רויטל חובל
רויטל חובל
פינטו בצאתו מבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד
רויטל חובל
רויטל חובל

הרב יאשיהו פינטו הודה והורשע הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב במתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה כחלק מהסדר טיעון. השופט הדן בתיק, עודד מודריק, ביקש מפינטו לעמוד ושאל אותו אם הוא מודה בכתב האישום‎ נגדו. פינטו השיב כי "עורכי הדין הקריאו לי את הכל ואני מודה"‎. בהמשך להודאתו, הרשיע אותו השופט בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ושיבוש הליכי משפט.

הדיון בבית המשפט בשלב הטיעונים לעונש ייערך בעוד שבועיים, ב-28 באפריל. השופט מודריק הוציא לפינטו צו עיכוב יציאה מהארץ עד לדיון זה. סנגורו של פינטו, עו"ד איל רוזובסקי, ביקש לאפשר לרב לצאת מהארץ אחרי דיון הטיעונים לעונש לצורך ניתוח, אך בשלב זה לא התקבלה החלטה‎ בעניין. הפרקליטות ביקשה לקבל את התיק הרפואי של פינטו מהאשפוז האחרון באיכילוב. הסנגורים לא התנגדו להעברתו.

רוזובסקי אמר עוד כי בכוונת ההגנה להביא לדיון הבא במשפט כמה עדי אופי וביקש שאחד מהם, אלי ויזל, יעיד באמצעות וידיאו קונפרנס.‎ כמו כן, הסנגורים ביקשו להגיש כחלק מהטיעונים לעונש את העדויות שמסר תנ"צ ברכה בחקירתו באשר לנסיבות הצעת השוחד. הפרקליטות התנגדה לבקשתם, והפנתה לסעיף בהסדר הטיעון לפיו מלבד כתב האישום, לא יובאו בפני בית המשפט פרטים נוספים אודות נסיבות האישומים‎. גם בעניין זה טרם התקבלה החלטה.

בשלב הטיעונים לעונש צפויה הפרקליטות לדרוש עונש של שנת מאסר בפועל, בעוד שסנגוריו של פינטו צפויים, כאמור, להביא בפני השופט עדי אופי שיעידו על תרומתו של פינטו וידרשו עונש מופחת. ממוסדות "שובה ישראל", בראשם עומד פינטו, נמסר בתגובה כי "למרות מצבו הרפואי, ועובדת היותו של הרב אדם שאינו בריא, הסובל משלל מחלות, נחוש הרב פינטו לנהל מאבק משפטי לגבי העונש שייגזר עליו".

הרב הגיע הבוקר לדיון בעניינו עם שחרורו מבית החולים איכילוב - הנמצא במרחק הליכה מבית המשפט - לאחר שעבר אתמול צנתור בלבו. הוא עבר את הצנתור אחרי שחש בכאבים בחזהו בטיסה מניו יורק לישראל. בעקבות ההליך נשללה האפשרות שהרב סובל ממחלת לב, אך עם זאת, אירוע לבבי נקודתי מתרחש לעתים גם ללא רקע של מחלות לב.

בספטמבר 2014 הגישה הפרקליטות את כתב האישום נגד הרב. פינטו הואשם בעבירות של מתן שוחד בסכום של כ-400 אלף שקלים לתנ"צ ברכה, המכהן כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בהצעת שוחד נוספת בסכום דומה וכן בעבירות של שיבוש הליכי משפט.

כתב האישום הוגש כחלק מעסקת הטיעון שנחתמה עם פינטו, לפיה הוא יודה באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב, מפקד להב 433 הפורש. עוד סוכם כי בפרקליטות יוכלו לעשות שימוש בחומרים שהועברו מטעמו. בהסכם נקבע כי המדינה תדרוש להטיל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו, בעוד ההגנה תוכל לנסות לשכנע את בית המשפט להטיל עליו עונש מופחת.

עיקרי כתב האישום נגד פינטו

לפי כתב האישום נגדו, פינטו ורעייתו דבורה חששו שיזומנו לחקירה באזהרה בעניין החקירה שהתנהלה בעניין עמותת חזון ישעיה והעומד בראשה, אברהם ישראל. ישראל ביקש את עזרתו של פינטו בחקירה, וזמן קצר לאחר מכן, הועבר לחשבונה של רעייתו דבורה סכום של 1.2 מיליון דולר. פינטו חשוד בשיבוש הליכי חקירה בעניין העמותה והפעלת לחץ על עדים.

פינטו, שחשש כאמור מזימונו לחקירה במשטרה, החליט לפנות לברכה, אותו הכיר החל מ-2007, ולהציע לו טובות הנאה. ברכה נהג להגיע לאירועים של פינטו והיחסים ביניהם התהדקו באותן שנים. פינטו ניסה לרתום את ברכה לסייע לו ולשתף אותו במידע מתוך החקירה עליו ועל מקורבו אברהם ישראל. בפברואר 2012 הגיע פינטו לביקור בביתו של ברכה וביקש להעניק לו תפילין, שציין שהיו בשימושו האישי. ברכה דרש לשלם לו כסף בשווי תפילין חדש וכך היה.

באוגוסט 2012, כשבועיים לאחר שפינטו ורעייתו נחקרו במשטרה באזהרה על מעורבותם בפרשת חזון ישעיה, נפגשו פינטו וברכה בסוויטה של הרב במלון הילטון בתל אביב. פינטו שאל את ברכה על החקירה, ובין היתר שאל אם יוגש כתב אישום נגדו.

לפי כתב האישום, ברכה לא שיתף את פינטו במידע שהיה ברשותו ודחה את הצעתו לקבל ממנו שי. בהמשך, הציע לו מתנה בסך של 200 אלף דולר. "הנאשם עשה כן כדי ליצור אצל תנ"צ ברכה תחושת מחויבות כלפיו שתביאו להעדיף את עניינו של הנאשם על פני מילוי חובותיו כקצין משטרה. זאת על מנת לקבל מידע חסוי מתנ"צ ברכה על חקירת חזון ישעיה, בה הנאשם נחקר כחשוד ועל מנת להשיג נכונותו של תנ"צ ברכה לסייע לנאשם ורעייתו במסגרת עבודתו", נכתב בכתב האישום.

לאחר שברכה סירב לקבל את הכסף, הציע פינטו כי הכסף יועבר לאשתו. ברכה שיתף את רעייתו ויצא לחופשה. כעבור שמונה ימים, לאחר חזרתו, שיתף גם את ראש אגף החקירות במשטרה דאז ניצב יואב סגלוביץ, אז הוחלט לפתוח בחקירה. פחות משבועיים לאחר מכן, ב-1 בספטמבר 2012, נפגשו פינטו וברכה שוב באותה סוויטה, אז חזר פינטו וביקש לדעת פרטים על החקירה נגדו ובעניין חזון ישעיה, לרבות פרטים על האזנות סתר ואמר לו לא לבטוח במפקדו סגלוביץ.

במהלך השיחה ביקש כי הוא ורעייתו ייפגשו עם אשתו של ברכה ביחידות, ואז לחש באוזניו את הסכום של 200 אלף דולר. בין השלושה - פינטו, רעייתו וברכה - התקיימו כמה שיחות טלפון שכללו ניסיונות חוזרים ונשנים לקבל מידע על החקירה.

הפגישה בין רעייתו של ברכה לרעייתו של פינטו אירעה לפני שנתיים, ב-13 בספטמבר 2012. השתיים נפגשו בסוויטה בהילטון, במהלכה אמרה דבורה פינטו כי הם חייבים לברכה את חייהם, כי הוא מלווה אותם בתקופה קשה וכי פינטו סומך רק עליו. בסיום השיחה לקחה דבורה פינטו מעטפה ובה 100 אלף פרנק שוויצרי במזומן (כ-422 אלף שקל) ומסרה אותה לאשתו של ברכה. היא הוסיפה שלאחר חג הסוכות, פינטו רוצה לתת לברכה סכום כסף נוסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ