מאי פאטל בדיון בבית הדין הצבאי: חג'בי הטריד אותי מינית 36 פעמים

במכתב שהקריא התובע בדיון בו ניתן גזר דינו של מג"ד צבר לשעבר, מחתה פאטל על הסדר הטיעון שנחתם עמו. "האם צה"ל היה שותק מול קצין שירה בלב של פקוד שלו וגרם לו נכות לכל החיים?"

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

, החיילת לשעבר שהוטרדה על ידי סגן-אלוף לירן חג'בי, הגיעה הבוקר (חמישי) לבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב לדיון בו ניתן גזר דינו כדי להביע את מחאתה על הסדר הטיעון שנחתם עמו. חג'בי, מפקד גדוד צבר לשעבר בחטיבת גבעתי שהטריד חיילת נוספת מלבד פטאל, . הוא הודה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, ולפי הסדר הטיעון שהושג בין התביעה הצבאית להגנה, הוא יפרוש משורות הצבא, יוטל עליו עונש מאסר על תנאי וקנס כספי של 5,000 שקלים.

התובע הצבאי הראשי, אלוף-משנה אודי בן אליעזר, הקריא בדיון מכתב מטעמה של פטאל בו נכתב כי "מצבי הרגשי לא פשוט והייתי מעדיפה לא לסחוב את כל המשא הזה לאורך זמן. אין לי בעיה שיורשע בעבירות של הסדר הטיעון, אך אינני מוכנה בשום אופן שלא יצוין בו שהנאשם הטריד אותי מינית בריבוי מקרים של 36 פעמים".

כתב האישום שהוגש בסוף מארס מייחס לחג'בי "מעשים אשר חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני". חרף מחאתה של פאטל, הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, .

פטאל בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

"ניסיונותיו של חג'בי להציג את התנהגותו כלפיי כאיזה 'חיזור רומנטי' אובססיבי שכביכול יצא לו משליטה - זו הונאה ומרמה ואסור לכם להאמין לו או לסניגורים שלו", כתבה פאטל. מדובר כאן באדם נשוי עם ילדים שמבוגר ממני פי שתיים, שידע שיש לי חבר קבוע והתעלם מכל הקור שהפגנתי מולו ומהאמירות המפורשות שלי שאין לי רצון בו ובחיזוריו. כל ניסיון כוחני של גבר 'מאוהב' לכפות על העובדת שלו 'רומנטיקה', כשהיא מבהירה לו שאין מצב, זה הופך מיד לעבירה פלילית.

"חשוב לי שתבינו שזה 'בולשיט', שאין דבר כזה 'חיזור רומנטי' מצד גבר נשוי בעל משפחה עם ילדים כלפי עובדת כפופה לו שאמרה והראתה שכלל איננה מעוניינת ביחסים כאלה איתו", המשיכה. "כשקצין עושה דבר כזה לחיילת שלו זה פי אלף יותר חמור מבוס בעבודה רגילה. כאן יש לו אחריות להחזיר את החיילים שלו בריאים ושלמים מכל קרב, גם מקרב על הכבוד. האם צה"ל היה עובר לסדר היום מול קצין שהיה יורה צרור בלב של פקוד שלו וגורם לו נכות לכל החיים? ברור שלא! אז מדוע להקל ראש ולנהוג בסלחנות שוביניסטית כלפי קצין שהפך חיילת לנכה נפשית מהלחץ וההטרדה הבלתי פוסקים שנאלצתי לספוג ממנו תקופה כה ארוכה?".

במכתבה תיארה פאטל כי "מהרגע הראשון שהוא נתקל בי חיי השתנו לרעה (כמובן מבלי לדעת במיידית). הוא נכנס לתפקיד ועשה רושם של מפקד טוב, אכפתי, מתחשב, מקצועי, לוחם 'על', אבל בניגוד לכך ובמקביל הוא פעל בצורה תחמנית ומתוחכמת".

חג'בי, היום בבית הדין הצבאי בקריהצילום: עופר וקנין

עוד הוסיפה החיילת לשעבר של חג'בי כי "חשבתי שהוא מפקד שלי, שאני רל"שית שלו, אז הקשרים הדוקים קרובים ואינטנסיבים כמו כל מפקד ורל"שית. בדיעבד מסתבר שזה לא היה בדיוק ככה. הוא עשה עליי מניפולציה כדי להיות בקרבתי הפיזית בכל הזדמנות, גם כשלא צריך בכלל. ואפילו כשלא היה לידי דאג לסמס לי בטירוף כך שכל הזמן יהיה לי בתודעה. ממש כפה עליי בכוח קשר בעל אופי שלא רציתי בכלל.

"הייתי חיילת בת 19, ילדה שנכנסה למסגרת הצבאית והמפקד הישיר שלה הוא המפקד גדוד... הזמן עבר והקשר הידידותי התחיל להיות לי ממש ממש לא נעים, חוסר נוחות קבוע, לחץ בחזה, אין אוויר לנשום כשהוא מתקרב, מה הוא יעשה לי הפעם?

"זה התחיל ממסרונים שהוא ניסח בעורמה כאילו זה 'התאהבות', בפועל היה ברור שהוא רוצה מין. הוא נעץ בי כל הזמן מבטים מיניים ממש מטרידים, מביך אותי וגורם לי לחוש רע מאוד... ההטרדות התחילו להתקדם בשלבים, מסרונים בעלי אופי מיני, מלות אהבה שאני במפורש אומרת שאני לא מעוניינת ושזה לא נעים לי שיניח. הוא בנה לו סיפור שהוא גרוש (הגבר הזה נשוי עם שלוש בנות!), בקיצור עשה הכל בשביל שיהיה שיתוף פעולה מהצד שלי, כמובן שזה לא עזר.

"ההטרדות הפכו בנוסף להיות הטרדות פיזיות, בכוח, ללא הסכמה, בכפייה מוחלטת שאני מבקשת שיניח לי, שיתרחק ממני, שלא יגע בי, שישחרר אותי ושיתן לי לצאת מהמשרד. אני לא יכולה לתאר את התחושה שאני תקועה אתו במשרד והוא לא נותן לי לצאת ונוגע בי בכוח, כל פעם מחדש ראיתי את הנורא מכל ושלא אצא מהמשרד הזה. הייתי מתחננת לצאת מהמשרד, זה לא שפוי!! זאת התעללות! ילדה בת 19 מול איש גדול בן 35, מג"ד בצה"ל, שיקשקתי ממנו.

"אף אמא לא היתה רוצה לשלוח את הבת שלה לצה"ל בידיעה שהיא צריכה להתמודד עם דברים כאלה! שיגעו בה בגוף בכוח? שיכפו עליה מגע? שלא יתנו לה לצאת מהמשרד? שישלחו לה מסרונים בעלי אופי מיני ללא סוף?", כתבה.

עורך דינו של חג'בי, הסנגור הצבאי הראשי אל"ם אשר הלפרין, מסר בתגובה: "זו הפעם השניה בה המתלוננת, בהיותה מיוצגת, נוקטת באותו תרגיל ציני - מסכימה להסדר טיעון בבוקרו של יום, ועוד באותו היום מבקשת לבטל אותו. כך, היום בבוקר הצהיר התובע מפי המתלוננת אל מול השופטים, 'אני מוכנה לעסקת הטיעון'. רק לאחר שיצאה מבית המשפט שחררה התלוננת מכתב, שלא הונח בפני השופטים, בו מובאות עובדות שונות לחלוטין מהראיות שבתיק, ואמירה של המתלוננת לאותם השופטים בהם פגשה בבוקר לפיה היא מתנגדת להסדר. צר לנו על ההתנהלות. נמשיך לנהל את המשפט בבית- הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ