ביהמ"ש החמיר את עונשו של השייח ראאד סלאח שהורשע בהסתה לאלימות

על סלאח נגזרו 11 חודשי מאסר בפועל ו-8 חודשים על תנאי. לפני שנה נגזר עליו מאסר של 8 חודשים, אך לאחר ערעור של שני הצדדים פסק ביהמ"ש על החמרת העונש. פרקליטיו הודיעו כי יערערו שנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בירושלים החמיר היום (חמישי) את עונשו של השייח ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, וגזר עליו 11 חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר על תנאי. סלאח הורשע בהסתה לאלימות או לטרור ובהסתה לגזענות, בעקבות דרשה שנשא בשכונת ואדי ג'וז בירושלים ב-2007. סנגורו של סלאח, עו"ד אביגדור פלדמן, הודיע שיערער על ההחלטה ובית המשפט הורה על עיכוב הביצוע שלה.

בנובמבר 2013 הורשע סלאח בהסתה לאלימות או לטרור בעקבות הדרשה בירושלים. שופטת בית משפט השלום בירושלים, חנה מרים לומפ, גזרה עליו מאסר של שמונה חודשים, וכן עונש מאסר על תנאי.

בעקבות גזר הדין הגישו שני הצדדים ערעור - הפרקליטות, בשל זיכויו של סלאח מעבירה של הסתה לגזענות ובשל קלות העונש, ועורך דינו של הנאשם בשל ההרשעה עצמה וחומרת העונש. בית המשפט קיבל את ערעור המדינה, אך דחה ברוב קולות את ערעורו של סלאח, שהורשע בעבירה של הסתה לגזענות בנוסף להרשעות על הסתה לאלימות או לטרור.

ראאד סלאח במסגד בבאר שבע, 2012צילום: אילן אסייג

השופטת לומפ הסבירה את העונש החמור יחסית בכך שהמקרה של סלאח "הוא במדרג חומרה גבוה יותר מהמקרים שנדונו בעבר על ידי בתי המשפט בישראל, וזאת בהתחשב במעמדו הרם של הדובר, בקהל שומעיו, הנסיבות בהן הדברים נאמרו, חומרת הביטויים ופוטנציאל הנזק האינסופי הטמון בהם". עם זאת, השופטת התחשבה בכך שבפועל לא נגרם נזק ישיר מדבריו של הנאשם, ו"מאזיניו עזבו את המקום ולא היו מעורבים באירועי האלימות שהתרחשו באותה עת בירושלים".

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב להחמרת גזר הדין בעמוד הפייסבוק שלו ואמר: ״אני מברך על החלטת בית המשפט לשלוח את השייח׳ ראאד סלאח למאסר בשל דברי הסתה שאמר בשנת 2007, אך אני סבור כי במקרה זה, עונש של 11 חודשי מאסר על עניין נקודתי אינם מספיקים.

ליברמן הוסיף כי "על רשויות אכיפת החוק להתמודד בצורה הרבה יותר רצינית ותקיפה עם האיש שמוביל תופעה חמורה ביותר של פעילות מאורגנת וממוסדת שמטרתה החרבת מדינת ישראל על-ידי אזרחים מתוכה".

לפי כתב האישום, ביום שישי 16 בפברואר 2007, הגיע סלאח לירושלים עם מאות תומכים מאזור הצפון. סלאח ותומכיו התרכזו בשכונת ואדי ג'וז עקב צו הרחקה אשר אסר עליו להימצא במרחק 150 מטר מהעיר העתיקה. במקום הוצבה במה מאולתרת עם הגברה, ומעליה נשא סלאח את נאומו באוזני כאלף אנשים שהתכנסו במקום וכלי תקשורת רבים.

בכתב האישום מצוטטים חלקים מהדרשה, כגון: "הממסד הישראלי רוצה לבנות בית מקדש שישמש כבית תפילה לאלוהים. כמה שהוא חצוף וכמה שהוא שקרן... לא ייתכן שהוא יבנה בית למען אלוהים כשדמנו עוד על בגדיו, על דלתותיו, במזונו, במשקהו ועובר מגנרל טרוריסט לגנרל טרוריסט אחר".

ציטוט נוסף, עליו התבסס האישום בהסתה לגזענות, הוא: "אנו אף פעם לא הרשנו לעצמנו ללוש את הלחם של ארוחת שבירת הצום בחודש רמדאן בדמם של הילדים. ומי שרוצה הסבר יותר מורחב, אז שישאל מה היה קורה לחלק מהילדים של אירופה, אשר דמם היה מתערבב בבצק של הלחם הקדוש".

בכתב ההגנה, שהוגש על ידי סלאח באמצעות עו"ד פלדמן, נטען בין היתר כי כשבועיים לפני הדרשה בוצעו עבודות הריסה של אתרים קדושים, המהווים חלק בלתי נפרד ממסגד אל אקצה. על רקע זה, לדבריו, נשמעו מחאות רבות בקרב מוסלמים בעולם, וכן בישראל ובגדה המערבית.

סלאח הודה כי הגיע לירושלים, אך הכחיש כי הגיעו עמו מאות תומכים. הוא טען שבאירוע המדובר העביר שיעור דת ודרשה שבועית, כחלק מתפילת יום השישי, ומסר פרשנות שונה לדברים שיוחסו לו. סלאח גם הכחיש כי בתום התפילה החלו הפרות סדר, ולדבריו ציבור המתפללים התפזר ללא כל אירוע חריג. לגרסתו, במרחק של מאות מטרים מהמקום פגעה המשטרה במתפללים מוסלמים שיצאו ממסגד אל אקצה, וזה מה שהוביל לעימות.

בגזר הדין כתבה השופטת כי הזכות לחופש הביטוי היא זכות יסוד ממעלה ראשונה בשיטת המשטר והמשפט במדינת ישראל בפרט ובמדינות דמוקרטיות בכלל. יחד עם זאת, לדבריה אין משמעות הדבר כי זכות זו היא בלתי מוגבלת, וכי ניתן לנצלה לשם העברת מסרים הפוגעים בערכים חברתיים שחשיבותם אינה נופלת מזו של חופש הביטוי, כגון כבוד האדם, הזכות לביטחון ולשלמות הגוף, וכן ההגנה על קיומה של מדינת ישראל מפני הקמים עליה ועל אזרחיה.

לאור כוונתו של עו"ד פלדמן לערער על גזר הדין, קיבל בית המשפט קיבל את בקשתו והורה על עיכוב ביצוע עונש המאסר.

דובר התנועה האסלאמית עו"ד זאהי נגידאת אמר בתגובה לגזר הדין כי כל יום, שבוע או חודש שהשייח' יושב מאחורי סורג ובריח מהווה גרימת עוול ומי שצריך לקבל את העונש הם שלטונות הכיבוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ