הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה מפגינים ממחאת בני הקהילה האתיופית

הארבעה השתתפו בהפגנה ביום ראשון בתל אביב ומואשמים בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. בימים הקרובים מתוכננות כמה הפגנות נוספות ברחבי הארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליטות הגישה היום (רביעי) לבית משפט השלום בתל אביב ארבעה כתבי אישום נגד מפגינים שהשתתפו במחאת בני העדה האתיופית ביום ראשון האחרון. הם מואשמים בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ובהתפרעות.

לפי כתבי האישום, במסגרת הפגנה שלא ניתן לה אישור או רישיון, שבמהלכה חסמו המפגינים את נתיבי איילון במשך שלוש שעות, תקפו הארבעה את השוטרים, זרקו לעברם תבלינים חריפים, הפכו ניידת סיור שחנתה במקום והציתו פחים. עוד נכתב כי בהתפרעות נפצעו מספר שוטרים, וחלקם סבלו פגיעות בראשיהם.

ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, ביום ראשוןצילום: תומר אפלבאום

ארבעת המפגינים הם מיגבה לקאו, תושב בת-ים בן 36; סינטיאבו זגיה, תושב מעלה אדומים בן 21; עמנואל גנפור, תושב חדרה בן 24; ואברהם ברהה, תושב לוד בן 22. בגין תקיפת שוטר קבוע בחוק עונש מינימום של שלושה חודשי מאסר בפועל. העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר. הפרקליטות גם ביקשה לעצור את הארבעה עד תום ההליכים. 

לאחר ההפגנות ההמוניות בתל אביב ובירושלים, מחר ובסוף השבוע מתכננים בני הקהילה שורת הפגנות נוספות. החל מהשעה 19:30 במוצאי שבת מתוכננות הפגנות בכל רחבי הארץ במקביל. בכרזה שהופצה בפייסבוק נכתב: "במוצאי שבת כל קהילה אתיופית תפגין מול הרשות שלה לתיקון העוולות החברתיות. אתם תקבעו איך תראה המחאה, אתם תובילו. בלי זמרים, בלי נאומים".  

עוד לפני כן, מחר צפויה להתקיים הפגנה באשקלון. היא תצא מקניון לב בעיר עד לתחנת המשטרה, ותעבור גם בסמוך ללשכת ראש העירייה, בין 15:00 ל-21:00. "המחאה שלנו היא גם ברמה הארצית אבל גם ברמה המקומית, נגד הרשויות שלא מעניקות מענה הולם לבעיות שלנו", אמר ל"הארץ" גבריאל טגבו, ממארגני המחאה.

לדבריו ההפגנה תהיה בסימן "לא לאלימות כן להידברות", ואורגנה אתמול בלילה. עד כה כ-300 בני אדם אישרו כי יגיעו. "נפגין נגד האלימות המשטרתית וכאות הזדהות עם כל חברי הקהילה שלא מקבלים יחס הוגן מצד הרשויות", אמר טגבו. "שלושים שנה שתקנו ועכשיו אנחנו משמיעים את זעקתנו.  אני קורא לכולם להצטרף, לא להישאר אדישים". בנוסף, מחר תתקיים גם צעדה בבאר שבע, שתצא בשעה 19:00 ממרכז הנגב. 

בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה, הנחה הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי בשבוע הקרוב כל מפקד בצה"ל יקדיש שעה לשיחה עם חייליו על מניעת גזענות וגינוי אלימות. במייל ששלח היום ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, לכל הצבא, נכתב על המהלך ועל הנחיית הרמטכ"ל. בין היתר יידרשו המפקדים לערוך שיח גם על המחאה שהתפתחה, וגם על דרכים לשילוב חיילים יוצאי אתיופיה.

באגרת שנשלחה תחת הכותרת "לא לאלימות" ציין ראש אגף כוח אדם הן את תקיפת החייל החרדי בירושלים והן את תקיפת החייל ממוצא אתיופי,  וכתב כי הוא מקווה שאירועי הימים האחרונים "ייעלמו ולא יחזרו". בהתייחס לשילוב חיילים ממוצא אתיופי בצה"ל כתב "צה"ל ומפקדיו עושים רבות לשלב את בני העדה האתיופית ולתת להם הזדמנות להתפתח ולמצות את עצמם בצה"ל ובחברה. לאוכלוסייה זו הישגים רבים והשתלבות טובה מאוד בצה"ל, יחד עם זאת יש לנו עוד דרך לעשות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ