מעצרם של ארבעת החיילים החשודים באונס חיילת הוארך בשישה ימים

לטענת החיילים, שניים מהם קיימו יחסי מין עם החיילת בהסכמה והאחרים צפו במעשים. אחד מהם טוען כי בידיו סרטון המתעד את המקרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי ביפו האריך הערב (חמישי) את מעצרם של ארבעת החיילים החשודים במעשה אונס או בסיוע למעשה אונס של חיילת ביחידתם עד ליום חמישי הקרוב. ארבעת החיילים נעצרו שלשום לאחר שחיילת המשרתת איתם בבסיס חיל האוויר בחצרים, התלוננה על כך שנאנסה. אחד החיילים טוען כי בידיו סרטון המתעד את המקרה ויכול לשפוך אור על שאירע. 

לטענת החיילים החשודים, שניים מהם קיימו עם החיילת יחסי מין בהסכמה, בעוד השניים האחרים נכחו בחדר שבו אירע המקרה, אך לא קיימו עמה מגע מיני. בעקבות המקרה, הפיץ היום מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, איגרת לכלל אנשי החיל, ובה הבהיר כי ישנה "אפס סובלנות" לאירועים מסוג זה.

החיילים חשודים במעורבות במעשה אונס בצוותא, בפגיעה בפרטיות, בשיבוש מהלכי משפט, וחלק מהחיילים חשודים אף בהשמדת ראיות, בביצוע מעשה סדום ובעדות שקר. חייל אחר מואשם גם בסיוע לאונס, בניסיון להפצת חומר פוגעני ובעמידה מנגד, לצד מעורבות בדבר עבירה.

החיילים מובאים להארכת המעצר, היוםצילום: מוטי מילרוד

בפרקליטות הצבאית ביקשו להאריך את מעצרם של כלל החיילים בשמונה ימים נוספים, אך בית הדין הצבאי החליט להאריך את מעצרם של החיילים בשישה ימים. בזמן זה, מצ"ח צפויה לבקש לבצע שחזור של המעשה עם החיילת שהתלוננה.

עורך הדין שי רודה, המייצג את אחד החיילים החשוד באינוס, אמר כי לטענת החייל, הוא קיים עם החיילת יחסי מין בהסכמתה, וכי "לא היתה לו שום אינדיקציה לדעת שאינה מעוניינת". לדברי החייל, הוא מוכן אף להיבדק בפוליגרף כדי לאמת את טענתו. חייל נוסף אמר אף הוא במהלך החקירה כי הוא מוכן לעבור בדיקת פוליגרף, ואף ציין כי ברשותו הקלטת שיחה בינו ובין החיילת.

עורך הדין שרון וקנין, המייצג את אחד החיילים שטוען כי נכח בחדר בעת המקרה אך לא קיים עם החיילת מגע מיני, אמר כי "החשדות חמורים עד כמה שאנחנו שומעים, לכאורה מדברים על עבירות אונס, אבל כשאנחנו שומעים את העדויות, מדובר באירוע בהסכמה". עו"ד בני קוזניץ, המייצג את אחד החשודים ביחד עם סרן עומר קנובלר מהסניגוריה הצבאית, מסר כי "מרשנו טוען כי היחסים עם המתלוננת בוצעו בהסכמה ומוכן לכל בדיקה בנושא. המתלוננת הגישה תלונה שבועיים לאחר המקרה ללא כל סיבה נראית לעין והכל יוכח בבית הדין".

מספר התלונות בצה"ל על רקע פגיעה מינית נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות. לפי נתונים שפורסמו בדה מרקר בהתאם לחוק חופש המידע, בשנת 2012 הוגשו בצבא 777 תלונות על רקע פגיעה מינית - 511 מהם עסקו בהטרדות מיניות בתוך הצבא. בשנת 2013 הוגשו 930 תלונות - 561 מהן הוגשו לאחר תלונות על פגיעה מינית בתוך שורות הצבא. בשנה החולפת, 2014, מספר זה הגיע לשיא של 1,073 תלונות - 667 מהן היו על רקע השירות הצבאי.

עם זאת, מרבית החיילות והחיילים שהלינו על פגיעה על רקע מיני, לא מעוניינים להגיש תלונה למצ"ח כדי שהנושא ייחקר בכלים פליליים. כך למשל, בשנת 2014 נחקרו בצה"ל חשדות  ל-125 עבירות מין, מרביתן בחשד למעשים פיזיים - כלומר, רק אחת או אחד מתוך 11 שהלינו על פגיעה מינית, גם הגישו תלונה על כך למצ"ח. שמונה תיקים נחקרו בחשד למעשי אונס בשנת 2014, לעומת חמישה מקרים בשנה הקודמת לה. בשנה זו נרשמה עלייה של כ-40% במספר האישומים שהוגשו כנגד חיילים ואנשי קבע בחשד לעבירות מין, לעומת שנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ