משפחת הצעיר הערבי שנורה למוות בידי שוטרים: נפנה לבג"ץ אם החלטת מח"ש לא תשונה

לקרובי ח'יר אלדין חמדאן מכפר כנא נאמר שהחקירה תיסגר מחוסר אשמה. האב: "אי אפשר לקבל החלטה כזו כשרואים ירי לא מוצדק". ח"כ ג'בארין: מטייחים פשעים גזעניים נגד ערבים ואתיופים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

משפחתו של ח'יר אלדין חמדאן מכפר כנא, שנהרג מירי שוטרים בנובמבר האחרון, מתכננת לפנות אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לפרקליט המדינה שי ניצן, ואף לעתור לבג"ץ אם החלטת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בעניין הריגתו של בנם בידי שוטר תישאר על כנה. היום (שלישי) הודיע ראש מח"ש, אורי כרמל, למשפחה על סגירתה של חקירת המקרה מחוסר אשמה.

הודעתו של כרמל נמסרה לנציגי המשפחה, בהם האב, עבד אראוף אמרה, ועורכי דין המייצגים את המשפחה ובראשם אביגדור פלדמן. עורך הדין אחמד אמארה, שנכח אף הוא בישיבה ומלווה את התיק גם מול ארגונים בינלאומיים, אמר ל"הארץ" כי במח"ש נימקו את ההחלטה בכך שהשוטר שירה בחמדאן היה נהג הניידת, ולא השוטרים שעמדו מול חמדאן. אותו שוטר יצא מהניידת לאחר שחש שחבריו היו בסכנה נוכח העובדה שחמדאן אחז בסכין, וכי הוא כיוון את אקדחו לפלג גופו התחתון של חמדאן אך פגע במותנו. במח"ש הסבירו עוד כי חמדאן, בהתנהגותו מול השוטרים ונוכח העובדה שאחז בסכין, יצר תחושת איום על חיי השוטרים. לדברי עורך הדין אמארה, מדובר ב"החלטה שמלאה בכשלים שלא יכולה להתקבל על ידי המשפחה".

לפני כחודש הגיע אביו של חמדאן מלווה עורכי דין מטעם המשפחה והמרכז המשפטי עדאלה, למועצת זכויות האדם בז'נבה, שם דיווחו על המקרה. עבד אראוף אמר בשיחה עם הארץ כי במשפחה מתכוונים להמשיך במאבק משפטי וציבורי וגם בפנייה לארגונים בינלאומיים כדי להשיג צדק. "אנחנו לא נרפה ונמשיך במאבק. אי אפשר לקבל החלטה כזו כשרואים ירי לא מוצדק, ועוד כשהבן עם הגב לשוטרים - יורים בו ומעמיסים אותו על ניידת כאילו מדובר בחיה ומצפים מאתנו לקבל הכרעה כזו".

ראפע אמארה, קרוב משפחה של חמדאן שמלווה את האב, אמר כי המשפחה תתכנס בימים הקרובים כדי להחליט על צעדיה. להערכתו, המשפחה נוטה למצות קודם כל את ההליכים המשפטיים אם החלטת מח"ש לא תשתנה.

ההחלטה היום הביאה לשורת גינויים בחברה הערבית. בארגון עדאלה אמרו כי "החלטת מח"ש מהווה אור ירוק לרצח הבא של אזרח ערבי בידי המשטרה. אפילו במקרה הרג חמור ביותר, שמתועד בצורה ברורה, מח"ש מוצאת דרכים לגבות את הפשע שביצעו השוטרים, וזאת במקום לנהל חקירה מקצועית ועצמאית. אותו הגוף שסגר את כל תיקי חקירת אוקטובר 2000, למרות מסקנות ועדת אור לפיהן היה מקום להגשת כתבי אישום, סוגר כעת את תיק החקירה של הרג הצעיר ח'יר אלדין חמדאן".

ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) הזהיר כי "החברה הערבית לא תסבול עוד מקרה שבו ערבי נרצח בידי המשטרה, אך אין רוצח". לדבריו, "מדובר ברצח אשר תועד במצלמות, כששוטרים ירו בח'יר חמדאן לאחר שנוטרל. אני קורא ליועץ המשפטי לדחות את ההצעה ולהעמיד את האשמים לדין ומזהיר מפני ההשלכות של סגירת התיק".

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ אמר כי החלטת מח"ש היא "יריקה בפרצופו של החוק, של הדמוקרטיה הישראלית ושל החברה הערבית. מסתבר שח'יר חמדאן המנוח הוצא להורג על ידי שוטרי משטרת ישראל בסמכות וברשות המדינה ומח"ש, שכנראה שזהות הקורבן ומוצאו מתוות את החלטותיה".

הפגנה באוניברסיטת חיפה נגד הריגת חמדאן, בנובמברצילום: רמי שלוש

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) הגיב: "כמשפטן וכמי ששמע עדויות מהמשפחה, אני חושב שמח"ש הפכה לכלי טיוח לפשעים גזעניים כאלה. לא רק נגד האזרחים הערבים, שלמעלה מ-40 מהם נהרגו בידי המשטרה מאז שנת 2000, אלא גם כלפי אתיופים, מזרחים ופעילים חברתיים שחוו על בשרם את האלימות המשטרתית ואת אוזלת ידן הבלתי נסבלת של טחנות הצדק".

עורך הדין נדאל עתמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות, קשר אף הוא בין המקרה לזה של החייל דמאס פיקדה: "רק בשבוע שעבר היינו עדים לאלימות המשטרתית כלפי הצעיר האתיופי שהביאה להתלקחות של הימים האחרונים. משטרת ישראל נוהגת באלימות כלפי אוכלוסיות מסוימות בחברה בישראל וההחלטה היום מוכיחה שאין שום כוונה להסיק מסקנות ולהפיק לקחים. ההיפך הוא הנכון - המקרה הבא הוא רק עניין של זמן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ