המג"ד שהטריד את מאי פאטל הורשע בהסדר טיעון בהתנהגות שאינה הולמת

החיילת לשעבר הגיעה לדיון כדי למחות על ההסדר עם לירן חג'בי, ובמכתב מטעמה שהקריא התובע הצבאי דרשה כי יצוין בכתב האישום שהמג"ד הטריד אותה מינית 36 פעמים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

סגן-אלוף לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר לשעבר בחטיבת גבעתי שהטריד את החיילת לשעבר מאי פאטל וחיילת נוספת, הורשע הבוקר (חמישי) בהסדר טיעון בחמישה סעיפים של התנהגות שאינה הולמת בבית הדין הצבאי בבסיס הקריה בתל אביב. חג'בי הודה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, ולפי הסדר הטיעון שהושג בין התביעה הצבאית להגנה, הוא יפרוש משורות הצבא, יוטל עליו עונש מאסר על תנאי וקנס כספי של 5,000 שקלים.

עם זאת, לא הוסכם עדיין בין התביעה להגנה האם חג'בי יורד בדרגה או לא. לפי התובע הצבאי הראשי, אלוף-משנה אודי בן אליעזר, התביעה מבקשת להורידו "בדרגה אחת לפחות". הרכב השופטים קבע כי חג'בי יסיים את שירותו הצבאי בחודש הבא, אז גם ייערך שלב הטיעונים לעונש. 

חג'בי (משמאל) בבית הדין הצבאי בתל אביב, הבוקרצילום: עופר וקנין

פאטל הגיעה הבוקר לבית הדין על מנת להביע את מחאתה על הסדר הטיעון. התובע בן אליעזר הקריא מכתב מטעמה בו נכתב כי "מצבי הרגשי לא פשוט והייתי מעדיפה לא לסחוב את כל המשא הזה לאורך זמן. אין לי בעיה שיורשע בעבירות של הסדר הטיעון, אך אינני מוכנה בשום אופן שלא יצוין בו שהנאשם הטריד אותי מינית בריבוי מקרים של 36 פעמים". 

עורכת דינה של פאטל, עו"ד רוני אלוני סדובניק, אמרה במהלך הדיון כי היא מבקשת לסגור את דלתות בית הדין מאחר ומדובר בעבירת מין. בתגובה אמר סנגורו של חג'בי, אל"ם אשר הלפרין מהסנגוריה הצבאית כי "גם אם בפעם התשיעית זה יאמר, 'עבירות מין', זו לא תהיה אמת. אין בכתב האישום (את זה)".

כתב האישום שהוגש בסוף חודש מארס מייחס לחג'בי "מעשים אשר חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני". חרף מחאתה של פאטל, הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, עומד מאחורי הסדר הטיעון עם חג'בי.

פאטל בבית הדין הצבאי בתל אביב, הבוקרצילום: עופר וקנין

אלוני סדובניק אמרה בתום הדיון כי "הסנגוריה בכלל לא רואה פה שום עבירת מין, מנסים להגדיר את זה כחיזור רומנטי שיצא מכלל שליטה. אין דברים כאלה במקום שיש יחסי מרות בין עובד מעביד, מפקד פקוד, מרצה בין סטודנטיות. בכל מקום כזה כשאומרים בפעם הראשונה לא מתאים, אז לא מתאים. הסכמנו לעניין ההסדר שיהיו 36 מקרים. אנחנו חושבות שמדובר בהטרדה מינית לפי החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה, והדבר הזה היה צריך לבוא לידי ביטוי באיזה שהיא צורה, צר לנו שלא כך נעשה".

סנגורו של סא"ל חג'בי, אל"ם אשר הלפרין מסר כי "במקרה הז נערכים שני משפטים במקיבל, אחד בתקשורת ואחד בבית הדין. היום סופסוף זכינו להתחיל את המשפט בבית הדין כמו שצריך. ההסדר מדבר על סעיף של התנהגות שאינה הולמת, לא על עבירות מין, אף אחד לא עשה חסד עם סא"ל חג'בי בהסדר הזה. הוא משקף בדיוק את מה שיש בחומר הראיות. לראשונה אנחנו מבינים שהמתלוננת מסכימה להסדר הטיעון. הקצין הודה היום והורשע בכתב האישום כפי שהוגש לבית הדין והוא ייתן את הדין על המעשים שעשה ולא ייתן את הדין על המעשים שהוא לא עשה".

התובע, אל"ם בן אליעזר, מסר לכלי התקשורת כי "להבדיל מהרבה אנשים שמופיעים בתקשורת ומדברים, התביעה הצבאית מכירה את חומר הראיות כולו. העובדות בכתב האישום שהוגש משקפות נאמנה את מה שיש בחומר הראיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ