עידו אפרתי
עידו אפרתי

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שיבח היום (שישי) את התנהלות השוטרים בהפגנה של הקהילה האתיופית שנערכה אמש בירושלים. באיגרת שנשלחה לכלל שוטרי משטרת ישראל ומתנדביה כתב דנינו: "ברצוני לשבח את פעילות מחוז ירושלים ושוטרי התגבור על האיפוק שגילו במהלך ההפגנה".

בהמשך כתב דנינו, "ראיתי כיצד עמדתם בגבורה מול התקפות אלימות חסרות מעצורים ושמרתם על קור רוח מבלי להיגרר לפרובוקציות. בהזדמנות זו אבקש לברך את כל שוטרי, לוחמי ומתנדבי משטרת ישראל ולחזקכם. לא אתן למקרה קיצון כזה או אחר לפגוע בכל הארגון".

כאלף מפגינים, רובם בני העדה האתיופית, הפגינו אמש במרכז העיר ירושלים במחאה על אלימות שוטרים כלפי בני העדה. השוטרים והמפגינים נהגו בתחילה באיפוק יחסי, אולם בהמשך החלו עימותים אלימים בין הצדדים. בין היתר, דווח כי המשטרה השליכה רימוני הלם והשתמשה בגז מדמיע. מהמשטרה נמסר כי המפגינים יידו אבנים ובקבוקים, וכי שני מפגינים נעצרו.

שוטרים בהפגנה בירושליםצילום: אמיל סלמן

ממד"א נמסר כי תשעה בני אדם נפגעו בהפגנה, בהם שלושה שוטרים. שבעה מתוכם, מפגינים ושני שוטרים, פונו לבית החולים. לקראת חצות התפזרה ההפגנה והכניסה לעיר נחסמה לסירוגין באזור גשר המיתרים.

ההפגנה החלה אתמול אחר הצהריים מול מטה המשטרה בכביש 1, שם חסמו המפגינים לתנועה את הכביש. בערב התקדמו המפגינים לעבר בית ראש הממשלה במרכז העיר וחסמו את כיכר פריז. המשטרה ניסתה להרחיקם, כאמור, באמצעות רימוני הלם, גז מדמיע ומכת"זית, כלי רכב המשמש להתזת מים ונוזל בואש (נוזל עם ריח רע). קרוב לשעה 22:00 החלו המפגינים לצעוד לכיוון כיכר ציון, חסמו את צומת הרחובות יפו והמלך ג'ורג' כמו גם את הרכבת הקלה והתעמתו עם המשטרה. 

המפגינים קראו "לא לגזענות" ו"לא לאלימות" כמו גם "עבריינים במדים" ו"שוטר אלים חייב להיות בפנים". הם דרשו למצות את הדין עם שוטרים שתקפו לאחרונה את בני העדה. בתחילת השבוע התפרסם ברשת סרטון בו נראים שני שוטרים מכים את החייל דמאס סיקאדה בחולון. השוטרים הושעו מתפקידם, ומח"ש חוקרת את האירוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ