פרשת פישר: משטרת עולם שלישי וסודות למרבה במחיר

משטרת ישראל היא סחורה זולה, גוף אכיפה שנע בין העולם השני לשלישי. כך הבין גם פישר בחושיו החדים והפך את הקשר שלו עם רפ"ק ערן מלכה לתעשייה של מידע סודי תמורת מזומנים

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

הרב פינטו ידע שהוא על הכוונת של המשטרה חודשים לפני שהוזמן לראשונה לחקירה באזהרה במתקני היחידה הארצית לחקירות הונאה. בפגישות שקיים עם קצינים בכירים מיחידות הקצפת של המשטרה הוא נהג לשתף אותם בפרטים מוכמנים מהחקירות הרגישות ביותר במדינה כמו אלה שהתנהלו נגד אהוד אולמרט ואביגדור ליברמן. "רק מתי מעט במטה הארצי ידעו את הפרטים האלה", כתב אחד מחוקרי ליברמן במזכר שתיעד פגישה עם פינטו בביתו באשדוד.

ליברמן עצמו סיפר בעבר שהיו לו חפרפרות ביחידות החוקרות שנהגו למסור לו מידע רגיש. לעתים היה מזהיר שר החוץ לשעבר את מקורביו "שיושבים עליהם" ומציע להם לנקוט אמצעי זהירות. כמה מנחקרי הפרשה שזכתה לכינוי "ישראל ביתנו" ידעו ימים לפני שנעצרו כי מתנהלת נגדם חקירה סמויה.

יזם פרויקט הולילנד הלל צ׳רני סיפר בעדותו במשטרה כי שבועות לפני שהחוקרים נקשו על דלת ביתו בשעת בוקר מוקדמת כדי לעצור אותו, ביקש אחד מכוכבי הפרשה, המאכער מאיר רבין, להיפגש איתו בדחיפות. הם קבעו פגישה חטופה באזור רמלה בה הודיע רבין ליזם המסובך, שהגיע אליו מידע מתוך יאח"ה כי החקירה נגדם נפתחה וכי עד המדינה בפרשה שמואל דכנר החל למסור את עדויות הנפץ.

אחד מחשודי פרשת רונאל פישר, מו"ל מעריב לשעבר עופר נמרודי, קיבל בעבר באמצעות קצין בכיר בדימוס מהיאחב״ל (היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות) וקצין נוסף במדים מידע מהחקירה הסמויה שהתנהלה נגדו בראשית שנות ה–2000. המידע הוביל את נמרודי לשבש את החקירה, ולדבר עם חשודים אחרים רק מטלפונים ציבוריים.

ארגוני פשיעה רבים תחזקו וכנראה עדיין מתחזקים רכזי מודיעין שנהגו להעביר להם מידע על חקירות סמויות תמורת מעטפות מזומנים או שוחד מיני מזונות. רכז מודיעין מיחידת לה"ב 433 ניסה לאחרונה למכור מידע על סוכן סמוי לראשי ארגון הפשיעה של משפחת מוסלי. זה יכול היה להסתיים ברצח.

משטרת ישראל היא סחורה זולה, גוף אכיפה שנע בין העולם השני לשלישי. כך הבין בחושיו החדים גם עו"ד רונאל פישר, שהפך את הקשר שלו עם קצין המשטרה רפ"ק ערן מלכה לתעשייה של מידע סודי תמורת מזומנים. מלכה העביר לפישר, על פי החשד, מידע מודיעיני, מזכרים פנימיים סודיים, מועדי מעצר ופרטי חקירות. פישר היה מספסר בהם באמנות. הוא היה בוחר את הקורבנות בקפידה, בורר את אלה שאותם הוא זיהה ככאלה ששולטים בקודים של העולם עברייני שבו הוא כנראה כבר שחה במיומנות. "אתה חושב שלכל אחד שנכנס לפה אני מציע את הפתרונות האלה? אני צריך לדעת בתוך הלב שלי, לא במאה אחוז, במאה ואחד אחוז שגם אם יתלשו לבן אדם את הכוס של האמא של הציפורניים שלו הוא לא ידבר״, הסביר הפרקליט העולה ליו"ר ועד העובדים של נמל אשדוד אלון חסן כשביקש ממנו 150 אלף דולרים במזומן תמורת סגירת כמה סעיפי אישום נגדו ו"הטבות" מהיחידה החוקרת.

פישר בבית משפט השלום בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

חסן הערמומי הקליט את פישר בחשאי וכך הפיל אותו, אבל עוד לפני כן, כך לפחות על פי התשתית הראייתית שאורגים חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים, היו כמה אנשי עסקים ובכירים בשירות הציבורי ששיתפו פעולה עם הקומבינה של פישר ושילמו לו ביד נדיבה תמורת מידע הזהב.

אחד היתרונות העצומים של פישר היה הדימוי הציבורי והבולטות שהוא הצליח לבנות לעצמו באמצעות קשרים טובים עם המושכים בחוטים. הוא הציע בעבר לעיתונאי ביקורתי שמילא את שליחותו וחשף את המשטרה במערומיה, לפייס בינו לבין המפכ"ל יוחנן דנינו. הוא קשר קשרי חברות עם הניצב הפורש ברונו שטיין שאף ליהק אותו לצוות חשיבה כששימש כראש אגף התנועה. פישר השתתף בטקס בו מונה שטיין למפקד מחוז המרכז, כך שפקודיו של הניצב זיהו שהפרקליט מקורב לצמרות הגבוהות. ראש יאח"ה אפרים ברכה בחר דווקא בו כפרקליטו כמו גם קציני משטרה בכירים אחרים, פוליטיקאים ואנשי עסקים. אבי ניר, מנהל הזכיינית קשת ושאר בכירים ברשתות השידור, אפשרו לאיש המפוקפק למלא את המסך, תוכנית אחר תוכנית ולהפוך בכך לדמות מוכרת ומושכת עבור כל אלה שהאמינו שמי שניבט אליהם מן המרקע הוא אדם שמקרין אור. כל אלה לא זיהו שמתחת לכושר השכנוע והיכולת הפנומנאלית של פישר לדבר אל כל איש בשפתו מסתתר אדם נעדר מצפון — או שדווקא החלל הפנימי הזה של פישר הוא זה שהילך עליהם קסם.

והיתה לפישר, כמה מדהים ומדאיג לחשוב, ברשת הקשרים הענפה גם פרקליטת מחוז לשעבר, עו"ד רות דוד, שנמצאה איתו בקשר קרוב עוד כששימשה בתפקיד הבכיר והפכה לשותפה שלו במשרד עורכי הדין אחרי פרישתה. "אנשים בישראל סובלים מאשליה שלפיה כדי להצליח כדאי שלא לנהוג לפי הספר", הסבירה עו"ד דוד בראיון ל-TheMarker ב–2012 מי שחשודה היום בהשתתפות פעילה בקן הפשע שהקים פישר. אם החשדות נגד עו"ד דוד יתבררו כנכונים, אם היא אכן ידעה על הקשר של פישר לרפ"ק מלכה ואם היא אכן שיבשה את החקירה בשבועות האחרונים ופעלה לתיאום עדויות בין המעורבים, ניתן להניח שהיא איבדה את חוט השדרה המוסרי עוד לפני שפרשה ממשרתה הציבורית.

במשרד המשפטים עסקו השבוע בעיקר במגננה, בהפצת מידע ולפיו אין בינתיים כל ראיה כי דוד חטאה כשעוד היתה חלק מהם. אבל גם אם יתברר שדוד רק פעלה בניגוד עניינים בעודה בשירות המדינה, משמע עסקה בתיקי לקוחות פישר בזמן שהם היו בקשר חברי, זו תהיה רעידת אדמה. ללא קשר להחלטות שקיבלה בתיקים אלה, גילוי כזה יציף את החשש שלא רק המשטרה בישראל רקובה מהיסוד אלא שגם צמרת הפרקליטות נגועה; שגם שם במקום שבו מכריעים אם להעמיד לדין ראש ממשלה או טייקון יושבים אנשים שאין לסמוך עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ