שמונה ממובילי מחאת יוצאי אתיופיה עזבו דיון במשטרה

הפעילים החברתיים עזבו את המפגש בטענה כי נציגי הקהילה בדיון אינם באמת מייצגים אותה. מהמשטרה נמסר כי הם מצרים על כך שהשמונה בחרו להפיץ הכפשות חסרות שחר על ההליך

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שמונה ממובילי מחאת יוצאי אתיופיה עזבו היום (חמישי) מפגש עם נציגי בטענה כי נציגי הקהילה בדיון אינם באמת מייצגים אותה. המפגש נערך במשרדי מחוז תל אביב של המשטרה בהשתתפות ראש אגף משאבי אנוש בארגון, ניצב גילה גזיאל.

"המשטרה מנסה לקבוע לנו מי יהיו ראשי המחאה, ולנו יש הנהגה ברורה", אמר גנטו מנגיסטו, שנכח במפגש ויצא במהלכו עם חבריו. "הם הציגו לנו מצגות שראינו לפני עשר שנים, דיברו על חינוך והכי מטורף זה שהמשטרה הביאה למפגש 15 שוטרים אתיופים. פשוט לא להאמין, זו בדיוק הגזענות, זו הבעיה. למה אני צריך לדבר עם שוטרים אתיופים? למה חשוב היה להראות לנו שיש אתיופים במשטרה? מבחינתי שיביאו שוטר ערבי, יהודי, נוצרי - רק שידברו איתנו על הבעיות שלנו".

בדוברות המשטרה הכחישו כי עזיבת השמונה הביאה ל"פיצוץ" המפגש. "אנו שבים ומדגישים כי ברגעים אלה ממשיך המפגש השלישי במספר בראשות ניצב גזיאל, בו יושבים צוותי העבודה המשותפים שהוקמו על מנת לייצר פתרונות בשיתוף הקהילה". עוד נמסר כי "מצער שמובילי ההפגנה שהגיעו לראשונה לשיחות בחרו לעזוב את השיחות בעיצומן ולהפיץ הכפשות חסרות שחר על ההליך. אין בכך בכדי להרפות את ידי הצדדים בקיומו".

הפגנת יוצאי אתיופיה באשקלון, היוםצילום: אילן אסייג

בסיום ההודעה לתקשורת צירפה הדוברות רשימה קצרה של נציגי הקהילה שנכחו במפגש שכללה את מנכ"ל עמותת "טבקה – צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה" פנטהון אספה דויט, סגנית ראש העיר תל אביב מהרטה ברוך והפעילה החברתית אושרה פרידמן. הרשימה עוררה את זעמם של מובילי מחאת יוצאי אתיופיה. "מתי בפעם אחרונה מהרטה היתה בקרית מלאכי, ברחובות או בנתניה?", תהה מנגיסטו. "אנחנו לא ניתן לפעילים חברתיים ולפוליטיקאים לקחת לנו את המחאה הזו ולעשות הון פוליטי. יש לנו דרישות ומטרות מאוד ברורות".

בין היתר, דרשו במפגש ראשי המחאה להגיש כתב אישום נגד . הסרטון בו נראים השוטר ומתנדב מכים את החייל, ממוצא אתיופי, עורר את המחאה הנוכחית של בני הקהילה.  השוטר והמתנדב הושעו מתפקידם ומח"ש חוקרת את האירוע. כמו כן, דרשו מובילי המחאה לפתוח מחדש את התיק בעניינו של הנער יוסף סלמסה, צעיר ממוצא אתיופיה שחושמל באקדח טייזר בשנה שעברה בידי שני שוטרים והתאבד אחרי ארבעה חודשים.

ביום שלישי פורסם בדף הפייסבוק הרשמי של המשטרה פוסט של סגן מפקד תחנת שדות, רב-פקד מבורך אברהם, שהביע את תמיכתו בארגון ובעבודתו. מבורך כתב כי הוא מבין ללבם של בני העדה אבל מבקש לשמור על המשטרה, הארגון שבו גדל ומצליח כיום. הפוסט עורר תגובות נזעמות בתוך ומחוץ למשטרה, כשרבים טענו שמדובר בטקסט שהוכתב לקצין מראש.

לטענת המבקרים, במשטרת יש אפליה ברורה כלפי בני העדה האתיופית. למרות העובדה שיוצאי אתיופיה משרתים במשטרה כבר יותר מ-20 שנה, נכון להיום, הקצין הבכיר ביותר בארגון ממוצא אתיופי הוא בדרגת רב-פקד. שוטרים ממוצא אתיופי סיפרו כי מבורך נמצא כבר עשר שנים באותה דרגה. אחרים טוענים שמבורך הוא למעשה עלה התאנה של הארגון בכל הקשור ליוצאי אתיופיה במשטרה. ב-2011 הוא שימש כנציג הארגון בישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, ב-2012 הוא עמד במרכז כתבה כיוצא אתיופיה הראשון שמנהל את מוקד השליטה במשטרה ובמרכז כתבה נוספת שפורסמה שנה לאחר מכן באותו הנושא בדיוק.

מבחינת הנשים יוצאות אתיופיה במשטרה, המצב קשה בהרבה, כשהקצינה בת העדה הבכירה ביותר כיום בארגון היא בדרגת פקד. מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי הארגון פועל רבות למען השוטרים בני העדה האתיופית. במשטרה משרתים 663 שוטרים וקצינים" בני העדה. במשטרה ביקשו שלא להגיב לשאלת "הארץ" - כמה מיוצאי אתיופיה המשרתים במשטרה הם בדרגות בכירות, כמה גויסו כעורכי דין לתביעות המשטרתיות, כמה מהם חוקרים בלה"ב וכמה עברו את המכללה לביטחון לאומי. בנוגע לקידום קצינים אתיופים במשטרה, נמסר מהדוברות כי "זה לוקח זמן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ