פרשת טלנסקי: הפרקליטות מבקשת לגזור על אולמרט יותר משנת מאסר

התובע ביקש שהעונש יצטבר לשש השנים שנגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד: העבירות הן "מדרון חלקלק למדינת עולם שלישי". אולמרט לא הביע חרטה: "כמעט עשירית מחיי אני שק חבטות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שלב הטיעונים לעונש בפרשת טלנסקי במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התנהל הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. הפרקליטות ביקשה לגזור על אולמרט מעט יותר משנת מאסר, בטענה כי העונש הראוי לו עומד מעט מעל אצמע המתחם בעבירות שבהן הורשע - 18-8 חודשי מאסר. עוד ביקשה הפרקליטות כי העונש יצטבר לעונש שנגזר על אולמרט בפרשת הולילנד - שש שנות מאסר וכי יוטל עליו קנס כספי, לפחות בגובה טובות ההנאה שקיבל, בסך 175 אלף דולרים. ההגנה ביקשה להתחשב בתרומתו לציבור ולביטחון המדינה. אולמרט הורשע בסוף מארס בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים, לאחר שבית המשפט הפך את זיכויו מ-2012. גזר דינו יינתן ב-25 במאי ב-8:30. 

עדכונים שוטפים מבית המשפט:

אולמרט, שחתם את שלב הטיעונים לעונש עם זכות המילה האחרונה השמורה לנאשם, נמנע מלהביע חרטה ישירה אך אמר כי הוא מביע צער על המצב ומכבד את הכרעת הדין. "פסק הדין מטיל דופי בהחלטות מסוימות ומעשים שאני אחראי עליהם. אינני מתעלם ואינני מקל ראש בהרשעה זו. אני מאמין שיש מקום שביהמ"ש עם זאת, יתחשב בתרומתי למדינת ישראל וביטחון קיומה". 

אולמרט קרא לבית המשפט להתייחס לעברו הציבורי ולעינוי הדין שעבר. "אני חש כי אין עונש כבד יותר מזה שאני חי איתו במשך שבע שנים ארוכות. כמעט עשירית מחיי הפכתי לשק חבטות שכל המכה בו יותר זוכה בחוגים מסוימים", אמר והוסיף, "כל עונש שתחליטו להשית עליי יתווסף לרגעים הבלתי פוסקים איתם אני מתמודד בשנים האחרונות". אולמרט ביקש לציין עוד שכל המעשים שיוחסו לו נעשו לפני "השנים שבהן האחריות לניהול המדינה ולביטחון תושביה הוטלה עליי".

בפתח הדיון הגיש סנגורו של אולמרט, איל רוזובסקי, עדות כתובה של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן על תרומתו של אולמרט בנושאים ביטחוניים, וכן מכתב מראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, שהעיד על מאמציו למען השגת שלום.

התובע, עו"ד אורי קורב, ביקר בחריפות את מעשיו של אולמרט והזהיר מפני השלכותיהם על החברה הישראלית. "אומר הציבור, ש'כולם מושחתים, למה שרק אני אצא פראייר'. זאת הסכנה של הדרך הקצרה מהחלה של מעשים כאלה למדרון החלקלק ולהפיכתנו למדינת עולם שלישי".

סנגורו של אולמרט קרא להתחשב לא רק בעברו הציבורי של אולמרט אלא גם במצבו הנוכחי וביקש שלא להטיל עליו מאסר בפועל. "לא צריך לבקש הרתעה אישית בתיק הזה. הוא איבד את כל עולמו", אמר רוזובסקי. "אולמרט כמעט בן 70. הוא מוכה וחבול. אין לו עתיד ציבורי", הוסיף. הוא טען כי יש להתחשב גם בזמן הרב שעבר מאז ביצוע העבירות וכי עבר על אולמרט עינוי דין. בתגובה לדבריו של קורב על הציבור אמר רוזובסקי כי "אם היו שואלים את הציבור את דעתו, הוא היה אומר ש-enough is enough. אולמרט נענש מספיק". בסוף טיעוניו הגיש רוזובסקי לשופטים חוות דעת רפואית וחסויה לגבי אולמרט.

במכתב הממוען לשופטים כתב ראש המוסד לשעבר דגן כי חשוב לו להעלות בכתב את פועלו של אולמרט, "שבמהלך כהונתו כראש הממשלה קיבל עבור המדינה החלטות קשות ואמיצות שתרמו ותורמות רבות לביטחונה של המדינה".

אולמרט מגיע לבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן

דגן הוסיף: "אולמרט היה ראש ממשלה יוצא דופן. ההחלטות האמיצות שקיבל כראש ממשלה תרמו (ותורמות גם כיום) תרומה אדירה לביטחונה של מדינת ישראל.. אולמרט היה טולרנטי לדעות אחרות. אני יכול לספר למשל, שבמסגרת הדיונים לקראת מלחמת לבנון השניה, הייתי בדעת אופוזיציונית לאולמרט. עם זאת, הוא היה קשוב לדבריי והיה חשוב לו שאהיה נוכח בפגישות עם אנשי הצבא לנוכח ידיעותיי בקשר לסיכונים בלבנון". דגן סיכם את מכתבו וכתב כי "בכל השנים שעבדנו יחד לא היה לי לרגע ספק שברגעי האמת יעדיף אולמרט את טובת המדינה ולא את טובתו האישית (והפוליטית)".

דגן אמור היה להעיד לטובת אולמרט במשפטו בפרשת הולילנד, אולם בסופו של דבר החליט אז אולמרט שלא להביא עדי אופי מטעמו ולהסתפק בהגשת מכתבי תמיכה. לפני כשנה דווח כי אולמרט, דגן והרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ הקימו יחד חברה לייעוץ עסקי.

בנוסף העידה בתו המאומצת של אולמרט, שולי ניידס, שסיפרה בהתרגשות כיצד אולמרט ורעייתו אימצו אותה לחיק המשפחה לאחר שנפלטה לפנימיה בעקבות התעללות קשה. כמו כן העיד רענן דינור, לשעבר מנכ"ל עיריית ירושלים ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, שסיפר על התנהלותו של אולמרט בתקופת הפיגועים ותיאר אותו כ"איש מוסרי וערכי בעל סולם ערכים נעלה". 

התובע, אורי קורב, דיבר בתום מצעד העדים ועקץ את דינור על דבריו. "דינור דיבר על התנהלותו של אולמרט בתקופת הפיגועים. העבר הפלילי של הנאשם מלמד שבאותה תקופה הנאשם עשה גם דברים אחרים", אמר. הוא הזכיר עוד, כי דינור היה עד בגלגולו הראשון של התיק, אך בית המשפט דחה את עדותו.

קורב מנה מספר שיקולים להחמיר עם ראש הממשלה לשעבר. "אולמרט לא הביע חרטה, לא שיתף פעולה עם הרשויות, בחר בדרך השקר במשטרה ובביהמ"ש. חקירה לוקחת יותר זמן כשנאשם משקר כל הזמן"", אמר באשר לנימוק שעלה מגזר הדין הקודם בפרשת הולילנד באשר לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות.

התובע הוסיף: "בית המשפט יושב בתוך עמו ושומע כמו כולנו קולות שנשמעים מכל עבר שאומרים ש'כולם מושחתים'. הציניות (של הנאשם) זעזעה את אמות הספים וגרמה לתהום של חוסר אמון של הציבור בנבחריו. מה לא היה לו (לאולמרט)? היה לו הכל. בעניין של נפילת מאגרא רמא לבירא עמיקתא, הדבר צריך להביא להחמרה בעונש לא להקלה בו".

בין היתר, התייחס קורב לגזרי הדין שהוטלו על ג'קי מצא, דני דנקנר ושלומי לחיאני, שהגיעו להסדר טיעון עם הפרקליטות, הודו באישומים נגדם ולקחו אחריות, אולם לא הגיעו להסכמה לעניין העונש. "לא הוגן שאדם שמגיע ומודה במשטרה יקבל את מלוא העונש אבל אדם אחר שמנהל תיק, מכזב במשטרה ובביהמ"ש, אחר כך בא לטעון לעונש ואין לזה שום מחיר", אמר.

אולמרט הורשע לפני כחודש בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים, לאחר שהתיק - בו זוכה בתחילה - הוחזר לבקשת התביעה על ידי בית המשפט העליון לשמיעה של ראיות חדשות - הקלטות של שולה זקן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ