שלושה תושבי בת עין מואשמים בתקיפת פלסטיני ממניע גזעני

צעיר ו-2 קטינים נעצרו בפרשת אלעד סלע, מש"ק המודיעין שהדליף מידע מסווג לפעילי ימין בבת עין. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם עד תום הליכים, אך הם שוחררו ללא תנאי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
חיים לוינסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתבי אישום נגד דוד אור שחר, בן 19, ושני קטינים בני 16–17, תושבי ההתנחלות בת עין בגדה, על תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, תקיפת עובד ציבור, היזק בזדון ממניע גזעני ועבירות נוספות.

, חייל המודיעין שהדליף מידע מסווג לפעילי ימין בהתנחלות בת עין. אחד הקטינים מואשם שקיבל את המידע והעביר אותו לאחרים.

כתב האישום מפרט שורה של תקיפת פלסטינים שביצעו הנאשמים. הראשון אירע באוקטובר 2013, כאשר ערבי ישראלי בא ליישוב בת עין לפרוק סחורה שהוזמנה ממנו. אור שחר והקטינים זיהו אותו, כיסו את פניהם והצטיידו במקלות וגז מדמיע. הם התיזו את הגז בפניו של הערבי ובפניו של החייל שנחלץ לעזרו. הם היכו את הערבי בקרשים.

יעקב סלע בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

באירוע אחר, שבוע לאחר מכן, הם הבחינו — לפי כתב האישום — במשאית של פלסטיני, והחלו לידות עליה אבנים. ביחס לאירוע זה הפרקליטות הסתפקה בסעיף אישום של ניסיון היזק בזדון, אף שהיא מגישה כתבי אישום נגד קטינים מיידי אבנים במזרח ירושלים בעבירה החמורה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

במקרה נוסף, במאי 2014, כרתו הנאשמים 35 עצי זית של פלסטינים וריססו כתובת "ערבים גנבים". הנזק למטע היה 30 אלף שקלים.

הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים. אך שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה דרורי שיחרר את השלושה ללא תנאי וקבע כי אין תקדים של החזקה במעצר עד תום ההליכים על אירועים מסוג זה, שאירעו לפני שנתיים.

עו"ד חי הבר, המייצג מטעם ארגון חוננו את העצור הבגיר, מסר בתגובה: "החלטת בית המשפט לשחרר את מרשי ללא תנאי מדברת בעד עצמה. מרשי מכחיש כל קשר לאירועים המיוחסים לו, שהם אירועים ישנים מלפני כשנתיים, ומעיון ראשוני בניסוח כתב האישום נראה כי מדובר בתיק המבוסס על הודאה מגמתית שנבעה מלחץ חקירות של השב"כ, אשר החזיק בתנאים קשים ביותר את החשודים, חלקם מבלי יכולת לפגוש עו"ד. אני בטוח כי במשפטו יוכח כי אין ולא היה לו כל קשר לאירועים הנטענים".

עו"ד אהרון רוזה, המייצג חשוד נוסף מטעם חוננו, מסר: ״אני מברך על החלטת בית המשפט שהורה על שחרור הקטין בלא תנאים מגבילים, בשקלול העבירות הישנות המיוחסות לקטין והוראות החוק, וראוי לציין שכתב האישום אינו מציין שום עבירה ביטחונית כמשמעה בחוק, עבירה שמכוחה מנעו מפגש בין הקטין לעורך דינו ימים ארוכים, וכי העבירות החמורות אליהן טענו היחידות החוקרות נעלמו כלא היו״.

עו"ד אורי קינן, המייצג את אחד החשודים מטעם ארגון חוננו: "חומר החקירה טרם נבחן אך על פניו ניתן לומר כי יש טענות קשות לגבי התנהגות חוקרי השב"כ וחילוץ ההודאה במקרה זה. מרשי קטין והוחזק בתנאים קשים ביותר. יתר הטענות ייטענו לאחר שילמד חומר החקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ