חודשה החקירה בעניין מדרשת "באר מרים" בירושלים בחשד שהיא מתנהלת ככת

התיק נפתח מחדש בעקבות תלונה שהגישה אם לאחת התלמידות. לטענת המשפחות, המדרשה מטילה מגבלות על חופש התנועה של בנותיהן, אך התלמידות מתעקשות שהן לומדות מרצונן החופשי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

המשטרה חידשה היום (שני) את חקירתה בעניין מדרשת "באר מרים" בירושלים, בראשה עומד הרב אהרן רמתי, בחשד שהיא מתנהלת ככת ומטילה מגבלות על חופש התנועה של הלומדות בה. ההחלטה על חידוש החקירה התקבלה בעקבות עדויות חדשות ומאבק מאורגן של הורים לתלמידות במוסד, ולאחר שאם לאחת התלמידות, מירי ועקנין, הגישה היום תלונה נוספת במשטרה.

החוקרים גבו היום עדויות מחלק מהתלמידות, כולל מנופר ועקנין, בתה של מירי, אך הן לא אימתו את חשדות ההורים וטענו שהן לומדות במדרשה מרצונן החופשי. במשטרת ירושלים קראו היום לכל מי שיש לו מידע על הנעשה במדרשה לפנות לתחנת המשטרה ולמסור אותו. חלק מההורים לתלמידות במדרשה מתכוונים להפגין מחר מול המוסד.

הרב אהרן רמתיצילום: עומר מירון / וואלה

מדרשת באר מרים פועלת בשכונת סנהדריה שבצפון העיר ושוהות בה עשרות תלמידות, כולן בגירות, חלקן הגדול חוזרות בתשובה. לטענת בני המשפחות של חלק מהתלמידות, בהשפעת הרב רמתי הן מנתקות מגע עם משפחותיהן, חיות בתנאים קשים, סובלות ממגבלות בחופש התנועה ועם כניסתן למוסד מכשירי הטלפון שלהן מוחרמים כמו כל אמצעי תקשורת אחר.

חקירת המשטרה שנפתחה בפרשה בעקבות תלונות של הורים לפני שנה וחצי, הסתיימה בלא כלום לאחר שלא נמצאו ראיות לפלילים. הרב רמתי עמד במרכז החקירה הקודמת, והוקע כמנהיג של "כת מסוכנת" בידי בכירי הרבנים בעולם החרדי. אף על פי כן, המדרשה החרדית בראשותו ממשיכה לפעול בירושלים באין מפריע, ולמשוך אליה עשרות צעירות, רובן בשלבים כאלה ואחרים של "התחזקות" וחזרה בתשובה.

העדויות על הנעשה במוסד הגיעו גם לראשי הציבור החרדי שניסו לכפות על רמתי לסגור את שעריו, וזאת באמצעות פנייה לבית דין רבני פרטי שפסק כי עליו להפסיק להפעיל את המוסד. לאחר שרמתי סירב, יצאו נגדו מכתבים בחתימת הרבנים הבכירים ביותר, כולל המנהיגים המנוחים הרב יוסף שלום אלישיב והרב עובדיה יוסף.

"הצטערנו מאוד לשמוע אודות מוסד לבנות המנוהל על ידי אהרן רמתי באופן תמהוני המזכיר את הכתות המסוכנות", נכתב באחד המכתבים. "דעתנו היא שאסור לבנות ללמוד שם, ובוודאי שבנות ישראל הכשרות מוזהרות שלא ללכת למקום הנ"ל או לכל סניף אחר שלו, או בהכוונתו, אף לא לשמיעת שיעורים או שיחות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ