וינשטיין: לא ניתן לכפות על עובד דיווח נוכחות באמצעות שעון ביומטרי

לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שימוש במערכת נוכחות המתבססת על טביעת האצבע של העובד ללא הסכמתו פוגעת בזכות היסוד לפרטיות ובזכותו של אדם על גופו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הגיש אתמול (ראשון) לבית הדין הארצי לעבודה עמדה עקרונית לפיה מעסיק לא יכול לכפות על עובד לדווח על נוכחות באמצעות שעון נוכחות ביומטרי שמתבסס על טביעת אצבע. המעסיק יהיה חייב בהסכמת העובדים או בהסכמת ארגון העובדים.

העמדה העקרונית הוגשה במסגרת ערעור של ההסתדרות על פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. פסק הדין קבע כי עיריית קלנסואה רשאית היתה להנהיג אצלה שעון נוכחות ביומטרי ללא הסכמת ההסתדרות. בנוסף, נקבע כי הליך נטילת טביעות אצבע מהעובדים לצורך הפעלת שעון הנוכחות הביומטרי לא נעשה "במובן הרגיל והפוגעני של התהליך", אלא לצורך מטרה ראויה ובאופן מידתי.

בעמדתו של וינשטיין, שהוגשה באמצעות מנהלת המחלקה למשפט העבודה בפרקליטות המדינה, עו"ד רחל שילנסקי, ועו"ד אביגיל בורוביץ', נטען כי כפיית השימוש במערכת נוכחות ביומטרית אינה עולה בקנה אחד עם חובות תום הלב וההוגנות המוטלות על המעסיק, נוכח הפגיעה בזכות היסוד לפרטיות ובזכות של אדם על גופו. עם זאת, נטען כי אין מדובר בזכויות מוחלטות וכי ניתן לפגוע בהן כל עוד הדבר נעשה בהסכמת העובד או ארגון העובדים, כאשר יש לוודא שמדובר בהסמכה מדעת ומרצון חופשי.

יהודה וינשטייןצילום: מוטי מילרוד

באשר למערכת נוכחות הדורשת התאמה לטביעת אצבע השמורה לגבי כל עובד על כרטיס נפרד, ללא צורך במאגר, עמדת היועץ היא כי מערכת זו מפחיתה את הסיכון שבדליפת המאגר, ועל כן עומדת במבחני המידתיות. באשר למערכת המבוססת על מאגר טביעות אצבע, כאשר תבנית של טביעת אצבע נשמרת במאגר ממוחשב וטביעת אצבע של כל עובד מושווית לאלה שבמאגר לצורך אימות הזהות, נטען ששיטה זו תוכל להיחשב מידתית, אם המאגר יאובטח ויוצפן כראוי.

וינשטיין הוסיף כי לפסק הדין של בית הדין הארצי צפויות השלכות רבות על כל המשק, שכן הן במגזר השלטון המקומי והן במגזר הפרטי כבר עושים שימוש במערכות נוכחות ביומטריות. בהנחה שבית הדין הארצי יאמץ את עמדת היועץ, ביקש וינשטיין להעניק למעסיקים תקופת היערכות של חצי שנה לפחות, כדי לאפשר להתאים את המערכות למצב המשפטי החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ