הרשויות פשטו על מדרשת "באר מרים"; הרב רמתי נעצר

כוחות של משטרת ירושלים וצוותים של העירייה הגיעו למדרשה בעקבות תלונות של הורים על התנהלות המוסד ככת. שמונה נשים עוכבו לחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת ירושלים וצוותים של העירייה פשטו היום (ראשון) על מדרשת "באר מרים", שבראשה עומד הרב אהרן רמתי. הרב רמתי לא נכח במקום, אך אותר זמן קצר לאחר מכן בבית כנסת סמוך לסמינר ונלקח לחקירה במחלקת ההונאה של משטרת ירושלים. שש נשים מהסמינר עוכבו לחקירה בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה. שתי נשים נוספות עוכבו בחשד שכלאו צעירה שלמדה עימן לפני מספר שנים.

המשטרה חושדת כי במקום בוצעו עבירות בתחומים שונים - בהן עבירות פליליות, עבירות מס, אי-עמידה בתקנים של משרד החינוך ומשרד הבריאות ועוד. בבדיקה ראשונית שנערכה במקום התגלה חיבור למערכת גז לא-חוקית, אותה מפרקים כוחות כיבוי והצלה למען בטיחות הדיירים, וכן ממצאים חשודים נוספים.

מדרשת באר מרים, הבוקר

חקירת המשטרה שנפתחה בפרשה בעקבות תלונות של הורים לפני שנה וחצי, הסתיימה בלא כלום לאחר שלא נמצאו ראיות לפלילים. לפני חודש וחצי החליטה המשטרה לפתוח בחקירה נוספת בעניין המדרשה, זאת בעקבות מאבק מאורגן של הורים לתלמידות במוסד ותלונות נוספות שהתקבלו בחודשים האחרונים. על פי החשד מתנהלת המדרשה ככת ומטילה מגבלות על חופש התנועה של הלומדות בה. התלמידות טענו בחקירתן שהן לומדות במדרשה מרצונן החופשי. 

מעט התלמידות שעזבו את המוסד בשכונת סנהדריה שבצפון העיר סיפרו כי בהשפעת הרב רמתי התלמידות מנתקות מגע עם משפחותיהן, חיות בתנאים קשים, סובלות ממגבלות בחופש התנועה ועם כניסתן למוסד מכשירי הטלפון שלהן מוחרמים כמו גם כל אמצעי תקשורת אחר.

מאבק על סגירת המדרשה מתקיים כבר שנים בתוך המגזר החרדי, אך עד כה לא מצאה המשטרה סיבה להתערב בנעשה בין כתלי המקום. הרב רמתי אף הוקע כמנהיג של "כת מסוכנת" בידי בכירי הרבנים בעולם החרדי. אף על פי כן, המדרשה החרדית בראשותו המשיכה לפעול באין מפריע, ולמשוך אליה עשרות צעירות, רובן בשלבים כאלה ואחרים של "התחזקות" וחזרה בתשובה.

לפני ימים אחדים התייצבו אהרן רמתי ואשתו מלכה רמתי לראיון וידיאו באתר החדשות "כיכר השבת" בניסיון להתגונן מפני ההאשמות נגדו. ביחס להאשמות כי מדובר בכת אמר רמתי: "אם חסידות זה כת וכל ראש ישיבה זה כת, גם כאן זה כת". ביחס לשאלה אם הצעירות הנמצאות במוסד הן חסידות שלו, השיב רמתי "חס ושלום" אבל הוסיף: מעריצים? כל מקום... מי שלא טוב לה פה אז היא לא נמצאת פה. אני מעריץ את הרבנים שלי, ואף אחד לא קרא לי כת".

ח"כ עליזה לביא, שלפני מספר שבועות פנתה לעירייה בדרישה לסגור את המדרשה, אמרה כי היא "מחזקת את ידי משטרת ישראל ועיריית ירושלים אשר פעלו בכל הכלים, חקרו ללא לאות, והביאו להוצאת צו סגירה ל'באר מרים' ולמעצרו של אהרון רמתי. אני סמוכה ובטוחה כי רשויות הרווחה, עמן הייתי בקשר בחודש האחרון, עושות ותעשינה כל שביכולתן לתמוך בנשים ששהו במקום, ולסייע להן לחזור לחיק משפחותיהן ולחיים תקינים".

הפגנה מחוץ למדרשת באר מרים, בחודש שעבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ