עד המדינה לשעבר בבר נוער עתר לבג"ץ: לא ייתכן שפרקליטות ת"א שלכאורה רימיתי תנהל את התיק נגדי

זוהר חנקישייב המואשם כי בדה ראיות טוען כי הפרקליטות מצויה בניגוד עניינים משום שהיא מהווה קורבן העבירה, וכי יש לה "אשם תורם" בפרשה מעצם התרשלותה המקצועית

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

עד המדינה לשעבר בפרשת הבר נוער, זוהר חנקישייב, עתר אתמול (שלישי) לבג"ץ בדרישה להעביר את ניהול התיק הפלילי נגדו לפרקליטות מחוז אחרת. זאת עקב ניגוד עניינים חריף בו מצויה, לטענתו, פרקליטות מחוז תל אביב המנהלת את התיק כיום, משום שלכאורה הוא זה שהונה אותה.

פרקליטות מחוז תל אביב ליוותה את החקירה שנפתחה נגד חגי פליסיאן, על סמך המידע שמסר חנקישייב למשטרה, והחליטה להעמידו לדין על הרצח בבר נוער. רק לאחר שהוגש כתב אישום וכאשר הצליחה לאמת את גרסתו של פליסיאן באמצעות שחזור הודעות וואטסאפ, התברר לפרקליטות כי חנקישייב בדה ראיות. זמן קצר אחר כך הוגש כתב אישום נגד חנקישייב על ידי פרקליטה אחרת במחוז תל אביב וכתב האישום נגד פליסיאן בוטל. 

כתב האישום נגד חנקישייב הוגש במארס 2014, בגין עבירות של בידוי ראיות, מסירת ידיעות כוזבות, שיבוש מהלכי משפט, השמדת ראייה, קבלת דבר במרמה, ניסיון לקבל דבר במרמה והדחה בחקירה. ברגע האחרון, חנקישייב דחה הסדר טיעון שגובש עם סנגורו הקודם, השני במספר, לפיו ירצה עונש של 70 חודשי מאסר. לאחר שסנגורו התפטר מהייצוג, מונה לו סנגור ציבורי מטעם הסנגוריה הציבורית - עו"ד אלעד רט.

חנקישייב (במרכז) בבית המשפט, בשנה שעברהצילום: דניאל בר און

"כתב האישום נגד העותר מנוסח באופן שמשתמע ממנו בבירור כאילו העותר הוא הגורם הבלעדי לאי פיענוח הרצח בבר נוער, להגשת כתב האישום כנגד חגי פליסיאן, למעצרו של פליסיאן למשך קרוב לתשעה חודשים, לפגיעה במשפחות המנוחים ובפצועים ולפגיעה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק", כותב רט. "אנו מסכימים כי לחנקישייב חלק בפגיעות אותן מתאר כתב האישום, אך בשום פנים ואופן אין מדובר בחלק בלעדי. אף שעובדות רבות בכתב האישום נכונות כשלעצמן, הרי שהצגתן באופן שבו הן מוצגות, במנותק מהתנהלות השחקנים הנוספים שפעלו לצד העותר - המשטרה ופרקליטות מחוז תל אביב - מביאה בפני בית המשפט תמונה חלקית ביותר ומטעה".

הסנגור מציין כי חנקישייב מודה בכך שעבר עבירות פליליות וברור לו כי עליו לרצות בגינן עונש של מאסר בפועל, אולם הוויכוח הוא על מידתיותו. בין היתר נכתב כי גם לפרקליטות יש חלק באשמה ("אשם תורם") בשל התרשלותה..

"אופן הפעלתו של העותר, והדרך שבה קיבלה המשטרה את המידע שמסר לה כ'כזה ראה וקדש' מעוררים שאלות קשות ונוקבות. בדומה למשטרה - אך בדרגת אחריות ורשלנות מקצועית גבוהה משלה - גם פרקליטות מחוז תל אביב כשלה בזמן אמת מלראות את כשלי החקירה. היא הגורם שהגיש כתב אישום חמור ורשלני על רצח, בתיק שבדיעבד אין מחלוקת כי הוא עומד על כרעי תרנגולת וכי אין בו די ראיות להוכחת אשמתו של פליסיאן. לטעמנו, ליווי משפטי מקצועי של החקירה הרגישה וניתוח סביר של חומר הראיות היו חייבים להוביל כבר בראשית הדרך ובזמן אמת למסקנה (אליה הגיעה פרקליטות המדינה באיחור בשל רשלנות פרקליטות המחוז), שלא ניתן לבסס הרשעה על בסיס עדותו של עד מדינה שכל נורות האזהרה מלמדות שלא ניתן להסתמך על דבריו". עוד מצוינים מחדלי החקירה בתיק, בכך שחלק מפעולות החקירה לא תועדו וכי המשטרה נמנעה מלהאזין לקו פרטי שבאמצעותו שוחח חנקישייב עם פליסיאן.

כדי לבסס את הטענה כי הפרקליטות מצויה בניגוד עניינים מזכיר הסנגור כי שיקול הדעת של עובדי ומנהלי הפרקליטות יעמוד במוקד המשפט וכי הפרקליטה שהגישה בפועל את כתב האישום נגד פליסיאן, אושרה גז, צפויה להיחקר על ידם כעדת הגנה וייתכן שאף הממונים עליה יחקרו. בנוסף, מוזכר כי פליסיאן צפוי לתבוע את הפרקליטות בגין הנזקים שנגרמו לו ברשלנותה ובגין שמונה וחצי חודשי מעצרו, מה שעלול לטענת ההגנה להחמיר את ניגוד העניינים, בשל הקביעות שעלולות להיקבע נגדה בתביעה האזרחית. 

"מי שרומה לכאורה על-ידי העותר ואישר את חתימת הסכם עד המדינה עמו היא אותה יחידה ארגונית שכיום מנהלת נגדו את התיק! היעלה על הדעת שנפגע העבירה ינהל נגד הנאשם, בעצמו, את התיק? שמי שנפל קרבן למעשי הנאשם ינהל עמו משא ומתן אפשרי בנוגע לעונש הראוי לו?", נטען בעתירה.

פרקליט המדינה שי ניצן סירב לבקשת הסנגוריה הציבורית להעביר את ניהול התיק למחוז אחר, בנימוק כי הפרקליטות מייצגת את האינטרס הציבורי וכי איננה קורבן העבירה בתיק נגד חנקישייב. ניצן ציין בתגובה לפניית הסנגוריה כי לאור רגישותו של התיק הוא לווה וילווה באופן אישי גם על-ידי פרקליט המדינה והוסיף כי העברת התיק לפרקליטות מחוז אחרת לא תשנה דבר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ