'ינין, הורתה למדינה להגיש את התצהיר עד יום ראשון הקרוב, 15 במארס - יומיים לפני הבחירות לכנסת. זאת, לאחר שהבוקר ביקש נפתלי מבית הדין להורות למדינה להגיש את התצהיר. "החלטות בית הדין אינן בגדר המלצה", קבעה פרוז'ינין.

בנוסף הגיש הבוקר נפתלי, בצעד חריג, תצהיר לא חתום שלדברי עורכות דינו נכתב על ידי שרה נתניהו והועבר לידיו על ידי עורך דינה יוסי כהן. בתצהיר מתייחסת לכאורה נתניהו לטענות נפתלי, ופוסלת אותן כ"טענות חסרות כל בסיס אשר נועדו אך להכפיש את שמי". האופן שבו הוגש התצהיר נראה תמוה שכן המדינה, המייצגת את משרד ראש הממשלה בתביעת נפתלי, היא שאמורה להגיש את התצהיר מטעם נתניהו. ממשרדו של עו"ד יוסי כהן טרם נמסרה תגובה.

בהחלטתה היום כתבה השופטת פרוז'ינין כי כבר בדצמבר האחרון דחתה את טענת המדינה שלפיה עדותה של נתניהו אינה נדרשת וקבעה כי היא "נחוצה לבירור טענות התובע וכדי לסייע בידי בית הדין להגיע לחקר האמת בתביעתו". פרוז'ינין קיבלה אז את בקשתו של נפתלי לקבל את התצהיר, לצורך בירור התנהלותה של שרה נתניהו במעון ראש הממשלה.

היום כתבה פרוז'ינין כי "אף על פי כן, ולמרות האמור בהחלטה, בחרה המדינה להגיש תצהירים של כל עדיה, פרט לזה של גב' נתניהו, ולהודיע כי עמדתה הינה כי אין כל צורך בעדותה של הגב' נתניהו, כפי שסברה מלכתחילה, וכאילו לא ניתנה כל החלטה בעניין זה, וכי ניתן להסתפק בעדים האחרים. החלטות בית הדין אינן בגדר המלצה, ויש לקיימן. במיוחד אמורים הדברים לגבי טענות שכבר הועלו ונדחו. לפיכך טענת המדינה כי היא סבורה שאין צורך בעדותה של גב' נתניהו מוטב היה לולא נטענה. אם סברה המדינה כי מטעם כלשהו, אשר לא פורט בהודעתה, היא מבקשת להימנע מהגשת תצהיר על ידי גב' נתניהו, היה עליה לבקש את רשות בית הדין לעשות כן ולנמק את בקשתה, ולא להחליט באופן חד צדדי וכראות עיניה לגבי אופן ניהול ההליך". 

מני נפתלי מגיע למסור עדות ביאח"ה, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בהודעה שהוגשה שלשום לבית הדין כתבה נציגת הפרקליטות כי "מלכתחילה סברה המדינה כי אין מקום ואין צורך לזמן את אשת ראש הממשלה למתן עדות בתיק זה וכי ניתן להסתפק בעדים אחרים שיובאו מטעם הנתבעים". לדברי הפרקליטה מפרקליטות מחוז ירושלים, כוכבית נצח־דולב, התצהירים שהוגשו על ידי עובדים במשרד ראש הממשלה ועובדים לשעבר במעון, מספקים מענה לטענות נפתלי. נצח־דולב ציינה כי "אם בית הדין יסבור גם כיום, ולמרות הגשת התצהירים המצורפים כי יש צורך בעדותה, כפי שנקבע בהחלטה מדצמבר, הרי שמבחינת הנתבעים אין כל מניעה שהגב' נתניהו תתייצב למתן עדות במועד דיון ההוכחות והנתבעים אינם רואים צורך בהגשת תצהיר של הגב' נתניהו מטעמם".

על אחד מהתצהירים שהוגשו חתום סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, המעורב גם הוא בחקירת התנהלות מעון ראש הממשלה שעליה הורה היועץ המשפטי לממשלה בעקבות מידע שנאסף במשרד מבקר המדינה. בתצהיר מתח סיידוף ביקורת על התנהלות נפתלי: "התובע לא התאים להיות מנהל במעון ולא התאים לשמש כאב בית. כך, בין היתר, התובע לא ניהל את העובדים כפי שמצופה מאב בית, לא סידר את העבודה בצורה שוויונית וסבירה. מתלונות של שני עובדים נודע לי כי יחסי האנוש של התובע איתם לא היו טובים. התובע נהג כלפיהם בזלזול, בשחצנות וגרם להם לעזוב את הבית".

סיידוף מציין כי גילה בביקוריו המזדמנים במעון שנפתלי נתן את הרכב הצמוד שהוענק לו ממשרד ראש הממשלה לאשתו, "דבר שהיה אסור מכל וכל", ונהג להשתמש ברכב שהיה אמור לשמש את שאר העובדים לצרכי המעון. בתצהיר כתב כי "המקרה חזר על עצמו לכל הפחות פעם נוספת ומני הוזהר על ידי שאם לא יעבוד על פי הנהלים אמליץ לבטל לו את הצמדת הרכב".

באשר לטענות נפתלי בנוגע להתבטאויות גזעניות מצד נתניהו, ציין סיידוף כי "לא הייתי עד לגילויי גזענות והתבטאויות גזעניות כאלה או אחרות וכי ככל שהתובע היה עד להתעמרות זו או אחרת בו או בעובדים אחרים, הוא היה מחויב לפנות אלי ו/או לאגף משאבי אנוש בעניין זה, ואם לא עשה כן הרי שהפר את חובתו ומנע מהמשרד לטפל בבעיות להן הוא טוען". לעניין שעות העבודה ושכרו ציין סיידוף כי נפתלי היה מודע לשעות העבודה החריגות ומעולם לא התלונן על כך. הוא הוסיף כי "במקרים רבים נפתלי היה זה שבחר לשבץ את עצמו ולעבוד שעות רבות וכי במקרים רבים התובע שהה בבית ראש הממשלה מעבר לנדרש, כך למשל כשבני הזוג נתניהו היו בחו"ל. למיטב ידיעתי התובע קיבל את מלוא השכר עבור שעות העבודה עליהן דיווח". סיידוף הוסיף כי נפתלי "התחרט על סיום תפקידו והביע רצונו לשוב ולעבוד בבית ראש הממשלה, בכפוף לקבלת תקן". סיידוף הכחיש את טענות נפתלי לפיהן הוא פנה לעובדים וביקש מהם לא להגיש תביעות או שלא יעידו במשפטים.

אמנון זכאי, ששימש בתפקיד אב הבית במעון לפני מני נפתלי ולאחר מכן חזר לתפקיד אחר במעון, חיזק את דבריו של סיידוף וכתב בתצהירו כי "בתקופה בה עבדתי עם מני נפתלי למדתי כי מדובר באדם אלים, גס רוח אשר התנכל לעובדים, זלזל בהם ואף זלזל בגב' נתניהו מאחורי גבה. בין התובע לבין יתר העובדים במעון ראש הממשלה היו מריבות רבות. התובע נהג לריב איתי ועם יתר העובדים, להפריע לנו במהלך העבודה ולזלזל בנו לעתים תכופות. כך למשל, היה התובע מלכלך את המטבח במתכוון כדי להכשיל את הגב' עפרה שמעון וכדי לגרום לסכסוך בינה ובין הגב' נתניהו. כמו כן נהג התובע לדחוף עובדים וכן להרטיב את עובדי המעון בשעה שהיה משקה את הגינה. בנוסף, התובע נהג לאיים על העובדים בבית ראש הממשלה שהוא מצלם ומקליט אותם". הוא הוסיף כי עזב את העבודה בבית ראש הממשלה בגלל יחסו של נפתלי אליו".

זכאי הכחיש את הטענות לפיהן הגב' נתניהו משפילה עובדים, או שהיא דרשה מהעובדים לקרוא לה "גברת". לדבריו, "התובע הוא זה אשר ניסה, לעתים תכופות, להרגיז את הגב' נתניהו ולהכעיס אותה". הוא תמך בגרסת סיידוף, לפיה נפתלי נהג להישאר במעון שעות רבות מעבר למה שהיה נחוץ.

המדינה הגישה תצהירים גם של סמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש במשרד ראש הממשלה, רן ישי; ראש אגף משאבי אנוש במשרד, נעמי מן; ראש יחידת מגן במשרד רה"מ, יניב סויסה, איילת קדוש מנציבות שירות המדינה ועפרה שמעון, עובדת לשעבר במעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ