פרשת פישר: רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, היא עורכת הדין הבכירה שנעצרה

דוד נעצרה בחשד לשיבוש הליכי חקירה ותיווך לשוחד ומעצרה הוארך ביומיים. היא חשודה שתיאמה עדויות ושימשה שליחה של פישר. המשטרה חקרה גם בכיר לשעבר במערכת הבריאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, היא עורכת הדין הבכירה לשעבר שנעצרה אתמול (שלישי) ונחקרה בחשד לתיווך לשוחד, לשיבוש הליכי משפט ולביצוע עבירות של טוהר המידות בפרשת רונאל פישר. מעצרה הוארך ביומיים עד ליום שישי בבוקר. דוד - שהפכה לשותפה במשרדו של פישר לאחר שעזבה את הפרקליטות - חשודה שניסתה לשבש את החקירה בתיאום עדויות, וששימשה מעין שליחה של פישר, לכאורה, בזמן שהוא לא יכול היה לדבר או לפגוש את מי מהמעורבים בתיק. במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חושדים עוד כי דוד היתה נוכחת בחלק מהמפגשים של פישר עם לקוחותיו בהם הציע להם מידע מתוך המשטרה ואף לקחה חלק מהכסף לכיסה כחלק מהעסקה. 

במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בודקים חשד לפיו דוד - שליוותה כמה מהתיקים הפליליים הבולטים בעשור האחרון, כגון משפטם של השר לשעבר אברהם הירשזון והשר לשעבר חיים רמון - ביצעה עבירות גם בזמן כהונתה במשרד המשפטים. 

ביולי 2014 פנתה תנועת "אומץ" לנציבת הביקורת על הפרקליטות השופטת הילה גרסטל בתלונה ובדרישה לבדוק האם דוד העניקה יחס מיוחד לפישר בתיקים שבהם ייצג. במסגרת הבדיקה ביקשה לקבל את רשימת תיקים שבהם דוד טיפלה ופישר היה הסנגור, אולם עד היום התיקים לא הומצאו לידיה, בשל שביתת הפרקליטים.

דוד סיימה את תפקידה כפרקליטת מחוז תל אביב ב-2010, כמה חודשים אחרי שמבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס, מתח ביקורת עליה ועל יורשתה בתפקיד אריאלה סגל אנטלר בגין הטיפול בפרשת האזנות הסתר בפרשת הנשיקה של השר לשעבר חיים רמון. השתיים עתרו לבג"ץ נגד המבקר בטענה כי נפלו פגמים חמורים בעבודתו. 

המשטרה חוקרת גם שלושה עורכי דין נוספים וכן בכיר לשעבר במערכת הבריאות, החשוד שנתן מרשם פיקטיבי לרפ"ק ערן מלכה לאחר פיצוץ הפרשה, לפיו הוא סובל מהפרעה נפשית. לפי החשד, הבכיר אף נתן חוות דעת לפיה מלכה לא יכול להיחקר יותר מארבע שעות ביום. כמו כן, קבלן החשוד במעורבות בפרשה נחקר היום גם הוא במח"ש.

ביום שני נעצר מו"ל ועורך עיתון "מעריב" לשעבר עופר נמרודי בחשד למתן שוחד לפישר. נמרודי, מנכ"ל חברת הכשרת הישוב, חשוד שהעביר לפישר כספים בתמורה לקבלת מידע על חקירות המתנהלות נגדו. הוא שוחרר למעצר בית בן יומיים. מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) נמסר כי נמרודי חשוד בעבירות של מתן שוחד ושיבוש הליכי משפט, וכי החקירה בעניינו ובעניינם של חשודים נוספים בפרשה נמשכות.

בשבוע שעבר סיפקה עדת המדינה בפרשה מידע שהביא לגל מעצרים של אנשי עסקים ובעלי תפקידים ציבוריים בכירים, בהם נמרודי. שלשום הוא נחקר תחת אזהרה במשך שעות במשרדי מח"ש בירושלים. יחד עמו נעצרו גם שני אחים, אנשי עסקים הפעילים בשוק הנדל"ן, ומי שהיה בעבר מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, שי ברס. ברס חשוד במתן שוחד לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים.

עורכי דינו של נמרודי, ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, מסרו כי "מר נמרודי ענה לכל שאלות חוקריו והכחיש כל קשר לפרשה. בתום החקירה שוחרר לביתו". פישר נחשב לבן טיפוחיו של נמרודי כבר מאז שעבד כעיתונאי במעריב בראשית שנות ה-90.

השבוע פורסם כי במח"ש בוחנים את האפשרות שרב-פקד בדימוס ערן מלכה, קצין המשטרה החשוד בפרשה, יהפוך לעד מדינה. במחלקה בוחנים אם מלכה יוכל לספק מידע אודות בכירים אחרים המעורבים בפרשה, ובתמורה לחתום עמו על הסדר טיעון מקל.

החוקרים מחשיבים את מלכה ל"איש של פישר" בתוך המשטרה, והוא חשוד שהעביר לו מידע מחדרי חקירות. עד השבוע שמר הקצין על שתיקה, אך בעקבות ההתפתחויות בחקירה החל לדבר והעלה את האפשרות שיהפוך לעד מדינה בתיק.

במח"ש, כאמור, ממתינים עם קבלת ההחלטה בעניינו של מלכה עד שתתברר מידת מעורבותו בחשדות לשוחד ולהדלפות מהחקירות ללקוחותיו של פישר. ככל הידוע, מלכה טרם הציג לחוקרים מידע לפיו קצינים בכירים ממנו במשטרה ובעלי תפקידים משמעותיים היו חלק מתעשיית השוחד וההדלפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ