בשב"ס ובשב"כ נערכים לכליאת אולמרט; נשקלת בניית תא מיוחד

גורמים בשני הארגונים מעריכים כי ראש הממשלה לשעבר ישהה בתא מבודד שיתאים לדרישות האבטחה עליו. החשש העיקרי: ניסיון לפגוע בו על רקע לאומני

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בשירות בתי הסוהר (שב"ס) עדיין לא החלו לפעול לאפשרות שיקלטו את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כאסיר, לאור הרשעתו היום (שני), אולם כבר כעת ברור בארגון כי אם כך יקרה, מדובר יהיה באסיר המאובטח ביותר שעליו היו אחראים וכי שהותו בבית כלא תדרוש הכנות יוצאות דופן.

בשב"ס מודעים להשלכות של כניסת ראש ממשלה לשעבר לתוך בתי הכלא בישראל. גורמים בכירים בשב"ס אמרו כי מי שיקבע את תנאי כליאתו של אולמרט הם אנשי שב"כ. גורמים בשב"ס צפויים לקיים מפגש אחרי חג הפסח עם מפקד יחידת 730, השייכת לאגף האבטחה של שירות הביטחון הכללי ואחראית על אבטחת אנשי ממשל ואישים בכירים.

בשב"ס ובשב"כ ימתינו עד לסיום ההליך המשפטי של אולמרט, בעיקר משום שלזמן יש תפקיד משמעותי מבחינת רמת האבטחה לה יזדקק אולמרט. כיום, ראש ממשלה לשעבר זכאי לאבטחה חמש שנים לאחר סיום תפקידו. זאת לאור הנחת העבודה שבחלוף תקופה זו, ראש הממשלה לשעבר כבר אינו מחזיק במידע עדכני על התנהלות אירועים מסווגים. אולמרט סיים את תפקידו ב-2009.

אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

מלבד האפשרות שיהיה קורבן לסחיטה לאור המידע שברשותו, התרחיש שמדאיג את שב"ס ושב"כ הוא ניסיון לפגוע באולמרט על רקע לאומני. להערכת הגורמים הרלוונטיים, פגיעה באולמרט, גם בתוך הכלא, תיחשב ל"פעולה איכותית" ולכך הם נערכים.

גורמים מקצועיים בשני הארגונים בונים כמה תרחישים אפשריים למקום כליאתו של אולמרט. ההערכה היא שבשב"ס ושב"כ יקבלו החלטה לבנות בתוך אגף קיים תא שיתאים לדרישות האבטחה על אולמרט. ייתכן שהתא יהיה במקום בו תתאפשר יציאה לחצר קטנה ופרטית, כדי למנוע ממנו להסתובב במקום בו נמצאים אסירים אחרים.

כמו כן, כבר עתה ברור כי האגף שבו ישהה אולמרט יכלול רק אסירים שיאושרו בשב"כ ואשר יאובחנו על ידי אנשי המודיעין של שב"ס. ואולם מדובר במיזם בעל מגבלות משום שלפי הערכות מומחים בשב"ס, מי שיבקש לפגוע באולמרט לא בהכרח יהיה צריך להגיע אליו פיזית; אותם גורמים טוענים כי יש אפשרויות נוספות לעשות כן, כמו הרעלת מזון או בפגיעה בו במקום בו ייחשף לאחרים - למשל בביקור אצל רופא הכלא.

בשב"ס מבינים שההליך של ראש הממשלה לשעבר עדיין רחוק מסיום, וסבורים שגם אחריו - אם אכן יסתיים בעונש מאסר - יעניק בית המשפט זמן של שבועיים עד חודש לתחילת ריצוי העונש, זמן שלהערכת מומחים יאפשר את ההתארגנות לקליטתו של אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ