מכת צפרדעים: סמים חדשים מארה"ב מדירים שינה מעיני הרשויות בישראל

בניסיון להערים 
על רשויות החוק, מנסים יבואני הסמים והסוחרים להציף את השוק בארץ בגרסאות חדשות ואטרקטיביות של אותם חומרים מוכרים ומסוכנים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ברוני הסמים מנסים בכל פעם מחדש לאתגר את הרשויות בעולם באמצעות סמים וחומרים חדשים שנכנסים לשוק. מדובר במלחמה אין סופית של חתול ועכבר שבכל פעם מנסים לעקוף זה את זה. לעתים מדובר במוצרים שונים מאותם חומרים, ולעתים בחומרים חדשים לגמרי שמציפים את הרחובות. באחרונה צצו כמה חידושים שמדאיגים את רשויות החוק בעולם, ובין השאר גם את הרשויות בישראל, שיודעות שמה שנמצא מעבר לים יגיע במוקדם או במאוחר גם לכאן.

אחד השמות החדשים בעולם הסמים שמעניינים לא רק את ה-DEA (הרשות האמריקאית לאכיפת חוקי הסמים), הוא סם חדש בשם פלאקה (Flakka). עליית המחירים של הקוקאין והסמים הדומים לו הביאה את יצרני הסמים לנסות ולספק ללקוחות תחליפים זולים יותר, בעיקר לאלו שמשתמשים בסם בתדירות גבוהה. הפלאקה נצפה לראשונה בפלורידה שבארצות הברית, אבל בחודשים האחרונים כבר רואים סימנים שלו במדינות כמו אוהיו וטקסס, מה שמעיד על קליטה מוצלחת בצפון אמריקה. הפלאקה נקרא גם "Gravel" (חצץ), על שום הדמיון שלו לאבנים הקטנות והצבעוניות שנוהגים לשים בתחתית האקווריום. את הפלאקה ניתן להזריק, לבלוע, להסניף ולעשן במקטרת.

סם זה עדיין חדש ברחובות, והרשויות עוד לא למדו כיצד להתמודד אתו. לפחות בשלב זה לא ברור מהי מידת ההשפעה שלו על המוח לטווח ארוך ואם הוא ממכר. ההערכה של הגורמים הרלוונטיים היא כי הוא פועל כמו הקוקאין וכי השפעותיו דומות לסמים המוגדרים "מלחי אמבט". מלחי אמבט הוא שם כולל לקבוצת סמים בעלי תכונות דומות המכילים מפדרון או MDPV, הקשורים לצמח הגת. אלא שמדובר במינונים גבוהים בהרבה מאלה המצויים בעליו של הצמח. רוב מלחי האמבט מוכרים כתחליפים זולים לקוקאין. מדובר באותם "סמי פיצוציות" שהפכו פופולאריים ברחבי העולם יותר מקוקאין והרואין.

החוקרים סבורים שלפלאקה תופעות לוואי דומות לאלו של מלחי האמבט. המקרים המתועדים של הפלאקה מראים כי המשתמשים בסם מגיעים למצבים התנהגותיים קיצוניים. מדובר בסם ממריץ (upper) המעניק תחושה של ערנות, אופוריה, תזזיתיות וחום גוף מוגבר. רק החודש נרשמו כמה מקרים בפלורידה, כאשר בחור צעיר רץ עירום על הכביש בניסיון להימלט משוטרים שביקשו לעצור אותו. במקרה אחר בשבוע שעבר הגיע אזרח לתחנת משטרה מקומית וניסה לפרוץ את הדלת, תוך כדי שהוא מנסה לשבור את הזכוכית.

בחקירתו טען כי הוא חש שרודפים אחריו ומבקשים לרצוח אותו. ההערכות הן שבמקרים הללו נעשה שימוש בסם הפלאקה, שבדומה לקוקאין ולמת' גורם לתחושה של "דאון" כשהוא מתנדף, תחושה המתבטאת בעייפות, דיכאון, פרנויה והזיות. בעוד הסמים המוגדרים "מלחי אמבט" על מרכיביהם השונים הוצאו אל מחוץ לחוק בארצות הברית ובמדינות רבות בעולם עוד ב–2011, הפלאקה עדיין חוקי בישראל ובארצות הברית. השימוש בסם זה אף נמצא בעלייה, בין השאר בשל מחירו הנמוך, מה שהופך אותו לפופולארי בקרב משתמשים מעוטי יכולת.

מוצר נוסף הנחשב בימים אלו לפופולארי בניו יורק הוא ה"פרוגס" (Frogs). לא מדובר בסם חדש אלא במוצר חדש שהפך ללהיט בקרב צעירים בניו יורק, ובהמשך גם בקליפורניה ובמקומות נוספים בארצות הברית. מדובר בסוכריות ג'לי בצורת צפרדע המכילות ריכוז גבוה של חומר מזוקק המצוי במריחואנה. ה"צפרדעים" נמכרות במגוון צבעים ואכילתן גורמת לתחושה הדומה לזו שמקבלים על ידי שימוש במריחואנה, אולם מדובר בהשפעה לטווח ארוך הרבה יותר. סוכריות, עוגיות וגלידות העשויות ממריחואנה אינן דבר חדש. אולם הפרוגס הפכו ללהיט, והעבר מלמד שאם המועדונים בניו יורק מלאים בהם, התחזית היא שבקרוב נראה צפרדעים גם בתל אביב.

כמה חומרים חדשים כבר עשו עלייה, ובישראל מנסים ללמוד כיצד להתמודד אתם. אתילפנידאט הוא למעשה סם המורכב מחומרים דומים לאלו שמכיל הריטלין. מדובר בסם ממריץ שבשילוב עם אלכוהול יכול לספק למשתמש תחושה זהה לזו שנותן הקוקאין. אלא שהעלות היא זניחה לעומת קוקאין. אתילפנידאט נתפס בעיני המשתמשים כ"ידידותי" יותר מהריטלין, בעיקר משום שהצריכה שלו דורשת גם ערבוב של אלכוהול, ולכן הוא זכה לכינוי "הקוקאין החוקי".

העובדה שהוא זול, ועד לא מזמן גם חוקי, אינה הופכת אותו ללא מזיק, והתופעות שנרשמו משימוש בסם זה קשות מאוד. את הסם ניתן להשיג בקלות יחסית והוא ניתן לעישון, להסנפה ולבליעה. כיום ניתן למצוא אותו גם בצורת חומר שמערבבים יבואני הסמים, המבקשים להגדיל את כמות הקוקאין וההרואין על ידי דילולם בחומר זול יותר. בישראל עדיין לא למדו לעומק על החומר החדש, אולם בפברואר האחרון פרסם משרד הבריאות הכרזה דחופה על חומרים אסורים חדשים, ובהם גם אתילפנידאט. המסמך הכריז על החומר אסור לשימוש למשך שנה. עד אז תיבדק השפעת החומר ותיבחן הכללתו בפקודת הסמים המסוכנים.

סביר להניח שגם האכיפה הנחושה שמתנהלת כנגד סוחרי הסמים, כפי שטוענים במשטרה, לא תביא לשינוי, והם ימצאו את הדרך לייבא תרכובות ומוצרים חדשים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ