הלמ"ס: 98% מנפגעי הטרדה מינית לא דיווחו למשטרה

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי תחושת הביטחון של תושבי ירושלים היא הנמוכה ביותר, בעוד שבצפון וביהודה ושומרון היא הגבוהה ביותר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בהזמנת המשרד לביטחון הפנים השיבו 98% מהנשאלים שנפגעו מהטרדה מינית, כי לא דיווחו על כך למשטרה. הבדיקה נערכה בקרב 7,150 נדגמים, בראיונות טלפוניים, שאלון אינטרנטי וטפסים שנשלחו בדואר בשנת 2014. 

מהמדגם עולה כי 714 אלף בני אדם בני 20 ומעלה נפגעו בשנה האחרונה מעבירות מסוגים שונים, שהם כ-14% אחוזים מהאוכלוסיה. העבירה השכיחה ביותר שעליה דווח היא פגיעה מקוונת, שכ-6 אחוזים דיווחו עליה, ואחריה גניבה עליה דיווחו 5.2%, ואלימות או איום באלימות עם 3.3%. לפי המדגם, 1.8% נפגעו מהטרדה מינית, שהם 95 אלף בני אדם. הנתונים חשופים לטעויות דגימה.

השיעור הגבוה ביותר של המשיבים שאמרו כי לא דיווחו על הפגיעה למשטרה היה בקרב נפגעים מהטרדה מינית - 98% אחוזים. עוד נמצא שכ-60% מנפגעי עברת גנבה לא דיווחו למשטרה, כמוהם כ-56% מנפגעי עברת אלימות וכ-91% מנפגעי פגיעה מקוונת.

הפגנה מול תחנת משטרה בתל אביב בעקבות חשיפת פרשיות הטרדה מינית בפיקוד הבכיר של הארגוןצילום: דודו בכר

אלה שדיווחו למשטרה נשאלו על מידת שביעות רצונם. כ-69% מנפגעי אלימות שדיווחו למשטרה לא היו מרוצים מטיפול המשטרה. בקרב נפגעי גנבה עמד שיעור הלא מרוצים מהטיפול על 61%, ואילו בקרב נפגעים ברשת 59%. 

כ-73% ציינו כי הם מרגישים ביטחון ללכת לבדם באזור מגוריהם בשעות החשכה במידה רבה מאוד או במידה רבה. תחושת הביטחון של תושבי מחוז ירושלים היא הנמוכה ביותר - 65% השיבו כי הם חשים ביטחון באזור מגוריהם במידה רבה מאוד או במידה רבה. תחושת ביטחון גבוהה הביעו תושבי אזור יהודה ושומרון עם 81%,  ותושבי מחוז הצפון עם 78%. 

ככלל, שיעור הגברים המרגישים בטוחים במידה רבה או במידה רבה מאוד ללכת בחשכה באזור מגוריהם גבוה יותר מזה של נשים. ההבדל המשמעותי ביותר בא לידי ביטוי בקבוצת הגיל של בני 65 ומעלה, שם 78% מהגברים חשים בטוחים לעומת 54% מהנשים בלבד.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ