היועמ"ש דחה את הבקשה להקפיא צווי הריסה ביישובים ערביים: "דין אחד הוא לכלל המגזרים בישראל"

בעקבות הריסת מבנים בכפר כנא ובדהמש, דרשו ח"כים ערבים הקפאה עד להסדרה של הנושא. וינשטיין השיב כי מאבק בבנייה בלתי חוקית הוא יעד אסטרטגי, אך סייג כי יש סדרי עדיפויות באכיפה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דחה היום (שלישי) את בקשתם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת להקפיא את צווי הריסה התלויים ועומדים נגד עשרות אלפי בתים ביושבים הערבים ברחבי הארץ וקבע כי "הקפאה גורפת של הליכי האכיפה ביחס למגזר מסוים אינה עולה בקנה אחד עם העיקרון הבסיסי של שלטון החוק".

היועץ המשפטי ופרקליט המדינה שי ניצן נפגשו לפני כשבועיים עם ארבעה חברי כנסת מהרשימה המשותפת — אחמד טיבי, אוסמה סעדי, חנין זועבי וד"ר יוסף ג'בארין — בעקבות הריסת בתים שנבנו ללא היתר בכפר כנא שבגליל ובכפר דהמש שבעמק לוד. בישיבה דרשו הח"כים להקפיא באופן גורף את כל צווי ההריסה לבתים ביישובים הערביים — הן המנהליים והן השיפוטיים — עד שתהיה הסדרה של הנושא, ולהקים צוות משותף הכולל נציגים מהרשויות הערביות ואנשי מקצוע, במטרה לבחון פתרונות אפשריים ולהציג תוכנית ארוכת טווח למצוקת הדיור בחברה הערבית.

זמן קצר לפני ההפגנה שהתקיימה הערב בתל אביב במחאה על מדיניות הריסת הבתים במגזר הערבי, הודיע וינשטיין כי הוא דוחה את הבקשה להקפיא את הצווים בנימוק שצעד כזה פירושו לעשות איפה ואיפה לגבי אכיפת החוק בין המגזרים השונים. "חובתי כראש התביעה הכללית להבטיח כי אכיפת הדין במדינת ישראל תיעשה באופן שוויוני והגון וללא הבדל בין אזרח לאזרח", כתב וינשטיין בתשובתו. "מאבק בתופעת הבניה הבלתי חוקית הוא יעד אסטרטגי שעל רשויות החוק להוביל על מנת לבצר את שלטון החוק. מאבק זה עיוור צבעים הוא. דין אחד הוא לכלל המגזרים ולכלל המקומות במדינת ישראל." הוא הוסיף כי מכיוון שכך, כל צו ייבחן לגופו "על פי נסיבותיו ולא על פי שיוכו המגזרי".

ההפגנה במחאה על מצוקת הדיור והריסת הבתים במגזר הערבי, בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

וינשטיין סייג את דבריו ואמר כי בכל זאת ישנם סדרי עדיפויות באכיפת הדין וכי מערכת אכיפת החוק יודעת לייצר מדרג ראוי בהליכי האכיפה ולהתחשב במצב התכנוני הקיים באזורים השונים בארץ.

היועמ"ש דחה גם את הבקשה להקמת צוות משותף וציין כי הממשלה כבר הורתה לפני מספר חודשים על הקמת "צוות 120 הימים" בראשות הממונה על התקציבים במשרד האוצר אמיר לוי, שאמור לגבש תוכנית לטיפול במצוקת הדיור ביישובים הערביים. בהתאם להחלטת הממשלה, הצוות יעסוק בין היתר בבחינת היבטי התכנון, שיווק קרקעות ופיתוח התשתיות וכן סיוע לפרט. בנוסף, וינשטיין אמר כי מינה צוות בין־משרדי בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, שבודק וממפה את נושא הבנייה הבלתי חוקית ובוחן את התמודדותה של מערכת אכיפת החוק עם התופעה הזו, תוך התייחסות למגזרים שונים באוכלוסייה.

לדברי היועץ, נציגי הציבור הערבי מוזמנים להופיע בפני צוותים אלו על מנת לקדם שיתוף פעולה שיוביל למציאת הפתרונות הנכונים אשר יקדמו את ביצור שלטון החוק ויפתרו את מצוקותיהם של ערביי ישראל, כהגדרתו.

לצד הפגישה עם ויינשטיין, חברי הכנסת וראשי הרשויות קיימו במהלך השבועות האחרונים פגישות גם עם שגרירים וחברי סגל דיפלומטי משלל מדינות והציגו בפניהם את הסוגיה שמוגדרת הים כי הכי בוערת בחברה הערבית.

ח"כ יוסף ג'בארין הביע אכזבה מעמדתו של היועץ המשפטי. "קיווינו לעמדה שתהיה רגישה יותר למצוקותיהם של האזרחים הערבים בתחום הדיור", אמר ג'בארין. "טענתנו בנושא הזה היא ברורה: שתופעת הבנייה ללא היתר היא תוצאה בלתי נמנעת של הכישלונות הרבים של הגורמים הפוליטיים, התכנוניים והביורוקרטיים בפיתוח היישובים הערביים. המדינה לא מקדמת פתרונות תכנוניים הולמים לחברה הערבית, ולפיכך אין זה חוקי ואין זה מוסרי לשימוש בסמכויות האכיפה והענישה. אין צעד אכזרי יותר מאשר הריסת בית של משפחה שנשארת ללא קורת גג. ההפגנה בתל אביב היא מסר חשוב לרשויות שהציבור הערבי רואה בזכות לקורת גג עניין קיומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ