שרה נתניהו העידה במשפט מני נפתלי: דמי נשפך בראש חוצות, סוחטים באיומים את משרד רה"מ

בעדותה בביה"ד לעבודה טענה נתניהו כי אב הבית לשעבר רצה להפיל רה"מ בסיוע "גורם תקשורתי חזק". באשר לטענות עובדים כי קשה לעבוד לצדה של נתניהו, אמר סמנכ"ל במשרד רה"מ: "לא כל ריכול זה תלונה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים הסתיים היום (ראשון) שלב עדויות ההגנה מטעם המדינה בתביעה שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי. תשעה עדים עלו לדוכן העדים, בהם סמנכ"ל במשרד רה"מ, עזרא סיידוף, כאשר אחרונת העדים היתה רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. העדויות שניתנו חשפו התנהלות עגומה בשירות המדינה: פקידים בכירים שלא ערים למה שקורה תחתם במקרה הטוב, או עושים ככל העולם על רוחם במקרה הרע.

שרה נתניהו, שנחקרה על ידי הפרקליטה נעמי לנדאו, האשימה שוב ושוב לאורך דבריה כי מני נפתלי "שופך את דמה". בתחילת עדותה אמרה נתניהו כי "למעלה משנה ורבע נשפך דמי בראש חוצות על ידי מני נפתלי והתומכים בו בעידודה של התקשורת". בתשובה לשאלה מדוע לא פיטרה נתניהו את אב הבית, השיבה כי היא חששה מהתגובה לכך בתקשורת. "מאחר ואנחנו רדופים על ידי התקשורת אנחנו מפחדים. בשבילי לפטר את אב הבית זה יהיה כותרות, ולא רציתי אותן", דבריה. "ידעתי שהתקשורת תשחט אותי".  

נתניהו הגיעה לדיון מוכנה, ודיברה בשטף וברהיטות. היא הוסיפה כי "שנה וחצי בוצעה סחיטה באיומים של משרד רה"מ. זה אצל היועצת המשפטית של משרד רה"מ. יש לי אפילו סמסים". בהמשך דבריה היא אמרה: "קיבלתי סמסים מאנשים שאם לא יאשרו לו כספים או עבודה, הוא יצא על גב' נתניהו". 

בהמשך דבריה טענה נתניהו כי "נפתלי בעזרת גורם תקשורתי חזק מאוד שעומד מאחוריו רצה להפיל את רה"מ. לא ייתכן שסתם הוא יהיה מלך העולם, כולל בתקופת הבחירות באופן מסיבי". היא הוסיפה כי "יש לו (לנפתלי, ר"ח) קשרים בעיתון מסוים, הופכים אותו לסלבריטי בינלאומי". עוד היא אמרה כי "מי שתומך בו שם למטרה לחסל את בעלי. אתם יודעים מי זה, כבר 18 שנה". בהמשך הדיון, כאשר ביקשה לנדאו להציג כתבה משנת 97' מ"ידיעות אחרונות", שבבעלות נוני מוזס, אמרה נתניהו: "או אה, זה שם שלא אומרים את שמו" (נתניהו רפררה לכינוי של דמות הנבל בסדרת הספרים הארי פוטר - וולדמורט). 

נתניהו הוסיפה כי נפתלי נהג לדבר בבוטות ובגסות, ודן עמה על תקנים בימי שבת. "הערתי לו שבשבתות, בכמה שעות שיש לי עם בעלי ועם הילדים, הוא ישר מתיישב לידי ומתחיל בקשות לתקנים", אמרה נתניהו. "אמרתי לו שזה לא עניין שלי, שידבר עם משרד רה"מ". בהמשך דבריה אמרה נתניהו כי "הילדים שלי סיפרו לי שהם היו מתעוררים ממכות ודחקות ממני נפתלי. אני מתביישת מהאמהות ששלחו ילדים למעון". לשאלתה של הפרקליטה, נתניהו השיבה כי לא הוגשה תלונה על כך במשטרה, היות שזה לא היה ברצינות. פרוטוקול הדיון:

לנדאו שאלה לגבי אירוע של זריקת מפה במהלך ארוחה שהתקיימה בפאטיו של מעון רה"מ. נתניהו הכחישה לחלוטין את האירוע. "אני דור שלישי לשואה. אין מצב שאצלי במשפחה, מה שירשתי מבית אבא, בחיים שלי לא משכתי מפה. אין דבר כזה. זה לא הולך עם הדנ"א שלי", אמרה. באשר לטענה כי נתניהו העירה את נפתלי משנתו בשעה שלוש לפנות בוקר ונזפה בו בצעקות על כך שרכש חלב בשקית ולא בקרטון, אמרה: "לא זכור לי דבר כזה. הייתי בשוק. לא משנה לי אם זה שקית או קופסה". באשר לטענה אחרת, לפיה הכתה נתניהו את אחת העובדות, אתי חיים, על ידה, אמרה: "זה פשוט שקר. בחיים לא נגעתי. המומה לשמוע את זה". 

הפרקליטה שאלה את נתניהו מדוע היא לא הורתה להחליף את הריהוט שהתבלה במעון רה"מ, כפי שנראה בסרטון של יועץ העיצוב מושיק גלאמין. נתניהו השיבה כי "אני לא רוצה לבזבז כספי מדינה", ואמרה כי זו אגדה שהיא אוהבת לבזבז כספי מדינה. היא הוסיפה כי נפתלי הציע להחליף וילונות בסלון, אך היא סרבה. "אמרתי שלא מזמינה. אני חיה בפחד... בפרט עם תקשורת כל כך חודרנית ומרושעת", דבריה. 

מהעדויות עולה כי נפתלי התקבל לעבודה כממלא מקום ולא עודכן לגבי הכוונה לשנות את משרתו למשרת אמון. הפרות נוספות שעולות מן העדויות נוגעות להחלטה שלא לקיים מכרז לתפקידו של נפתלי, שדורש תואר אקדמי שאין ברשותו, וכן הפרות של חוק שעות עבודה ומנוחה בעבודת עובדים במעון, במשך שבעה ימים בשבוע.

הסמנכ"ל במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף עלה לדוכן העדים כשהוא מצויד בקלסר עב כרס. עורכות הדין של נפתלי, נעמי לנדאו ונאוה פינצ'וק־אלכסנדר, ביקשו שרק התצהיר שלו יונח בפניו. סיידוף העיד כי הגיע לשרה נתניהו, שם פגש את נפתלי והבין כי הוא מעוניין במשרה.

מני נפתלי, הבוקר בבית הדין האזורי לעבודה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוה"ד עימתה את סיידוף עם עדויות של עובדים במעון לפיהן חששו מנתניהו, וסיפרה כי עמנואל סלע, שהועסק אף הוא בתפקיד אב בית בבית ראש הממשלה, אף "אמר שנתניהו היא אשה שקשה מאוד לעבוד איתה, לחץ תמידי לידה, ששפת הגוף שלה רותחת". סיידוף בתגובה אמר כי "עברתי שמונה ראשי ממשלה והיו לי שמונה נשים בבית ראש הממשלה, ותמיד מדי פעם שמעתי כל מיני ריכולים למיניהם. לא כל ריכול זה תלונה".

עו"ד פינצ'וק־אלכסנדר שאלה את סיידוף אם הוא מפחד מרעיית רה"מ, וכשענה לה שלא, הקריאה לו מתוך עדות שנתן בפרשת עמדי ב-1999, אז אמר: "לי היה פחד אמיתי ממנה (מגב' נתניהו). אני נתתי לליאון שייקח את זה ממני ויעזוב אותי". בתגובה אמר סיידוף "מאז עברו 16 שנים, השתניתי מאז".

סיידוף סיפר כי "יכול להיות שהיתה אי הבנה ביני ובינה, והתרגשות לעמוד מולה במעמד הזה, בקדנציה הראשונה. היום זה לא אותו דבר בכלל. לא פחדתי". בתגובה המשיכה עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר להקריא מתוך חקירתו ב-99', כשסיפר כי "שרה רצתה שאהיה נוכח בעת תיקונים ועבודות בבית. יום אחד נסעתי למשרד בקריה בתל אביב לפתוח את המשרד, כי ראש הממשלה בעלה היה צריך להגיע. היא התקשרה בהיסטריה שאני אבוא מיד בחזרה אליה. ניסיתי למנוע את זה אבל זה לא עזר לי... הודעתי לסמנכ"ל הממונה עליי שאני לא מסוגל להמשיך. אני באוטו, כולי רועד. התחלתי אפילו לבכות ממנה". בתגובה ענה סיידוף כי "אני לא זוכר, עברו 15 שנה".

סיידוף ב-99': "היה לי פחד אמיתי משרה, היא השליטה טרור" | אמיר אורן

באת כוחו של התובע סיפרה כי "נפתלי העיד שנתניהו היתה מטרידה אותו ביום ובלילה" ושאלה את סיידוף האם גם הוא סבל מהטרדות. "מה זה רלוונטי? לא", ענה סיידוף. הוא סיפר כי בסופי השבוע היתה מדברת איתו, "אבל זאת לא הטרדה". עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר פנתה לסיידוף ואמרה לו: "תסכים איתי שגב' נתניהו יודעת לצעוק חזק מאוד כשהיא כועסת", והוא בתגובה ענה "אני לא יודע, אני לא שמעתי".

עו"ד פינצ'וק־אלכסנדר עימתה את סיידוף עם כתבה שפורסמה בפברואר בדה-מרקר ומתארת את התנהלותו, ואמרה לו כי "אתה אומר בתצהיר שנפתלי היה מחויב להביא לידיעתי כל מקרה שבו נוצרה בעיה עם אחד העובדים". סיידוף ענה לה כי "התובע מעולם לא כתב לי תלונה על העובדים". הפרקליטה שאלה אותו אם אחת העובדות בבית רה"מ, שעזבה את תפקידה, הגיעה אליו בתלונות על רעיית ראש הממשלה, והוא ענה "אף פעם. אל תערבו בין שיחות רכילות שהיו בבית".

סיידוף אמר שהוא לא יודע אם נפתלי עבר בדיקת פסיכולוג ופוליגרף לפני שהתחיל לעבוד במעון ראש הממשלה. הוא הכחיש שעובדי המעון אמרו לו שאב הבית הוא אלים, אם כי בתצהיר חתם הסמנכ"ל שאמרו לו שנפתלי משפיל עובדים. עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר הציגה בפניו סידור עבודה שעליו נכתב ש"נפתלי יהיה בחופש רק בשבת", וסיידוף אמר שיכול להיות שנתניהו היא זו שכתבה את ההערה.

הפרקליטה ציטטה את מרשה, שאמר לה שנתניהו לא היתה מעוניינת שעובדי משרד ראש הממשלה יבואו לעבוד במעון. סיידוף אמר בתגובה "לא שידוע לי, תמיד נתנו תגבור בעובדים". עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר הפנתה למסמך בו כתב סיידוף שהוא רוצה שנפתלי יישאר לעבוד במעון. "לאורך כל הדרך ניסיתי כמה שאני יכול, במסגרת היכולות שלי, לעזור לנפתלי, על כל בקשה שלו. כל הזמן הוא בא ואמר שהוא רוצה להיות עובד מדינה", אמר סיידוף. "ניסיתי לעזור לו כמה שאפשר. זה לא בסמכותי. לא יכולתי לתת לו את ההבטחות שהוא ציפה להן. אמרתי לו שהוא צריך לעבור מכרז".

הפרקליטה עימתה את סיידוף עם העובדה שהוא לא יידע את נפתלי שאין לו את ההשכלה המתאימה כדי לזכות במכרז לתפקיד אב הבית, והוא ענה לה "לא דיברתי מעולם עם מני על השכלה. זה לא תפקידי לפרט תנאים לתפקיד. אני לא אחראי על עובדים, אלא מחלקת כוח אדם".

בהמשך הפנתה עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר למכתב בו ביקש סיידוף לשלם לנפתלי כסף בצורה רטרואקטיבית כדי להימנע מתביעה משפטית. סיידוף הגיב ואמר "כתבתי דבר שאני לא מבין בו ולא הייתי צריך". היא שאלה את העד אם אמר לנפתלי שאי אפשר לעבוד שבעה ימים ברציפות, וסיידוף ענה בחיוב. "אבל ראיתי שכמה עובדים כן עובדים שבעה ימים בשבוע. דיברת על כך עם נתניהו?", שאלה הפרקליטה, וסיידוף ענה לה: "לא, שוחחתי על זה עם העובדים, הוריתי להם על כך. גם הגב' נתניהו ידעה את זה וקיבלה את זה". הוא הדגיש כי לא הסתכל על הסידור - "יש לי 60 עובדים" - וכאשר אמרה לו הפרקליטה כי "כאשר מפרים את הוראות החוק, זו גם עבירה פלילית", ענה לה העד כי נפתלי הוא זה שהכין את סידורי העבודה.

עד נוסף היה מי ששימש אב הבית לפני נפתלי, אמנוןן זכאי. זכאי נשאל על ידי הפרקליטה האם דיווח על כך שנפתלי השליך לפח ארוחות שהכינה עפרה שמעון (עובדת במעון ראש הממשלה), ובמקומן הזמין מזון ממלון פלאזה. "אני טענתי שזה היה חד פעמי, לא ארוחות", השיב זכאי. "הייתי במשמרת ערב, ועופרה הכינה ארוחה ונפתלי לא אהב את זה וזרק, ואמר לגב' (נתניהו) שעופרה לא השאירה אוכל". זכאי הוסיף כי הוא דיווח על כך למחרת לשמעון, וזו דיווחה על כך לגב' נתניהו.

סמנכ"ל במשרד רה"מ, עזרא סיידוף, בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שמעון בעצמה העידה גם כן, ונשאלה אף היא על מספר המקרים בהם נפתלי זרק אוכל שהכינה."היתה פעם אחת בוודאות שסיפרו לי", אמרה. "אבל זה היה חוזר על עצמו, סיפרו לי עובדים, לא זוכרת מי".

העדות הראשונה היתה של איילת קדוש מנציבות שירות המדינה, שהתייחסה למינויו של נפתלי לתפקיד אב הבית ללא מכרז, ואמרה כי "בתחילת הדרך דובר על כך שהוא יעבור מכרז פומבי. בהמשך הדרך עמדת הנציבות היתה שהמשרה תהיה משרת אמון ושלא צריך מכרז". אחריה עלתה ראש אגף משאבי אנוש במשרד ראש הממשלה, נעמי מן, שהתייחסה למינויו של נפתלי ואמרה כי "היה צורך לאייש את המשרה באופן מיידי ולכן נפתלי הועסק במילוי מקום. אפיון המשרה היה אז בבחינה, אף שלא נמסר על כך לנפתלי".

מנהל תחום בכיר במשרד ראש הממשלה, יניב סויסה, העיד כי במשרד חששו מפני תביעה של נפתלי, ולכן שילמו לו את סכומי הכסף שדרש מבלי לבדוק האם הוא באמת זכאי להם. לפי סויסה, מדובר על כ-12 אלף שקלים עודפים. סויסה העיד כי "אני יודע שהם היו בלחץ כי העובדת שטיפלה בתשלומים סיפרה לי".

לאחר סויסה עלה לדוכן העדים עד מספר ארבע עזרא סיידוף, ולאחריו עלה רן ישי, סמנכ"ל משאבי אנוש במשרד ראש הממשלה.ישי נשאל אם מישהו התלונן על נפתלי בפניו, והוא השיב כי אינו זוכר. הוא אישר שקרא כל מלה בדו"ח בו נכתב שלא נעשו רשימות מלאי למוצרים במעון, אך אמר כי אינו זוכר הכל. עו"ד פינצ'וק-אלכסנדר שאלה את ישי כיצד כתב שנפתלי הכיר את שרה נתניהו ואת מעון רה"מ בטרם החל לעבוד בו, אם הודה קודם לכן כי הוא לא זוכר שפגשת את נפתלי כשהיה מאבטח. ישי ענה כי "אמרתי את הדברים למיטב ידיעתי".

בתום הדיון נפתלי מסר כי "אני עובר תקופה איומה. אני לא יודע איך לתאר את זה במלים. מדברים פה שאני ממומן על ידי אנשים, אין לי גרוש. אף אחד לא רוצה להעסיק אותי ולקחתי את זה בחשבון. הילדים שלי שומעים דבריו איומים בבית ספר. אני סמל במדינה כדי להוכיח שעובד מוחלש חייב לצאת ולעמוד על זכותו. היום ירדה לי קצת אבן מהלב, קצת כי אני עדיין לא יודע מה מחכה לי. אם הייתי סוחט באיומים כמו שאומרים עליי, הייתי מקבל כל מה שאני רוצה, כי אנשים עשו את זה במשרד". 

"קשה לי להסתכל עליה, ובטח לה קשה להסתכל עליי", אמר אב הבית לשעבר בנוגע לנתניהו. "אני לא שופט אותה. היא אמרה מה שרצתה להגיד. מה שיתפרש מזה, השופטת תגיד. לא האמנו שנגיע לרמה כזאת. בטח כשהיא מדברת על דמה... שפכו את דמי ברמות". על הטענה שנוני מוזס עומד מאחוריו אמר: "אני מאמין בצדק - אני לא רוצה להגיד שאני זוכה בתביעה אבל נראה לי שכן". 

עורכת הדין של נפתלי, לנדאו אמרה בתום הדיון: "לא האמנתי שבמשרד ממשלתי מהדרגה הראשונה הזו מתנהלים אנשים מבלי לדעת מה הולך שם. כולנו שמענו את הגמגומים, את הבורות, את העמידה על קוצו של יו"ד, אבל כאשר זה נגע לתנאי ההעסקה של מני וכולם היו שם, רק הם לא פצו פה. עם כל ההערכה שיש לכל מדינת ישראל לאשת ראש הממשלה המכהנת, היא התעסקה רק עם עצמה, כמה פגעו בה, כמה עשקו אותה, כמה התלוננו עליה, כאשר התביעה היתה לגמרי שונה. לומר על מני שהוא תאב כסף, זה היה פתטי. אני מקווה שנגיש סיכומים כהלכה ויצא הצדק". 

פרקליטה של נתניהו, יוסי כהן, אמר בתגובה: "היה פה מסע הכפשות זדוני, אדיר ומכוער שטרם ראינו כדוגמתו בישראל כנגד משפחת נתניהו ובעיקר נגד הגב' נתניהו. היום לשמחתנו תמה מסכת הראיות. נוכחנו כמה הדברים שנפתלי אמר הם לא אמת... אני שם את מבטחי בבית הדין... העדות שלה היתה יוצאת מגדר הרגיל. אני חושב שגם השופטת סבורה כמוני". על הטענה כי מוזס עומד מאחורי נפתלי אמר: "אני לא מומחה לנוני מוזס. מה שהגב' נתניהו אמרה, זה מה שהיא אמרה". 

הדיון הקודם בתביעה, שנערך במארס השנה, עמד בסימן מתקפה של הפרקליטות על נפתלי. הפרקליטה המייצגת את משרד ראש הממשלה ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשנה לפרקליטת מחוז ירושלים (אזרחי) כוכבית נצח דולב, הטיחה בנפתלי במסגרת חקירה נגדית פרטים ושאלות שנגעו לעברו, בין היתר לגבי צווי עיכוב יציאה מהארץ בגין חובות, מספר שנות הלימוד שלו, זכאותו לדיור ציבורי ושירותו הצבאי. בנוסף תהתה נצח דולב מי מממן עבור נפתלי את ההליכים המשפטיים.

כשבועיים קודם לכן ביקרה נשיאת בית הדין, השופטת דיתה פרוז'ינין, את המדינה, בשל הימנעותה מהגשת תצהיר מטעם שרה נתניהו במועד שנקבע. בצעד חריג הגיש נפתלי עצמו תצהיר לא חתום שייחס לנתניהו. בית הדין דרש מנפתלי להבהיר כיצד הגיע לידיו התצהיר, וזה עשה זאת בתצהיר חסוי. שלושה ימים לאחר מכן הגישה הפרקליטות תצהיר מטעם נתניהו, שהיה זהה כמעט למסמך שהגיש נפתלי ובו דחתה את כל טענותיו כ"טענות חסרות כל בסיס שנועדו אך להכפיש את שמי".

בתגובה לטענותיו של נפתלי לגבי תנאי העסקתו טענה נתניהו כי הוא היה מודע לדרישות תפקידו, הביע רצון לעבוד שעות רבות ככל האפשר ואף עבד לא פעם מבלי שנתבקש או שהיה צורך בכך. נתניהו הכחישה כי אמרה לנפתלי "אנחנו האירופאים עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם המרוקאים". כן הכחישה נתניהו את טענותיהם של עובדים נוספים במעון לשעבר, שהעידו מטעם נפתלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ