בית המשפט החמיר את גזר הדין של שלומי לחיאני: ירצה שמונה חודשי מאסר

שופטי המחוזי כתבו כי ראש העיר בת ים לשעבר פעל בניגוד עניינים צורם ובוטה, וכי המלחמה בשחיתות "מחייבת ענישה משמעותית". לחיאני: "לצערי הרב ניגרר לערעור נוסף"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב החמיר הבוקר (שני) את עונשו של ראש עיריית בת ים לשעבר, שלומי לחיאני, שהורשע בשנה שעברה בשלוש עבירות של הפרת אמונים. על לחיאני נגזרו הבוקר שמונה חודשי מאסר בפועל, במקום שישה חודשי עבודות שירות שגזר עליו בית משפט השלום בנובמבר האחרון. שופטי המחוזי הותירו על כנו את הקנס שהטילו שופטי השלום על לחיאני, בסך 250 אלף שקלים. 

‫לחיאני צפוי להתחיל לרצות את עונש המאסר באחד ביוני. סנגורו ירון קוסטליץ ביקש לאפשר לו להגיש רשות ערעור לבית המשפט העליון‬. "מה שבורא עולם אומר, הוא עושה לטובה" אמר לחיאני בעקבות ההחלטה, "אין ספק שזה לא סוף פסוק. הלכתי למהלך של הסדר טיעון. לצערי נגררנו לערעור הזה ולצערי הרב ניגרר לערעור נוסף‬". 

שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, ג'ורג' קרא ואסתר נחליאלי- חיאט, כתבו בפסק הדין כי "למקרא העובדות אינך יכול שלא לשאול עצמך הכיצד מלאו לבו של המשיב לנהוג כפי שנהג, הכיצד העז לנצל באופן בוטה ומחפיר כל-כך את מעמדו כראש עיר? לענייננו: קשה להעלות על הדעת נסיבות קשות יותר של הפרת אמונים מאלה שבאו לידי ביטוי בשלושת האישומים שבכתב האישום הנוכחי. המשיב התעלם מכל היבט של תקינות, מוסר ציבורי ושמירה על טוהר המידות, אפילו למראית עין".

לחיאני בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

עוד כתבו השופטים, כי "מדובר במי שהיה ראש העירייה. במערכת השלטון המקומי ראש עירייה הוא הדמות הבכירה ביותר. על פיו יישק דבר. ההיגיינה הציבורית מחייבת כי אדם במעמדו של המשיב יתרחק כמפני אש מכל קשר עסקי עם תושבי העיר ומכל סיטואציה שבה הוא עלול להיות בניגוד עניינים. אלא, שהמשיב נהג באופן בוטה וחסר מעצורים בניגוד לנורמת יסוד זו. במקרה הנוכחי, לצערנו אנו נאלצים להסכים עם הגדרת התביעה כי מדובר בהפרת אמונים הגובלת בשוחד. המלחמה בשחיתות מסוג שכזה, אינה יכולה לעצור או להתפשר והיא מחייבת ענישה בעלת מסר חד משמעי. האמירה הנורמטיבית בתיק זה מחייבת מאסר מאחורי סורג ובריח".

בפסק הדין נכתב גם כי "אמון הציבור ספג מכה קשה מהתנהלותו של המשיב. ניגוד העניינים שבו פעל הוא צורם ובוטה. במקרה הנוכחי אנו נאלצים להסכים עם הגדרת התביעה שמדובר בהפרת אמונים הגובלת בשוחד. המלחמה בשחיתות אינה יכולה לעצור ומחייבת ענישה משמעותית"‬.

‫התובעת בתיק שרון כהנא אמרה בתגובה כי "בית המשפט קבע כי נבחר ציבור כמו שלומי לחיאני צריך להישלח מאחורי סורג ובריח לצד קלון שדבק במעשיו ולהרחיקו מהחיים הציבוריים למשך שבע שנים. עמדנו על כך שבגין הרשעה בעבירת הפרת האמונים יש לקבל עונש של מאסר בפועל. בית המשפט קבע שבצדק ערערנו על גזר הדין. המסר הוא חד וברור"‬. 

בנובמבר האחרון הגישה הפרקליטות ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב על גזר הדין נגד לחיאני, במסגרתו נגזרו עליו בספטמבר שישה חודשי עבודות שירות. הפרקליטות טענה כי העונש שנגזר על ידי שופט בית משפט השלום בתל אביב בני שגיא, המועמד לקידום לבית המשפט המחוזי, אינו הולם את חומרת מעשיו וכי הרשעתו של לחיאני בשלוש עבירות של הפרת אמונים מחייבת עונש מאסר בפועל. בערעור תוקפת הפרקליטות את גזר הדין, שלטענתה "מחזיר אותנו, כחברה, שנים אחורה, ולא צועד קדימה בנתיב שהתווה בית המשפט העליון, לפיו יש להחמיר עם עברייני השחיתות הציבורית על דרך של כליאתם מאחורי סורג ובריח". 

בערעורה הדגישה הפרקליטות כי לחיאני הורשע בקבלת הלוואות בסכום של 900 אלף שקל מבעלי אינטרסים בעיר, ובכך העמיד את עצמו בניגוד עניינים. כתב האישום ייחס לו תחילה עבירה של קבלת שוחד שהומרה בהפרת אמונים. בנוסף, לחיאני הורשע בהפרת אמונים בכך שביקש הלוואות בסך של 440 אלף שקל מתשעה עובדי עירייה תלויים. "הוא העמיד את עובדיו במצב מוקשה ומביך מבחינתם, בו הוא מאלץ אותם למעשה להיענות לבקשתו בשל היותם כפופים למרותו", כתבה בהודעת הערעור פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי.

הפרקליטות ביקשה להשית על לחיאני עונש של 12 חודשי מאסר בפועל, בעוד הסנגורים, גיורא אדרת ונתי שמחוני, ביקשו להסתפק בעבודות שירות. בגזר הדין שהשית עליו השופט שגיא הוא ייחס משקל רב לעובדה שלחיאני הודה במסגרת הסדר טיעון וכי לא ניהל משפט הוכחות ארוך ויקר. השופט אמנם קבע כי במעשיו של לחיאני דבק קלון ועל כן הוא יורחק מהחיים הציבוריים למשך שבע שנים, אולם התחשב בתרומתו לחברה, בעובדה שקיבל אחריות למעשיו והודה בהם, והתחשב במעצר המתוקשר שלו, שהיווה פגיעה בזכותו הבסיסית כעצור.

אתמול גזר בית המשפט המחוזי בחיפה על ראש העיר נצרת עילית המושעה מתפקידו, שמעון גפסו, שישה חודשי מאסר בפועל, שיומרו בעבודות שירות במרכז שיקום מגדל העמק וקנס על סך 20 אלף שקלים. כמו כן, נגזרו על גפסו 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, ללא קלון.

על סגנו של גפסו, עדי ברקו, נגזרו חמישה חודשי עבודות שירות בבית החולים איכילוב בתל אביב וקנס על סך עשרת אלפים שקלים. בנוסף, נגזרו על ברקו עשרה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. השניים הורשעו בפברואר האחרון בעבירה של לקיחת שוחד. הטלת קלון, כפי שדרשה הפרקליטות, היתה מונעת מגפסו התמודדות על תפקיד ציבורי למשך שבע שנים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ