שמעון גפסו ירצה שישה חודשי עבודות שירות בגין לקיחת שוחד; לא יוטל עליו קלון

בית המשפט גזר על ראש העיר נצרת עלית המושעה קנס של 22 אלף שקל ועל סגנו חמישה חודשי עבודות שירות וקנס של 10 אלף שקל. גפסו: אין לי ספק שאשוב לכהן כראש העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (ראשון) על ראש העיר נצרת עילית המושעה מתפקידו, שמעון גפסו, שישה חודשי מאסר בפועל, שיומרו בעבודות שירות במרכז שיקום מגדל העמק וקנס על סך 20 אלף שקלים. כמו כן, נגזרו על גפסו 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, ללא קלון.

על סגנו של גפסו, עדי ברקו, נגזרו חמישה חודשי עבודות שירות בבית החולים איכילוב בתל אביב וקנס על סך 10 אלף שקלים. בנוסף, נגזרו על ברקו 10 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. השניים הורשעו בפברואר האחרון בעבירה של לקיחת שוחד. הטלת קלון, כפי שדרשה הפרקליטות, היתה מונעת מגפסו התמודדות על תפקיד ציבורי למשך שבע שנים. 

לפי כתב האישום, ב-2008 התנו גפסו וברקו בפני חבר מועצת העיר, סמיון ברון, את המשך העסקת גרושתו כעובדת בקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה - בהתפטרותו מהמועצה. כתב האישום במקרה זה מייחס לגפסו וברקו קבלת שוחד, בשל התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד. גפסו מושעה מתפקידו מחודש מארס אשתקד. 

גפסו בבית המשפט המחוזי בחיפה, הבוקר

מאז נבחר מחדש לראשות העיר נצרת עלית, הגישה הפרקליטות בקשה להשעות את גפסו בזמן שההליך הפלילי מתנהל נגדו. ועדת ההשעיה בראשות השופט בדימוס משה גל האריכה מעת לעת את תקופת ההשעיה. ב-17 במארס השנה קיבלה הוועדה את בקשת הפרקליטות להאריך את תקופת ההשעיה עד מועד גזר הדין וההכרעה בשאלת הקלון. השופט עודד גרשון קבע היום כאמור כי אין להטיל קלון על מעשיו של גפסו, בין היתר בשל השיהוי הניכר בהגשת כתב האישום נגדו ב-2013, כארבע שנים מאז מועד ביצוע העבירה. על כן, משמעות הדבר היא שגפסו יוכל לחזור לחיים הציבוריים. 

אלא שנגד גפסו תלוי ועומד תיק שוחד נוסף שמתנהל בפני השופטת דיאנה סלע בבית המשפט המחוזי בחיפה, ויש להניח כי הפרקליטות תבקש להאריך את תקופת ההשעיה בגינו, אולם בקשה זו טרם הוגשה. גפסו צפוי להתנגד להשעיה נוספת, כשהוא נשען על הקביעה שלא הוטל על מעשיו קלון. 

"אני אזרח שומר חוק", אמר גפסו בצאתו מהדיון, "אני חושב שכולכם יודעים את זה, אני מכבד את החוק". באשר לאפשרות שיחזור לתפקידו אמר כי "מעולם לא הרמתי ידיים ואין לי כוונה לעשות זאת. אין לי צל של ספק שאחזור לראשות עיריית נצרת עילית". לגביי האפשרות שיערער על הכרעת הדין וגזר הדין השיב כי "אנחנו נלמד את פסק הדין נתייעץ עם עורכי הדין ונעשה מה שטוב לנצרת עילית. זה מה שמעניין אותי".

הפרקליטות דרשה בשלב הטיעונים לעונש להטיל על גפסו בין שמונה ל-24 חודשי מאסר. התובע מטעם פרקליטות מחוז חיפה רז וולטר אמר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "בית המשפט עמד על החומרה שבעבירה. הוא גם קבע שהקלון גלוי על פניו בעבירה כזאת, הוא נמנע מהטלת קלון בנסיבות הספציפיות". לגבי האפשרות שהפרקליטות תגיש ערעור אמר כי "אנחנו נלמד את גזר הדין ונשקול את צעדנו". 

הסנגורית של גפסו, עו"ד פנינת ינאי, אמרה כי "המסר החשוב שיצא מפסק הדין בכללותו היא ביקורת חריפה ונוקבת נגד הפרקליטות על הימשכות ההליכים אחרי קדנציה שלמה של גפסו, וביקורת מרומזת שדווקא בנסיבות תיק זה החליטה הפרקליטות באופן תקדימי להגיש כתב אישום נגד גפסו. הדברים שנשמעים מדברים בעד עצמם. בתיק השני שתלוי ועומד נגד גפסו נקיים שימוע שני ואני מקווה שיקבלו את טענותינו ויהיה סוף לסאגה הזאת. הוכח היום כי בגפסו לא דבק קלון והוא ישוב לכס ראש העיר מרגע שההשעייה תמה".

לפי כתב האישום, במהלך המגעים להקמת קואליציה קיבל חבר מועצת העיר סמיון ברון פניות מגורמים שונים להצטרף לקואליציה, ונאמר לו כי אם לא יעשה זאת עלולה גרושתו, דורה ברן, להיות מפוטרת מעבודתה. לאחר שסירב ברון להצטרף לקואליציה, קיבלה גרושתו הזמנה לשימוע לפני פיטורים. משנודע הדבר לברון, הוא פנה לגפסו ולברקו והביע בפניהם את הסכמתו להצטרף לקואליציה. אולם אז הובהר לו כי גרושתו לא תפוטר מעבודתה רק בתנאי שיתפטר ממועצת העיר. חבר המועצה סירב להתפטר ובסופו של דבר פוטרה ברן מתפקידה. בגין כתב אישום זה הודח גפסו מתפקידו בהחלטת בג"ץ ימים ספורים לפני תום כהונתו הראשונה, אולם נבחר שוב באוקטובר 2013 לראשות העיר. 

באוקטובר בשנה שעברה פרקליטות המדינה הודיעה כי החליטה לסגור את תיק השוחד הגדול נגד גפסו, וזאת מחוסר ראיות. הפרשה עסקה בחשד ללקיחת שוחד בסך 300 אלף שקל מאיש העסקים, מנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, ישראל רביב, שעמו נחתם הסכם עד מדינה. על פי החשד, השוחד ניתן כדי שגפסו יפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. כתב אישום נוסף הוגש נגד גפסו במאי 2014 לאחר שבמסגרת חקירת התיק שנסגר התגלו עדויות לעבירות של לקיחת שוחד, התניית שוחד והפרת אמונים, שביצע לכאורה כשהתמודד על ראשות עיריית נצרת עילית בשנת 2008. במסגרת כתב האישום נטען כי גפסו הבטיח לכמה פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר לראשות העירייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ