ראש מדרשת "באר מרים" בירושלים החשוד בהנהגת כת שוחרר למעצר בית

הרב רמתי, שנעצר בחשד לכליאת שווא וקבלת דבר במרמה, ישהה במשך שבוע בבית אחיו. נאסר עליו ליצור קשר עם תלמידותיו או לעסוק במקצועו כמורה. סנגורו: המשטרה עצרה אותו על בסיס שמועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב אהרן רמתי, ראש מדרשת "באר מרים" בירושלים החשוד בכליאת שווא ובקבלת דבר במרמה, שוחרר היום (רביעי) למעצר בית למשך שבוע בבית אחיו. בית משפט השלום בירושלים שחרר את רמתי בתנאים מגבילים תמורת הפקדת ערבות בסכום של 5,000 שקלים. על הרב נאסר ליצור קשר עם תלמידות המדרשה ולעסוק במקצועו כמורה במשך שבוע. תנאי שחרורו מוסכמים על ידי המשטרה.

ביום ראשון עצרה משטרת ירושלים את רמתי ופשטה על המדרשה בשכונת סנהדריה שבצפון ירושלים בחשד שהיא מתנהלת ככת ומטילה מגבלות על חופש התנועה של הלומדות בה. ההחלטה על חידוש החקירה בפרשה התקבלה בעקבות עדויות חדשות ומאבק מאורגן של הורים לתלמידות במוסד, ולאחר שאם לאחת התלמידות הגישה תלונה במשטרה.

לפי החשד, במדרשה בוצעו עבירות בתחומים שונים, בהן עבירות פליליות, עבירות מס, אי-עמידה בתקנים של משרד החינוך ומשרד הבריאות ועוד. בבדיקה ראשונית שנערכה במקום התגלה חיבור למערכת גז לא וכן ממצאים חשודים נוספים. שש נשים מהמדרשה עוכבו לחקירה בחשד לקבלת דבר במרמה. שתי נשים נוספות עוכבו בחשד שכלאו צעירה שלמדה עמן במוסד לפני כמה שנים.

הורים מפגינים מחוץ למדרשת "באר מרים", בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

סנגורו של רמתי, עו"ד איתמר בן גביר, בירך היום על שחרורו ממעצר אך ציין כי לטעמו "גם יומיים אלה היו מיותרים". לדבריו, המשטרה תשאלה עשרות תלמידות מהמדרשה וחקרה עדים נוספים, "וכל אלה הפריכו את השמועות. אם מכל הרעש הגדול החשד המרכזי של המשטרה הוא דיווחים לא נכונים של משכורות, אזי גם מבלי להקל ראש בכך, ברור שנעשה לרב עוול". הוא הוסיף כי הוא מצר על כך שהמשטרה פעלה על בסיס "שמועות ורכילויות" שחלקן הגיעו, לטענתו, מגורמים אינטרסנטים "שרוצים לפגוע ברב".

חקירת המשטרה בפרשה נפתחה לראשונה לפני שנה וחצי בעקבות תלונות של הורים לתלמידות במדרשה, והסתיימה בלא כלום לאחר שלא נמצאו ראיות לפלילים. לפני חודש וחצי החליטה המשטרה לפתוח בחקירה נוספת בעניין, בעקבות מאבק מאורגן של הורים לתלמידות במוסד ותלונות נוספות שהתקבלו בחודשים האחרונים.

כמה תלמידות שעזבו את המדרשה סיפרו כי בהשפעת הרב רמתי התלמידות מנתקות מגע עם משפחותיהן, חיות בתנאים קשים, סובלות ממגבלות בחופש התנועה ועם כניסתן למוסד מכשירי הטלפון שלהן מוחרמים כמו גם כל אמצעי תקשורת אחר. עם זאת, תלמידות שלומדות היום במדרשה טענו בחקירתן כי הן לומדות במוסד מרצונן החופשי.

מאבק על סגירת המדרשה מתקיים כבר שנים בתוך הציבור החרדי, אך עד כה לא מצאה המשטרה סיבה להתערב בנעשה במקום. רמתי אף הוקע כמנהיג של "כת מסוכנת" בידי בכירי הרבנים בעולם החרדי. אף על פי כן, המדרשה החרדית בראשותו המשיכה לפעול באין מפריע, ולמשוך אליה עשרות צעירות, רובן בשלבים כאלה ואחרים של "התחזקות" וחזרה בתשובה.

לפי כמה ימים התראיינו רמתי ואשתו מלכה לאתר החדשות "כיכר השבת" בניסיון להתגונן מפני ההאשמות נגדו. ביחס להאשמות כי מדובר בכת אמר רמתי: "אם חסידות זה כת וכל ראש ישיבה זה כת, גם כאן זה כת". ביחס לשאלה אם הצעירות הלומדות במדרשה הן חסידות שלו, השיב רמתי "חס ושלום", אך הוסיף: "מעריצים? כל מקום... מי שלא טוב לה פה אז היא לא נמצאת פה. אני מעריץ את הרבנים שלי ואף אחד לא קרא לי כת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ