שירלי סיידלר
חיים לוינסון

ניב אסרף, החשוד שביים את חטיפתו, הכחיש היום (שני) במסיבת העיתונאים שכינס בביתו שבבאר שבע את החשדות נגדו והאשים את המשטרה כי לא סייעה לו. הוא טען כי הסיבה בגללה רצה להיעלם היא חובות שצבר ואיומים שקיבל בעקבות זאת. "חטיפה לא תכננתי", אמר. "הייתי במשטרה, ציינתי בפניהם שאני נסחט ולא קיבלתי מענה. נדחקתי לפינה, הייתי צריך להיעלם". מוקדם יותר הבוקר שוחררו אסרף וחברו ערן נגאוקר ממעצר בתנאים מגבילים.

"אני מפחד, אני לא מתכוון לצאת מהבית", אמר אסרף. "פניתי לעזרה וטרקו לי את הדלת בפנים. על מי המשטרה עובדת? הגעתי למצב שהייתי צריך להיעלם בשטחים. ארבעה שבועות ידעו על זה ולא קרה כלום".

אסרף ועורך דינו ליד ביתו בבאר שבע, היוםצילום: אילן אסייג

אסרף סיפר במסיבת העיתונאים כי ביום היעלמותו, יום חמישי בשבוע שעבר, קיבל שיחת טלפון מאיימת במהלכה הבין כי "אין דרך חזרה", כלשונו, ולכן החליט "להיעלם". אסרף טוען כי לא תכנן שיחפשו אותו וקיווה כי האנשים להם הוא חייב כסף יפסיקו להטרידו. אסרף לא התייחס לסיבה בגינה נכנס לחובות, אך סיפר כי זכה בסכום כסף ב"ווינר" וכי "גורמים עברייניים גרמו לי לשים אצלם את הכסף ומשם נכנסתי לבלאגן שלא יכולתי לצאת ממנו. את זה המשטרה כבר ידעה".

עורך דינו מוטי יוסף, שנכח גם הוא במסיבת העיתונאים, ציין כי במשטרה דחקו באסרף להיות סוכן משטרתי מטעמם לאחר שהתלונן על איומים. "ניב לא רוצה להיות סוכן משטרה, רצו שיהיה סוכן בעל כורחו. ניסו לגזור קופון על הגב שלו. אם אדם נסחט הוא מצפה לקבל עזרה מהמדינה".

אסרף תיאר את השתלשלות האירועים מאז שאותר. לדבריו, לא היה ברשותו שק שינה כפי שפורסם, והוא לא לקח אתו טלפון כי "לא רציתי שיאתרו אותי". אסרף טוען כי חברו, ערן נגאוקר, לא היה מודע למצב - "חבר שלי לא ידע על הגורמים העברייניים, כי ידעתי שהוא ילך למשטרה ולא יעשו כלום. אמרתי לו 'אני הולך להיעלם', וגם הוא לא הבין שמדובר בסדר גודל של חטיפה, אחרת אחרי 20 דקות היו מוצאים אותי", אמר.

אסרף הביע חרטה על מעשיו, ואמר כי אילו ידע שכך יתגלגלו הדברים, לא היה עושה זאת אבל "הגעתי למסקנה שאו שאני נעלם או שיקראו עלי קדיש. הייתי מעדיף למות ולא שיהיה לי קשר לחטיפה. ארבעה ימים הייתי בחקירה ולא הבנתי את הממדים של מה שקרה".

על הגרסה הראשונית שנתן חברו למשטרה, לפיה הרקע לחטיפה המבוימת היה רומנטי ונועדה להשיב אליו את חברתו, אמר: "לא חסרות לי בנות ברוך השם, (בשביל) בחורה שאני יוצא אתה חודש וחצי לא עושים דבר כזה". 

אסרף טוען עוד כי נגאוקר כלל לא התקשר למשטרה עם היעלמותו. בשיחה עם חדשות 2, אמר נגאוקר כי "בשום שלב לא אמרתי שחברי נחטף". לדבריו, "ניב ואני נפגשנו ונסענו לכיוון מערת המכפלה. הוא הלך קצת להתנקות ולהתבודד וכשראיתי שהוא לא חוזר וראיתי שוטר בקרבת מקום - ניגשתי אליו ואמרתי לו שחבר שלי הלך לפני חצי שעה ולא חזר".

נגאוקר סיפר כי באותו הזמן לא הבין את מידת הנזק שנגרם בעקבות מעשיהם. "לא תכננו להקפיץ מדינה שלמה ואני מתנצל על כל מה שנעשה", אמר. "הכי קשה לי על אותם חיילים שנאלצו לבלות את החג באזור חברון ולא עם המשפחות שלהם". על החשש שיודח מהצבא, אמר נגאוקר: "הדבר הכי חשוב לי זה לחזור למדים. אני אוהב את הצבא, זה החיים שלי. כשהמפקדים שלי ישמעו את כל הסיפור במלואו ויקבלו את חומר החקירה, אני בטוח שיחזירו אותי".

בתגובה לטענותיו של אסרף על כך שהתלונן על איומים ובמשטרת באר שבע לא טיפלו בפנייתו אמרו במשטרה: "מדובר בטענות חסרות בסיס עובדתי. אין שום פנייה או רישום של תלונה במשטרת באר שבע, וכי אם היה מתלונן - היה מטופל כנדרש". בנוגע לטענה כי נדרש לפעול כסוכן סמוי נמסר כי "מטבע הדברים, מאחר שמדובר בהיבטי מודיעין שיש בהם בין היתר עניין של צנעת הפרט וחיסיון של נשוא העניין, אין בכוונתנו להתייחס ולהרחיב בסוגיה זאת".

מפקד מרחב חברון, ניצב משנה ישראל טל, ציין כי במהלך החקירה נבדק מול תחנת באר שבע אם הוגשה תלונה על ידי אסרף לגבי סחיטה ואיומים שקיבל, אך לא אותרה תלונה כזאת. לדבריו, גם במהלך החקירה הנוכחית אסרף סירב להגיש תלונה. למרות זאת, אסרף טוען כאמור כי פנה לקצין בכיר בתחנה בעירו וסיפר לו על הסחיטה אך לא קיבל טיפול ראוי. במחוז ש"י מסרו בתגובה: "מפקד מרחב חברון מאמין שלמחוז דרום ולתחנת באר שבע היתה סיבה טובה שלא לפתוח בחקירה גם בלי הגשת תלונה".

הבוקר בית משפט השלום בירושלים שחרר כאמור בתנאים מגבילים את אסרף ואת חברו נגאוקר. המשטרה סיימה את החקירה, ועל כן ביקשה לשחרר את השניים בתנאי שלא יצאו מהארץ, לא ייכנסו לשטחים ויפקידו 3,000 שקלים על מנת להבטיח את התייצבותם בבית המשפט ובמשטרה בכל עת. בכוונת פרקליטות מחוז ירושלים להגיש כתב אישום נגד השניים עוד השבוע. אסרף סירב לדבר בבית המשפט.

בסוף השבוע האחרון איתרו כוחות הביטחון את אסרף, בן 22, באזור קרית ארבע, לאחר שעות של חיפושים, שהחלו לאחר שחברו נגאוקר דיווח כי הוא נכנס לכפר בית ענון הסמוך לחברון ולא יצא ממנו. אסרף נמצא לאחר שנגאוקר נחקר וחשף שגרסתו הראשונית היתה שקרית. לפי דובר צה"ל, מדובר היה במעשה קונדס.

אסרף וחברו, חייל בצה"ל, נחקרו במשטרה בחשד לבידוי ראיות, שיבוש הליכי חקירה, הפרעה לסדר הציבורי והפרעה לשוטר. בחקירתו שינה אסרף את גירסאותיו לאירוע. בתחילה טען כי ביים את החטיפה כדי לגרום לחברתו לשעבר להתגעגע אליו, אך לאחר מכן שינה את סיפורו וטען שנסחט על ידי גורמים בעולם התחתון לאחר שהיה חייב מאות אלפי שקלים. לעומתו, נגאוקר מסר גירסה אחת ובה דבק, לפיה סייע לאסרף כי פחד שהוא יתאבד אם לא יעשה זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ