החיילת שהוטרדה על ידי מג"ד צבר לשעבר נחשפה בשמה ומוחה על הסדר הטיעון עמו

מאי פאטל הביעה את התנגדותה בפוסט בפייסבוק להסדר הטיעון שנחתם עם סא"ל חג'בי, במסגרתו לא יישא עונש פלילי על מעשיו. "אל תשתקו, אל תהפכו לאות. מי שצריך להתבייש זה לא אנחנו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

החיילת שהוטרדה על ידי מפקד גדוד "צבר" סא"ל לירן חג'בי בזמן ששירתה תחת פיקודו החליטה להיחשף בשמה ופרסמה היום (שני) פוסט בחשבון הפייסבוק שלה, בו היא מוחה על הסדר הטיעון שנחתם עמו. בפוסט מלינה החיילת, מאי פאטל, על כך שחג'בי לא יישא עונש פלילי על מעשיו, וכותבת כי העונש שיקבל - פרישה משורות הצבא לאחר 18 שנות שירות - לא הולם את חומרת מעשיו.

חג'בי מואשם בהתנהגות שאינה הולמת בחמישה מקרים, ובמסגרת הסדר הטיעון הוא הודה במעשיו. כתב האישום מייחס לו מעשים "שחרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני". התביעה הצבאית ביקשה להוריד את סא"ל חג'בי בדרגה, בשל מעשיו, אך סנגוריו התנגדו למהלך. 

"לא חשבתי שאגיע למצב בו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם מול מערכת אטומה", כתבה פאטל, "ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל. כל ניסיונותיו של סא"ל לירן חג'בי להציג את התנהגותו כלפיי כמעין 'חיזור רומנטי' אובססיבי שכביכול יצא משליטה - זו הולכת שולל ושקר מוחלט. מדובר בגבר נשוי עם ילדים שמבוגר ממני ב-20 שנה ויודע שיש לו המון להפסיד, ומוכן לשקר פעם אחר פעם כדי להציל את עצמו ואת שמו מהבור שחפר לעצמו".

פאטל ציינה כי מפקד הגדוד "התעלם מחוסר שיתוף הפעולה מצדי ומהאמירות המפורשות שלי שאין לי עניין בו ורצון לקשור כל קשר עמו, מעבר לקשר המקצועי של מפקד וחיילת, והמשיך לבצע בי מעשים מגונים". "למה דווקא מי שהיה אמור להגן עליי הוא זה שפגע בי ואינו נענש על כך כדין? ומה המסר לחיילות אחרות?", תהתה פאטל. "אני מרגישה נורא, עצם העובדה שנהגו עם סא"ל לירן חג'בי בסלחנות יתרה על אף המעשים הקשים שביצע והפגיעה הנפשית שגרם לי. כשכולם כבר יישכחו ויתעסקו בנ' או בל', אני אשאר עם הלחץ בחזה והזיכרון הדוחה מההטרדות הבלתי פוסקות שנאלצתי לעבור".

פאטל, כאמור, מוחה על כך שחג'בי לא יישא עונש פלילי על מעשיו, וכותבת כי העונש שיקבל - פרישה משורות הצבא לאחר 18 שנות שירות - לא הולם את חומרת מעשיו. "בנות, תדמיינו שמישהו מבצע בכם מעשים מגונים, מטריד אתכן ללא הרף בכל דרך אפשרית ובכל הזדמנות, והעונש שהוא מקבל על כך זה פיטורים ממקום העבודה שלו, איך הייתן מרגישות?", כתבה פאטל, שביקשה להעביר מסר לנערות ולנשים נוספות.

"החלטתי להפסיק לשתוק ולפחד, גם ככה את המחיר הכבד אני כבר משלמת... אל תשתקו! אל תפחדו! אל תתביישו! אל תהפכו לאות!", כתבה. "מי שצריך להתבייש זה לא אנחנו, ולמרות הקושי העצום להתמודד עם הטראומה, הפלאשבקים, הסיוטים, הבדידות, הבושה, החשיפה ובנוסף לכל זה עם מערכות נוקשות כמו בית המשפט וצבא הגנה לישראל, אין חזק מכוחה של האמת. תנו לה לנצח באמונה שלמה שיגיע היום שכבר לא נהיה בשר ל'תותחים'".

סנגורו של חג'בי: "המתלוננת קיבלה את ההסדר והסכימה לו" 

הסנגור הצבאי הראשי, אל"ם אשר הלפרין, שמייצג את חג'בי, מסר בתגובה כי "הסדר הטיעון אליו הגענו עם הפרקליט הצבאי הראשי התבסס על גרסת המתלוננת, כפי שנמסרה בחקירתה במצ"ח. אין צורך להרחיב את הדיבור על כך שמבחינתו של סא"ל חג'בי, הדחתו מהגדוד וסיום שירותו בצה"ל, לצד הגשת כתב אישום נגדו בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ושלל הפרסומים הקשים שהתלוו לפרשה זו – מהוות עונש חמור ביותר, אותו הוא משלם על מעשיו המפורטים בכתב האישום. בחלקו – עונש קשה מנשוא שלא כתוב עלי ספר. היום, חודשים ארוכים לאחר חקירתה בוחרת המתלוננת להציג סיפור שונה לחלוטין מזה שסיפרה, בלי להתחייב אליו בחקירה, אלא בפוסט בפייסבוק. נזכיר שהיתה זו המתלוננת, באמצעות באת כוחה, שקיבלה את ההסדר והסכימה לו. נותר רק לתהות על כך שמיד לאחר חתימתו, ובניגוד גמור לעמדתה שהובאה בפני הפצ"ר, יצאה נגדו תוך השמצת כל המעורבים בעריכתו".

הלפרין הוסיף כי "בלית ברירה, ניאלץ לציין שבניגוד גמור לדברים שמסרה לשלטונות הצבא, לפיהם אין היא חשה פגועה, היא מדברת עתה על 'טראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי'. נוכח דרך הצגת הדברים בפוסט, גם אין לנו מנוס מלציין כי בניגוד גמור לנטען על ידה, כאילו היא נבדקה בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת, הרי שביחס לשאלה האם שיקרה בפרט כלשהו בהצהרה שרשמה בפוליגרף, נקבע כי לא ניתן כלל להגיע לממצא. ברוח זו גם אין שחר לטענה כאילו סא"ל חג'בי סירב להיבדק בפוליגרף. בשלב הזה ומתוך כבוד להליך המשפטי נסתפק בדברים האלה ולא נרחיב ביחס לעובדות בתגובתנו לתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ