21 עצורים בחשד שהטרידו חברות גדולות כדי שיפרסמו בעיתון חרדי

לפי המשטרה החשודים, נהגו לפנות לחברות מאות פעמים ביום, בצורה מאורגנת, ודחקו בהן לפרסם ב"הפלס", שמזוהה עם הפלג החרדי בהנהגת הרב אוירבך. מפעילי הרשת חשודים בסחיטה ואיומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה עצרה לפנות בוקר (רביעי) 21 חשודים בהטרדה שיטתית של מנהלי חברות גדולות במשק, ובהן גם חברות ממשלתיות - לכאורה כדי לגרום להם לפרסם בעיתון החרדי "הפלס". שניים מהעצורים הם תושבי ירושלים המוכרים בחברה החרדית, שחשודים גם בסחיטה ואיומים - לאחר שלכאורה ארגנו והפעילו את ההטרדות. בית המשפט השלום בפתח תקווה האריך ביומיים את מעצרו של החשוד המרכזי בתיק. שניים נוספים שוחררו בתנאים מגבילים והיתר שוחררו ללא תנאים.

לפי החשד במשטרה, העצורים קיבלו מדי יום הנחיות מפורטות באמצעות מוקד טלפוני בשם "קו המאבק". לאחר שהזדהו באמצעות קוד וסיסמא, אומרים במשטרה, נמסר להם "את מי עליהם להטריד, כמה להטריד, נוסח ההטרדה וכן מספרי הטלפון, פקס והמייל של אותו נציג חברה". במשטרה טוענים כי מאותו רגע החברות היו מקבלות "עשרות ומאות שיחות, פקסים ומיילים", שדחקו בהם לפרסם ב"הפלס".

לדברי המשטרה, כמות הפניות העצומה "הובילה לשיבוש הפעילות התקין של החברה, ובשל ההטרדות הבלתי פוסקות חלק מהחברות בחרו לבטל את הפרסומים באמצעי התקשורת האחרים". שני העצורים החשודים גם בסחיטה ואיומים היוו, לפי החשד, את "המהווים הגרעין המארגן והמפעיל של הפעילות ו'קו המאבק'".

כנס של תומכי הרב אוירבך בירושלים, לפני הבחירותצילום: אמיל סלמן

על ההטרדות נגד המפרסמים דווח בשנה וחצי האחרונות בכלי תקשורת חרדיים, ואף בעיתונות הכללית. הפרשה נוגעת באחד הנושאים הבוערים והרגישים בציבור החרדי - הפילוג בין הזרם הליטאי המרכזי בהנהגת הרב אהרן לייב שטיינמן, והפלג הפורש בראשות הרב שמואל אוירבך. הפילוג נובע ממאבק הנהגה בין השניים, אך מעורבים בו גם סכומי כסף גדולים.

בלב הפילוג נמצא המאבק בין העיתונים המייצגים את שני הרבנים – "יתד נאמן" של מחנה שטיינמן ו"הפלס" של מחנה אוירבך. מאז הוקם "הפלס" ב-2012 הוא מנהל מאבק הישרדות כלכלי, בעיקר מול חרם מודעות. גופים מסחריים - מקופות החולים ועד קוקה קולה - חוששים לפרסם בעיתון הצעיר מחשש מפני תגובת "יתד נאמן" ועיתונים חרדיים נוספים המושפעים ממנו. בתגובה לחרם ניסו הרבנים הנשמעים לאוירבך להתארגן לחרם צרכנים משלהם שהתבטא, למשל, בנדידת אלפי מבוטחים מקופות חולים מכבי וכללית שאינן מפרסמות ב"הפלס". 

הפילוג הליטאי היה אחד הנושאים הבוערים במערכת הבחירות בציבור החרדי. על פי הערכות רווחות, הפילוג הוא שגרם לסיעת יהדות התורה לרדת משבעה מנדטים לשישה, ובכך מקרה מנע את התחזקותה לאחר שמנהיג הפלג הירושלמי הרב אוירבך, פרש באופן מוצהר מהמפלגה ואנשיו ניהלו קמפיין אגרסיבי נגדה. הציבור הנשמע לאוירבך מונה, על פי הערכות זהירות 20-15 אלף בעלי זכות הצבעה, וקולותיהם התחלקו בין המחרימים - אלה שתמכו בש"ס וקבוצת פעילים מרכזיים שהתגייסה למען יחד של אלי ישי.

הנהלת עיתון "הפלס" גינתה את המשטרה, והגיבה למעצרים הלילה של מי שהיא מכנה "תומכי העיתון": "ראשי 'הפלס' נדהמים ומזועזעים ממעצרם של תומכי העיתון אשר פעלו בתום לב ועל פי כל חוק בבואם למחות באורח דמוקרטי על החרמת 'הפלס'. פעולות המחאה נעשו ביוזמה עצמית של ציבור צרכנים שחש עצמו נפגע מכניעתם של גופים מסחריים וממלכתיים ללחצים פסולים להפעלת 'חרם מודעות' על 'הפלס', שמהווה כלי הביטוי ומקור המידע היחידי שלהם. אוהדי העיתון פעלו באורח חוקי ותוך מימוש הזכות הצרכנית הבסיסית לקבלת יחס שווה ושירות הוגן, כשהם מביעים את מורת רוחם בפני גופים שנכנעו ללחצים שהופעלו עליהם להדיר את הפלס ממודעות המועברות לכל המדיה החרדית. ביצוע גל מעצרים דרמטי באישון לילה ובצורה חריגה, על הרקע המדובר, מעורר תמיהה, בלשון המעטה". 

בעיתון ציינו עוד, כי "חרם המודעות המופעל על העיתון הושג באמצעים בלתי חוקיים ובעבר הוגשו תלונות במשטרה בגין איומים על מפרסמים בעיתון ועל פעולות גלויות וחשאיות מצד 'יתד נאמן' נגד 'הפלס' – והמשטרה לא עשתה דבר. גם חקירת נסיבות תקיפתו הפיסית ופציעתו  של עורך 'הפלס' (נתי גרוסמן, שהותקף בסמוך לביתו בירושלים, י"א) על ידי שני צעירים חרדים שנשלחו על ידי גורמים חרדיים בכירים, לא טופלה כראוי על ידי המשטרה. דבר ידוע הוא בקרב העולם החרדי ועולם הפרסום למגזר החרדי כי גופים מתחרים ל"הפלס" מפעילים לחצים כבדים ואף איומים על גורמים וגופים המפרסמים בעיתון. מתחרים אלה אינם בוחלים בשום צעד בניסיון לחסל את 'הפלס'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ