החיילת שהוטרדה על ידי מג"ד צבר: רציתי שהפוסט יגיע לאחראים על פסק הדין המצומצם הזה

החיילת הגיבה לראשונה על החלטתה להיחשף. בריאיון עמה אמרה מאי פאטל כי "יש פסק דין, אבל לפי עסקת הטיעון הוא פשוט מודח מהעבודה שלו וזהו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

החיילת שהוטרדה על ידי מפקד גדוד צבר סא"ל לירן חג'בי בזמן ששירתה תחת פיקודו, הגיבה היום (שלישי) על החלטתה להיחשף בשמה. בראיון לתכנית הבוקר של קשת, אמרה מאי פאטל כי רצתה שהפוסט שכתבה "יגיע לאנשים שצריך, אם זה לפרקליטות, לרמטכ"ל ולשופטים שייתנו את פסק הדין המצומצם הזה. זה מה שאני רוצה שייצא מכל הדבר הזה, כמו שכתבתי בפוסט. יש פסק דין, אבל לפי עסקת הטיעון הוא פשוט מודח מהעבודה שלו, וזהו".

בפוסט שפרסמה בחשבון הפייסבוק שלה, היא מחתה על הסדר הטיעון שנחתם עם מפקדה לשעבר והלינה על כך שהוא לא יישא עונה פלילי על מעשיו. היא כתבה כי העונש שיקבל – פרישה משורות הצבא לאחר 18 שנות שירות – לא הולם את חומרת מעשיו.

לוחם בגדוד צבר בגבעתי, הגיב גם הוא על כך ואמר כי "לא כל כך האמנו שלבחורה יהיה את האומץ לעשות דבר כזה. כל הגדוד פה מתחלק לשתי קבוצות – אחת שבעדה ויש את האנשים שנגדה. בכל אופן זה לא מוציא אותנו באור כל כך חיובי, את הגדוד. אבל לדעתי היא אמיצה שעשתה דבר כזה".

מוקדם יותר התייחס אביה של פאטל על החלטת בתו להיחשף. האב אמר לחדשות 2 אונליין כי המשפחה תומכת בה ובצעד שנקטה. עוד סיפר שהפוסט עורר תגובות רבות, וכי "אנחנו מתמודדים". הוא הוסיף שזה טבעי שיהיו אנשים שייצאו נגדה.

חג'בי מואשם בהתנהגות שאינה הולמת בחמישה מקרים, ובמסגרת הסדר הטיעון הוא הודה במעשיו. כתב האישום מייחס לו מעשים "שחרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני". התביעה הצבאית ביקשה להוריד את סא"ל חג'בי בדרגה, בשל מעשיו, אך סנגוריו התנגדו למהלך. 

"לא חשבתי שאגיע למצב בו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם מול מערכת אטומה", כתבה פאטל, "ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל. כל ניסיונותיו של סא"ל לירן חג'בי להציג את התנהגותו כלפיי כמעין 'חיזור רומנטי' אובססיבי שכביכול יצא משליטה - זו הולכת שולל ושקר מוחלט. מדובר בגבר נשוי עם ילדים שמבוגר ממני ב-20 שנה ויודע שיש לו המון להפסיד, ומוכן לשקר פעם אחר פעם כדי להציל את עצמו ואת שמו מהבור שחפר לעצמו".

פאטל ציינה כי מפקד הגדוד "התעלם מחוסר שיתוף הפעולה מצדי ומהאמירות המפורשות שלי שאין לי עניין בו ורצון לקשור כל קשר עמו, מעבר לקשר המקצועי של מפקד וחיילת, והמשיך לבצע בי מעשים מגונים". "למה דווקא מי שהיה אמור להגן עליי הוא זה שפגע בי ואינו נענש על כך כדין? ומה המסר לחיילות אחרות?", תהתה פאטל. "אני מרגישה נורא, עצם העובדה שנהגו עם סא"ל לירן חג'בי בסלחנות יתרה על אף המעשים הקשים שביצע והפגיעה הנפשית שגרם לי. כשכולם כבר יישכחו ויתעסקו בנ' או בל', אני אשאר עם הלחץ בחזה והזיכרון הדוחה מההטרדות הבלתי פוסקות שנאלצתי לעבור".

פאטל, כאמור, מוחה על כך שחג'בי לא יישא עונש פלילי על מעשיו, וכותבת כי העונש שיקבל - פרישה משורות הצבא לאחר 18 שנות שירות - לא הולם את חומרת מעשיו. "בנות, תדמיינו שמישהו מבצע בכם מעשים מגונים, מטריד אתכן ללא הרף בכל דרך אפשרית ובכל הזדמנות, והעונש שהוא מקבל על כך זה פיטורים ממקום העבודה שלו, איך הייתן מרגישות?", כתבה פאטל, שביקשה להעביר מסר לנערות ולנשים נוספות.

סנגורו של חג'בי: "המתלוננת קיבלה את ההסדר והסכימה לו" 

הסנגור הצבאי הראשי, אל"ם אשר הלפרין, שמייצג את חג'בי, מסר בתגובה כי "הסדר הטיעון אליו הגענו עם הפרקליט הצבאי הראשי התבסס על גרסת המתלוננת, כפי שנמסרה בחקירתה במצ"ח. אין צורך להרחיב את הדיבור על כך שמבחינתו של סא"ל חג'בי, הדחתו מהגדוד וסיום שירותו בצה"ל, לצד הגשת כתב אישום נגדו בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ושלל הפרסומים הקשים שהתלוו לפרשה זו – מהוות עונש חמור ביותר, אותו הוא משלם על מעשיו המפורטים בכתב האישום. בחלקו – עונש קשה מנשוא שלא כתוב עלי ספר. היום, חודשים ארוכים לאחר חקירתה בוחרת המתלוננת להציג סיפור שונה לחלוטין מזה שסיפרה, בלי להתחייב אליו בחקירה, אלא בפוסט בפייסבוק. נזכיר שהיתה זו המתלוננת, באמצעות באת כוחה, שקיבלה את ההסדר והסכימה לו. נותר רק לתהות על כך שמיד לאחר חתימתו, ובניגוד גמור לעמדתה שהובאה בפני הפצ"ר, יצאה נגדו תוך השמצת כל המעורבים בעריכתו".

הלפרין הוסיף כי "בלית ברירה, ניאלץ לציין שבניגוד גמור לדברים שמסרה לשלטונות הצבא, לפיהם אין היא חשה פגועה, היא מדברת עתה על 'טראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי'. נוכח דרך הצגת הדברים בפוסט, גם אין לנו מנוס מלציין כי בניגוד גמור לנטען על ידה, כאילו היא נבדקה בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת, הרי שביחס לשאלה האם שיקרה בפרט כלשהו בהצהרה שרשמה בפוליגרף, נקבע כי לא ניתן כלל להגיע לממצא. ברוח זו גם אין שחר לטענה כאילו סא"ל חג'בי סירב להיבדק בפוליגרף. בשלב הזה ומתוך כבוד להליך המשפטי נסתפק בדברים האלה ולא נרחיב ביחס לעובדות בתגובתנו לתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ