בוטלה הרשעתו של ח"כ לשעבר מוחמד ברכה בגין תקיפת פעיל ימין

בית המשפט הפך את ההחלטה שהתקבלה לפני שנה, וזיכה את יו"ר חד"ש מהאישום היחיד שהורשע בו מבין ארבעה שהוגשו נגדו. ברכה: ניסו להטיל אימה על פוליטיקאים ערבים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל היום (ראשון) את הרשעתו של הח"כ לשעבר, מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש, בגין תקיפת פעיל ימין במהלך הפגנה נגד מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. ההחלטה לביטול ההרשעה התקבלה על ידי שני הצדדים בהמלצת בית המשפט, וזאת בין היתר בשל משך הדיון בתיק - כמעט עשר שנים.

באפריל 2014 הורשע ברכה באישום תקיפת פעיל ימין במהלך הפגנה נגד מלחמת לבנון השנייה ב-2006, ובמקביל זוכה מאישום של תקיפת מסתערבים במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בבילעין ב-2005. הוחלט לקנוס אותו ב-650 שקל. בית המשפט המחוזי הפך היום החלטה זו בעקבות הערעור שהגיש המרכז המשפטי עדאלה.

בדבריהם אמרו השופטים כי "המלצנו בפני הצדדים להסכים לסיום ההליך בלי הרשעה וזאת בהתחשב במכלול הנסיבות בתיק זה, לרבות ההשתלשלות הדיונית, תחילתו של כתב האישום וסופו. אנו אומרים בפה מלא כי אין בכך משום קביעה כלשהי באשר לצדקת טענותיו של צד זה או אחר ואיננו מביעים עמדה בשאלה זו. הצעתנו באה רובה ככולה כדי לסיים את ההליך. חלק לא מבוטל משיקולנו התבסס על כך שעברו קרוב לעשר שנים מאז האירוע והמערער איננו חבר כנסת". השופטים הוסיפו כי סכום הכסף שברכה הפקיד כפיצוי, יישארו בקופת המדינה. 

ברכה בכנס של הרשימה המשותפת, בפברואר האחרוןצילום: רמי שלוש

בספטמבר 2009 הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד ברכה המייחסים לו עבירות שונות בכמה אירועים. באוקטובר 2011 מחק בית משפט השלום שניים מן האישומים נגד ברכה עוד לפני תחילת ההליך הפלילי. השופט קבע כי חסינותו של ברכה כחבר כנסת חלה על מקרים אלה באופן ברור וחד משמעי. ההרשעה שבוטלה היום, לפיכך, היתה בגין האישום האחרון מבין ארבעה אישומים אשר הגישה המדינה נגד ברכה. 

ברכה אמר בעקבות החלטת בית המשפט כי "אחרי עינויים שנמשכו 75 חודשים בכותלי בית המשפט, הוכח מה שאמרנו מהרגע הראשון: האישומים היו פוליטיים, ומטרתם להטיל אימה על פעילות פוליטית בקרב הציבור הערבי. העובדה שזו פעם ראשונה מאז קום המדינה שח"כ מובל לבית המשפט בגין פעילותו מוכיחה כי קיימת מתקפה על המרחב של הפעילות הפוליטית".

הוא הוסיף כי "התוצאה הסופית מצביעה על כישלון מהדהד של מני מזוז (היועץ המשפטי לממשלה לשעבר), שהחליט גם לאחר שימוע להגיש את כתב האישום. במקרה הטוב, מדובר בחוסר מקצועיות, ובמקרה הרע רדיפה פוליטית. בכל מקרה לאיש כזה אין מקום בבית המשפט העליון". ברכה הדגיש כי "על מזוז, אשר בעת כהונתו סגר את תיקי רצח 13 אזרחים ערביים באוקטובר 2000 והזדרז להגיש כתב אישום מפוקפק נגדי, להסיק מסקנות ולהתפטר מכהונתו בבית המשפט העליון".

מנכ"ל עדאלה, עו"ד חסן ג'בארין, אמר בתגובה להחלטת המחוזי כי "היום הוכח כי כל התיק נגד מוחמד ברכה, על שלל האישומים שבו, היה תיק פוליטי מלכתחילה. זו פעם ראשונה שהוגש כתב אישום נגד חבר כנסת בגין פעילותו הפוליטית כמו השתתפות בהפגנה. ביטול כל האישומים נגד ברכה מוכיחים כי המדינה נקטה באכיפה סלקטיבית כלפי חבר כנסת ערבי על רקע פעילותו הפוליטית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ