החשד לאונס קבוצתי בבסיס חצרים: התביעה הסירה משני חיילים את החשד לאונס

אחד החיילים עדיין חשוד במעשים מגונים, הטרדה מינית ובעבירות נוספות, וחברו בעבירות סמים ועוד. השניים הנותרים עדיין חשודים באונס. החיילת: "התנגדתי, הם לא עצרו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

התביעה הצבאית הסירה את החשדות לאונס משני חיילים מתוך הארבעה שנעצרו בשבוע שעבר בחשד שאנסו חיילת המשרתת עמם בבסיס חיל האוויר בחצרים. מעצרם של שני חבריהם הוארך עד לתחילת השבוע הבא.

בהחלטת בית הדין הצבאי ביפו, חייל אחד שוחרר אחר הצהריים (שלישי) ממעצר אך עם זאת הוחלט כי ישוחרר בתנאים מגבילים, ביניהם איסור יצירת קשר עם כלל המעורבים בפרשה וכן דרישה לכך שיתייצב לחקירה בכל עת תוך ארבע שעות. לטענת התביעה הצבאית, החייל עדיין חשוד בעבירות של פגיעה בפרטיות וניסיון פגיעה בפרטיות, הטרדה מינית, מעשים מגונים ושיבוש מהלכי משפט. עם זאת, לטענת עורך דינו שרון וקנין אין חשדות נגדו בעבירה ספציפית זו (אינוס), ולכן יש לשחררו. כך לבסוף גם החליט בית הדין ביפו.

עבור חייל נוסף, התביעה הצבאית מייחסת עבירות של פגיעה בפרטיות, שיבוש הליכי משפט והשמדת ראיה. במהלך החקירה הודה החייל שהשתמש בסמים מסוג קנאביס, ולכן החליט בית הדין להאריך את מעצרו עד יום חמישי בשל חשד לעבירות סמים.

החיילים החשודים מובאים לבית הדין הצבאי ביפו, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

שני חיילים הנוספים, החשודים המרכזיים בפרשייה, חשודים באונס, מעשי סדום, שיבוש החקירה והדחת עדים. החוקרים טענו כי ישנה התפתחות משמעותית בשעות האחרונות בפרשייה. לטענת סנגוריהם, הם הודו כי קיימו יחסי מין אך טוענים כי הדבר נעשה בהסכמה. בית הדין הצבאי האריך את מעצרם של השניים עד ל-10.5. בהכרעת בית הדין נאמר כי "היסוד הסביר לחשדות נגד החשודים התחזק, ונאספו ראיות נוספות אשר קשורות את החשודים לעבירות". לפי התביעה הצבאית, ברשותם גם עדות החיילת המתלוננת, נ', וגם ראיות נוספות המחזקות את עדותה.

עורך הדין בני קוזניץ, המייצג את אחד החשודים יחד עם סרן עומר קנובלר מהסנגוריה הצבאית, מסר כי "הלקוח שלנו עומד על חפותו וטוען שיחסיו עם המתלוננת היו בהסכמה והתנהגותה בעימות מחזקת את טענותיו למניעיה של המתלוננת".

את המתלוננת מייצג עו"ד ניר ליסטר, שהגיע אל הדיון היום בבית הדין הצבאי. לדבריו, מצבה של המתלוננת קשה והיא נמצאת במצב נפשי לא קל לאחר "שהותקפה במקום שבו היתה אמורה להיות בטוחה - בבסיס שלה עצמה". ליסטר אמר לאחר הדיון כי הוא מברך על החקירה שהצליחה "לברור את הבר מהתבן ולבקש את המעצר רק על האשמים ועל מבצעי המעשה המכוער, למרות שגם אלה ששוחררו טרם נורא מהחשדות הפליליים שכנגדם, לא כל שכן שמדובר במעשים שלא עומדים באף קריטריון מוסרי".

חקירת המקרה נפתחה בשבוע שעבר, כאשר החיילת הגישה תלונה בנושא אל המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), לאחר שלפי קצינים בצבא, מפקדיה הם אלו שהמליצו לה להתלונן על המקרה, בעידוד בני משפחתה. פרטי המקרה כפי שתיארה החיילת הם שלפני כשלושה שבועות, בשעת לילה, נכנסו החיילים לחדרה של בבסיס חיל האוויר בחצרים, ואנסו אותה.

החיילת, נ', סיפרה את גרסתה לאירוע בראיון ששודר הערב בחדשות 2. לדבריה, היא ישבה עם חברה וידיד בבסיס כאשר הצטרפו אליהם שלושה חיילים. "אחד מהם דיבר עם חברה שלי וכתב לה דרך הטלפון שאחד מהם רוצה אותי, בעצם רוצה להכיר אותי. אמרתי שאין לי מה להפסיד, זה סתם לבוא ולהכיר עוד מישהו בבסיס".  לדבריה, בעקבות כך היא התלוותה לאחד החיילים וטיילה עמו בבסיס. "הלכתי איתו לתחנת דלק, למגורים שלהם - מה שלא ידעתי שהולך לקרות. הגענו לשם, הוא ניסה להוריד לי את החולצה ולא נתתי לו. אחר כך הצטרף עוד אחד שגם התחיל ללטף אותי וגם הזזתי לו את היד".

לאחר מכן, סיפרה החיילת, נכנס חייל נוסף ש"ישר לקח אותי לשירותים לדבר איתי ושאל אותי 'את מי בעצם את רוצה?', בקטע של עם מי אני רוצה לצאת. אמרתי לו שבגלל שאני מכירה אותו וסומכת עליו אז הוא, אבל לא חשבתי בחיים שמה שיקרה לי אחר כך יהיה ככה.

"הוא סימן להם לצאת מהחדר, נעל את הדלת וכיבה את האור", אמרה. "כשהוא התקרב אליי והתחיל לגעת בי ולהוריד לי את הבגדים, קפאתי במקום, לא זזתי. באמצע כבר התחלתי לבכות לו. בכיתי, התנגדתי, הם לא עצרו, הם המשיכו עם זה הלאה".

בהמשך, סיפרה החיילת, החייל השני ששהה בחדר לקח אותה לשירותים ושם אנס אותה. "בשלב הזה כבר ניסיתי להתנגד לו. הוא לא בדיוק עצר, הוא תפס אותי שאני לא אזוז. רק כשהתחלתי לבכות והתחלתי להבין מה הולך שם, הוא עצר וקרא לאחד מהם ואמר לו בעצם שאני בוכה". היא הוסיפה: "הוא אמר לו לעזוב אותי והם נתנו לי את הבגדים שלי להתלבש. התארגנתי על עצמי ואז אחד מהם בא, שטף לי את הפנים, הרגיע אותי ואמר לי פשוט 'אל תספרי על זה לאף אחד'".

מספר התלונות בצה"ל על רקע פגיעה מינית נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות. לפי נתונים שפורסמו בדה מרקר בהתאם לחוק חופש המידע, בשנת 2012 הוגשו בצבא 777 תלונות על רקע פגיעה מינית - 511 מהם עסקו בהטרדות מיניות בתוך הצבא. בשנת 2013 הוגשו 930 תלונות - 561 מהן הוגשו לאחר תלונות על פגיעה מינית בתוך שורות הצבא. בשנה החולפת, 2014, מספר זה הגיע לשיא של 1,073 תלונות - 667 מהן היו על רקע השירות הצבאי.

עם זאת, מרבית החיילות והחיילים שהלינו על פגיעה על רקע מיני, לא מעוניינים להגיש תלונה אל מצ"ח כדי שהנושא ייחקר בכלים פליליים. כך למשל, בשנת 2014 נחקרו בצה"ל חשדות  ל-125 עבירות מין, מרביתן בחשד למעשים פיזיים - כלומר, רק אחת או אחד מתוך 11 שהלינו על פגיעה מינית, גם הגישו תלונה על כך למצ"ח. שמונה תיקים נחקרו בחשד למעשי אונס בשנת 2014, לעומת חמישה מקרים בשנה הקודמת לה. בשנה זו נרשמה עלייה של כ-40% במספר האישומים שהוגשו כנגד חיילים ואנשי קבע בחשד לעבירות מין, לעומת שנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ