קציני משטרה לערוץ 10: לא נערכנו כראוי להפגנת הקהילה האתיופית בירושלים

לפי הקצינים, למשטרה לא היה שום מודיעין לקראת האירוע, שבמהלכו נעצרו שני מפגינים ונפצעו תשעה, אף שההיערכות בקרב אנשי הקהילה היתה גלויה ברשת

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

קציני משטרה שהתייחסו להפגנת הקהילה האתיופית אתמול בירושלים אמרו כי הארגון  לא נערך כראוי למספר המפגינים באירוע או למידת נחישותם - כך דווח הערב (שישי) בחדשות ערוץ 10. עוד דווח כי לפי הקצינים לא היה שום מודיעין לקראת ההפגנה, אף שההיערכת בקרב אנשי הקהילה האתיופית היתה גלויה ברשת.

בתוך כך, ערוץ 2 דיווח הערב כי מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, החליט לבחון מחדש תיקים וכתבי אישום שהוגשו נגד אזרחים ממוצא אתיופי. לפי הדיווח, שלשום הוקם צוות משותף לנציגי המשטרה ולקהילה האתיופית, שאמור לסייע לארגון בקידום המהלך. עם זאת, בתגובה לשאלת "הארץ" מסרו בדוברות המשטרה כי הם אינם מכירים את הפרטים.

על פי התכנון במשטרה, כך לפי הפרסום בערוץ 2, נציגי הקהילה בצוות המשותף יעבירו לשוטרים רשימה של תיקי חקירה שלדעתם נפל פגם בהתנהלות המשטרה בהם. עוד דווח כי ייסגרו תיקי חקירה ויימשכו כתבי אישום שיימצא כי הופנה בהם יחס מפלה כלפי בני הקהילה.

מפגינים בירושלים, אתמולצילום: ליאור מזרחי

מוקדם יותר היום שיבח דנינו את התנהלות השוטרים בהפגנה אמש בירושלים. באיגרת שנשלחה לכלל שוטרי משטרת ישראל ומתנדביה כתב דנינו: "ברצוני לשבח את פעילות מחוז ירושלים ושוטרי התגבור על האיפוק שגילו במהלך ההפגנה".

בהמשך כתב דנינו, "ראיתי כיצד עמדתם בגבורה מול התקפות אלימות חסרות מעצורים ושמרתם על קור רוח מבלי להיגרר לפרובוקציות. בהזדמנות זו אבקש לברך את כל שוטרי, לוחמי ומתנדבי משטרת ישראל ולחזקכם. לא אתן למקרה קיצון כזה או אחר לפגוע בכל הארגון".

כאלף מפגינים, רובם בני העדה האתיופית, הפגינו אמש במרכז העיר ירושלים במחאה על אלימות שוטרים כלפי בני העדה. השוטרים והמפגינים נהגו בתחילה באיפוק יחסי, אולם בהמשך החלו עימותים אלימים בין הצדדים. בין היתר, דווח כי המשטרה השליכה רימוני הלם והשתמשה בגז מדמיע. מהמשטרה נמסר כי המפגינים יידו אבנים ובקבוקים, וכי שני מפגינים נעצרו.

ממד"א נמסר כי תשעה בני אדם נפצעו בהפגנה, בהם שלושה שוטרים. שבעה מתוכם, חמישה מפגינים ושני שוטרים, פונו לבית החולים. לקראת חצות התפזרה ההפגנה והכניסה לעיר נחסמה לסירוגין באזור גשר המיתרים.

השתתף בהכנת הידיעה: עידו אפרתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ