שר פלסטיני נעצר בהפגנה בשבת בנבי סלאח; השופט הצבאי: הוא לא עבר עבירה

השר לענייני מאבק בגדר ההפרדה, ג'ומיל ברגותי, נעצר לאחר שנופף בדגל פלסטין. שופט צבאי קבע כי צו המעצר נגדו אינו בתוקף והורה לשחררו. בפרקליטות הצבאית הוחלט לערער על ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות הביטחון עצרו בסוף השבוע את השר הפלסטיני לענייני המאבק בגדר ההפרדה, ג'מיל ברגותי, לאחר שנופף בדגל פלסטין בהפגנה בנבי סאלח. הוא הובא אתמול בפני בית המשפט הצבאי בעופר, שקבע כי לא עבר על החוק והורה לשחררו ללא תנאי.

ההפגנה, שהתקיימה בשבת, היא חלק ממאבק נגד ההתנחלות הסמוכה נווה צוף שהכפר מנהל בשנים האחרונות. במהלך ההפגנה, החלה תהלוכה לעבר נווה צוף וכוחות צבא ומשטרה בלמו אותה. בשלב מסוים ברגותי נופף בדגל פלסטין ומיד לאחר מכן הקיפו אותו מספר שוטרים ועצרו אותו.

לדברי ברגותי, השוטרים סימנו אותו מראש כמטרה, ואף דיברו ביניהם על כך שהם רוצים לעצור אותו – היות והוא מחליפו של זיאד אבו עין שמת מהתקף לב בדצמבר האחרון, לאחר שהשתתף בהפגנה נגד המאחז עדי עד שמצפון לרמאללה. הנתיחה שלאחר המוות אמנם הראתה שמדובר בהתקף לב שנגרם ככל הנראה מלפיתת צווארו של אבו עין, אך עם זאת, ברשות טענו כי הנתיחה מוכיחה שהכאתו של השר וחשיפתו לגז מדמיע הביאו למותו.

לאחר מעצרו של ברגותי, הורה מפקד פיקוד המרכז האלוף רוני נומה לשחררו. למרות זאת, בתחנת המשטרה דרשו ממנו תנאי שחרור מפליגים, ביניהם הפקדה של 5,000 שקלים במזומן, מעצר בית לחמישה ימים והרחקה מהפגנות למשך 15 יום. לטענת המשטרה, ברגותי הפר צו שטח-צבאי-סגור, ולכן נדרשים התנאים.

ברגותי לא הסכים לתנאים שנדרשו ממנו, ולמחרת הובא לבית המשפט הצבאי בעופר. עורכי דינו, נרי רמתי וטארק ברגות ממשרד עו"ד גבי לסקי, טענו כי פג תוקפו של הצו וכי ברגותי לא ביצע כל עבירה. בנוסף, הציגו עורכי הדין סרטון המראה את המעצר. בתגובה לכך, השופט הצבאי סא"ל שמואל קידר, קבע בהחלטתו כי על פי הסרטון שהוצג, לא נראה שברגותי ביצע פעולה בניגוד לחוק ובכל מקרה הצו על פיו ביקשו לעצור אותו אינו בתוקף. הוא קבע כי אין עילה להמשיך את מעצרו של ברגותי וכי אין סיבה להחזיקו. "אני מורה על שחרורו המידי", פסק.

למרות ההוראה של מפקד הפיקוד רוני נומה לשחררו, בפרקליטות הצבאית באיו"ש בראשותו של סא"ל מוריס הירש הוחלט לערער על השחרור  ולעכב אותו בכמה שעות עד הערב. הירש ביקש מבית המשפט כי ברגותי יפקיד 5,000 שקלים על מנת להבטיח את התייצבותו לחקירה בהמשך, אולם לאחר מכן בוטלה הבקשה וברגותי שוחרר.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "ברגותי נעצר ביום 28 במארס בנבי סאלח בגין חשד להשתתפות בהפגנה אלימה. ברגותי סירב לקבל על עצמו את התנאים שקבעה משטרת ישראל לשחרורו על מנת להבטיח את המשך התייצבותו לחקירה ועל מנת להרחיקו מזירת האירוע, ועל כן הובא בפני בית המשפט הצבאי ביום 29 במארס בבקשה לשחררו בתנאים. בהחלטתו, דחה בית המשפט הצבאי את בקשת גורמי משטרת ישראל והורה לשחררו ללא תנאים.

"על רקע זה הוגש ערר לבית המשפט הצבאי לערעורים על מנת לקבוע תנאים שיבטיחו את המשך התייצבותו לחקירה. משהתייצב ברגותי לחקירה התייתר הצורך בערר. על כן הודיעה התביעה הצבאית על חזרתה מהערר והוא נמחק".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ