המחלקה האחראית על 
עבירות בנייה בפרקליטות שוכנת בבניין ללא היתר

המבנה בהר חוצבים בירושלים מיועד לשימוש תעשיות מדע, אך הפרקליטות משתמשת בו להפעלת משרדים. ל"הארץ" נודע כי ההיתר לשימוש החורג בבניין פקע לפני כמה חודשים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, העוסקת בין היתר בעבירות בנייה, פועלת מבניין בירושלים ללא היתר כדין. המבנה בהר חוצבים בעיר מיועד לשימוש תעשיות מדע, אך הפרקליטות משתמשת בו להפעלת משרדים. ל"הארץ" נודע כי ההיתר לשימוש החורג בבניין פקע לפני כמה חודשים, כך ששימוש המדינה בו אינו תואם את המותר. בכך עוברת המחלקה עבירה של שימוש בלתי חוקי במקרקעין, בעוד היא הגורם שאוכף את דיני המקרקעין. יצוין כי שימוש בלתי חוקי במבנה הוא עבירה פלילית שבגינה מוגשים כתבי אישום.

המחלקה האזרחית, שבראשה עומדת עו"ד חיה זנדברג, עברה למבנה לפני כשנתיים מהבניין הראשי של משרד המשפטים ברחוב צלאח א-דין בירושלים בשל מצוקת מקום. הבניין בהר חוצבים מאוכלס בעיקרו על ידי חברות הייטק, והפרקליטות שוכרת בו קומה אחת עבור 40 עובדי המחלקה.

בתחילה סירבו הפרקליטים לעבור לבניין, ובמשך כשנה שילמה הפרקליטות דמי שכירות על המקום אף שלא עברה אליו. ל"הארץ" נודע כי בשלב זה מקווים בפרקליטות שההיתר יוסדר באמצעות הארכת השימוש החורג, אולם אם הדבר לא יקרה בקרוב ייאלצו בפרקליטות למצוא מקום חלופי למחלקה.

בפרקליטות אמנם קיימת מחלקה נפרדת לאכיפת דיני מקרקעין, אולם המחלקה האזרחית היא שמנחה את התובעים העירוניים בתחום אכיפת דיני תכנון ובנייה ומקרקעין. היא גם קובעת את המדיניות ומגבשת את ההנחיות המקצועיות למשרדי הממשלה ולגופים ציבוריים בתחום. בנוסף, המחלקה האזרחית מייצגת את המדינה בבית המשפט העליון בעניינים אזרחיים נוספים, כמו תביעות נזיקין, תגמולים ושיקום, תביעות בנושאי בריאות ועוד.

הבניין בהר חוצבים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "המבנה האמור נשכר על ידי מינהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר מחברת גט"י (גנים טכנולוגיים ירושלים), כשניתן לו היתר לשימוש חורג לשלוש שנים, שתוקפו פג לפני שלושה חודשים. בימים אלה פועלת חברת גט"י, בהנחיית מינהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר, לחידוש ההיתר כמתחייב בחוזה שנחתם עמה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ