הרב פינטו עבר צנתור אחרי שנחת בישראל; נשללה האפשרות למחלת לב

בשל מצבו הרפואי, צפוי פינטו להיעדר מחר מהדיון בהקראת כתב האישום נגדו בגין מתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה, לאחר שבקשתו לדחייה נדחתה בפעם הרביעית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב יאשיהו פינטו עבר הבוקר (שני) צנתור בלבו בבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שחש בכאבים בחזהו בטיסה מניו יורק לישראל לפנות בוקר. בעקבות ההליך נשללה האפשרות שהרב סובל ממחלת לב, אך עם זאת, אירוע לבבי נקודתי מתרחש לעתים גם ללא רקע של מחלות לב. מחר צפוי להשתחרר פינטו מבית החולים, לאחר שנשאר להשגחה, אך הוא ככל הנראה יעדר מדיון הקראת כתב האישום נגדו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. 

לפני הצהריים סייג דוברו של פינטו את הודעה מוקדמת יותר לפיה פינטו לקה בלבו זמן קצר לפני נחיתתו בישראל. לפי הודעה עדכנית שהוציא, "הרב הגיע הבוקר לבית החולים איכילוב לאחר שסבל בשעות האחרונות של טיסתו מניו יורק מכאבים ולחצים בחזה. בבדיקות הרפואיות התברר שהוא סובל מלחץ דם גבוהה ובדיקת הא.ק.ג. שעבר לא היתה תקינה. לכן, הרב עבר צנתור בדיקתי בו התברר שהוא סובל מסתימה בכלי דם. הרב הושאר לאישפוז והשגחה רפואית במחלקה הקרדיולוגית בבית החולים". בבית החולים ציינו כי מדובר בצנתור אבחנתי שלא גילה סתימה בכלי דם.

בהודעה שפרסמו הבוקר מקורבי הרב נמסר כי הרב פינטו הגיע לארץ בניגוד לעצת הרופאים המטפלים בו בארה"ב, וזאת לאחר שבמהלך השבועות האחרונים הוא נותח שלוש פעמים.

הרב פינטו בנמל התעופה בן-גוריון, ב-2011צילום: אילן אסייג

בסוף השבוע דחה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב עודד מודריק בקשה רביעית שהגיש הרב פינטו, הנאשם במתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, לדחות את דיון הקראת כתב האישום שנקבע למחר. הדיון הקודם נדחה לבקשת סנגוריו של פינטו בחודש ימים, בין היתר לצורך גיבוש חוות דעת רפואית נגדית לזו שהגיש פינטו, לפיה לכאורה אינו יכול להגיע לישראל מסיבות רפואיות. בעקבות החלטת השופט, אמר ל"הארץ" עו"ד איל רוזובסקי כי פינטו צפוי להגיע לדיון מחר. 

לפי הסדר הטיעון שנחתם עמו, בשלב הקראת כתב האישום, פינטו צפוי להודות באישום המייחס לו עבירות של מתן והצעת שוחד, וכן ריבוי מקרים של שיבוש מהלכי משפט. השלב הבא הוא שלב הטיעונים לעונש, במסגרתו תדרוש הפרקליטות עונש מאסר בפועל של עד 12 חודשים, בעוד שסנגוריו של פינטו צפויים להביא בפני השופט עדי אופי שיעידו על תרומתו של פינטו וידרשו עונש מופחת. לפי ההסדר, שלב הטיעונים לעונש ייערך כחודש לאחר דיון הקראת כתב האישום, ורק לאחר מכן צפוי השופט לפרסם פסק דין. נוכח הבקשות הרבות שהגיש לדחיית הגעתו לישראל, הפרקליטות תדרוש כי במהלך החודשים הקרובים, שבהם יתנהל משפטו, פינטו יישאר בישראל.

אל בקשת הדחייה האחרונה צירף פינטו חוות דעת של רופא ישראלי, בניגוד לקודמות שהגיש, לפיה הוא צפוי לעבור ניתוח נוסף בקרוב ומוטב שלא יטוס בשבועות שלפניו. הפרקליטות התנגדה לבקשת הדחייה, כשהיא מגובה בחוות דעת של מומחה מטעמה. המומחה ניתח את המסמכים הרפואיים של פינטו וקבע ש"אין מניעה מבחינה רפואית לטיסה והגעה מניו יורק לארץ בתאריך המתוכנן". המומחה מטעם הפרקליטות הוסיף כי המומחה מטעם ההגנה לא הסביר את הדחיפות לביצוע הניתוח דווקא עכשיו ובכלל מהי הסיבה לביצוע הניתוח בפעם השלישית.

השופט מודריק ביקר את חוות הדעת מטעמו של פינטו. "הנאשם אינו במעמד רגיל של אדם שיש לו חירות לבחור לעצמו את מהות ומיקום הטיפול הנאות ואת מיהות הרופאים המטפלים", אמר השופט, "השאלה שלפניי אינה של 'נוחות' לחולה, אלא שאלה של ההיתכנות המעשית של טיסת הנאשם לישראל כדי לעמוד לדין, מידת הסיכון לו הכרוכה בכך והאפשרות להעניק לנאשם טיפול רפואי יעיל בישראל. לכל זה אין מענה בחוות הדעת של המומחה מטעם ההגנה".

השופט מודריק אף הוסיף: "אינני רוצה ללבות בעירה בסימני שאלה על יושרה מקצועית ותום לב (כרגע אינני יכול להגדירם בבירור ולקבוע את מיהות הנושא באחריות לאלה); אולם אני יכול לקבוע שלא הונחה לפניי תשתית ראויה לבסס עליה את בקשת דחיית הדיון".

בדיון הקודם ביקשה התובעת בתיק רחלי חזן-פלדמן מבית המשפט להוציא נגד פינטו צו הבאה ולחלט את הערבויות שהפקיד להבטחת התייצבותו במשפט נגדו, נוכח היעדרותו ואף הוסיפה כי הם שוקלים את ביטול הסדר הטיעון שנחתם עמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ