קצין המשטרה החשוד בפרשת רונאל פישר: לא אחתום על הסכם עד מדינה, אשלם את המחיר באומץ

מח"ש תגיש השבוע כתבי אישום נגד רפ"ק ערן מלכה ונגד פישר בגין קבלה ותיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. בית המשפט האריך את מעצרם של השניים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

רב-פקד בדימוס ערן מלכה, החשוד שהעביר לעו"ד רונאל פישר מידע תמורת שוחד, ששיחד קציני משטרה נוספים וששיבש הליכי חקירה, אמר היום (שני) כי הוא לא מתכוון לחתום על הסכם עד מדינה בפרשה. "אני לא אצא מזה", אמר. "אני אצטרך לשלם מחיר אבל יהיה בסדר בסוף. זה לא על הפרק להיות עד מדינה. לקחתי אחריות על המעשים שלי, אשלם את המחיר ובאומץ רב. אין ברירה". לטענתו, הוא נקלע לפרשה מבלי שהיתה לו שליטה על כך ו"הכסף לא היה עניין בסיפור הזה".

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) תגיש ביום חמישי כתבי אישום נגד פישר ומלכה בגין קבלה ותיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. מעצרם של פישר ומלכה הוארך היום בארבעה ובשלושה ימים בהתאמה, ובמח"ש מתכוונים לבקש בהמשך להאריך את מעצרם עד לתום ההליכים בתיק, מחשש שהשניים יפעלו לשבש את מהלכי המשפט. פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, החשודה במתן ובתיווך לשוחד בפרשה, שוחררה היום למעצר בית.

במקביל, הותרו לפרסום שמות שני אחים קבלנים החשודים בעבירות שוחד ושיבוש הליכי משפט בפרשה. האחים הם יוסף ואביב נחמיאס שבבעלותם חברת בנייה. חשוד נוסף בפרשה הוא ארז מוסצ'ו, מבעלי מסעדת "הסוהו" בראשון לציון, ששמו הוזכר היום לראשונה בדיון בבית המשפט. מוסצ'ו חשוד בתיווך לשוחד. על פי החשד, פישר ניסה לנצל את הקשרים של מוסצ'ו עם היועץ המשפטי לשעבר של עיריית ראשון לציון, רועי בר, וביקש ממנו לתווך ביניהם. פישר אמר כי תמורת תשלום ייתן לבר מידע בנוגע לחקירה נגדו (בר חשוד בפרשת שחיתות לכאורה של קבלנים ברחובות ובראשון לציון, ורונאל פישר יצג את מגישי התלונה נגדו). מוסצ'ו העביר את הצעה לבר, שלדבריו סירב לשלם את השוחד. את המידע על החקירה היה אמור להעביר מלכה. מוסצ'ו נחקר על תיווך בשוחד. 

השופטת ג'ויה סקפה שפירא הסבירה כי החליטה להאריך את מעצרם של פישר ומלכה בשל חשש משיבוש הליכי חקירה. היא התייחסה לפגישה שקיימו כמה מהחשודים לאחר שפישר קיבל בטעות פקס ממח"ש על כך שטלפונו הנייד נפרץ. "אשר לפגישת השיבוש", כתבה השופטת בהחלטתה, "ישנו קו המפריד בין פגישת ייעוץ לגיטימית, שבה נועץ חשוד בעבירה פלילית בסנגוריו טרם חקירה, לבין ישיבה רבת משתתפים, שחלקם חשודים באותה פרשה ממש ואשר תכליתה תיאום גרסאות וניסיון לסכל פעולות חקירה עתידיות. דומה כי במקרה זה חומר הראיות מצביע על כך שקו הגבול נחצה".

"כל הפרשות בתיק נסובות סביב שיבוש מהלכי משפט", אמרה היום נציגת מח"ש, עו"ד נועה לימור, לשופטת סקפה שפירא והוסיפה כי החקירה בעניינם של פישר ומלכה הסתיימה. "המעשים המיוחסים למשיבים מאופיינים בתחכום, בתעוזה ובהיעדר מעצורים באופן שאינו מאפשר ליתן בהם אמון כלשהו. השניים לא בחלו בשום אמצעים וביחד חצו את כל הגבולות האפשריים. דבר לא היווה תמרור עצור עבורם. ערן מלכה ורונאל פישר אחד הם".

אתמול הוארך בארבעה ימים מעצרו של יאיר ביטון, הבעלים של החברה הקבלנית ב.יאיר החשוד גם הוא במעורבות בפרשה. לפי החשד, ביטון שילם שוחד כדי לקבל פרטים מהחקירה הסמויה שניהלה המשטרה בעניינו. 

במרכז החקירה הסמויה - שהפכה לגלויה עם מעצרו של ביטון במאי 2014 - עמד החשד שחברת ב.יאיר העבירה 60 מיליון שקלים לארגון הפשע של יצחק אברג'יל, כספים ששימשו להלבנת הון. במח"ש חושדים כי ביטון ידע על החקירה הסמויה, שפישר ושותפתו דוד עידכנו אותו אודות ההתפתחויות בה ואף טסו לחו"ל כדי להיפגש עמו ולמסור לו מסמכים מתוך תיק החקירה. דוד הודתה כי העבירה לביטון מעטפה סגורה בעת ששהתה בחו"ל אך טענה כי לא ידעה במה מדובר.

ניסים מרום, בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב שליווה את חקירת המשטרה בפרשת ב.יאיר, העיד אתמול בפרשת פישר במשרדי מח"ש בירושלים. לפי החשד, דוד הציעה למרום שוחד כדי לפגוע בחקירת החברה, אותה ליווה. לפי עדותו, דוד, שהכירה אותו מתפקידה כפרקליטת המחוז, הציעה לו לעזוב את תפקידו בעבור משרה טובה יותר. כעת נבדק חשד ש"המהלך נועד לנטרלו מהמשך טיפול אפקטיבי בתיק". מרום, אחד התובעים בתיק נגד קצב, דיווח לממוניו על ההצעה בזמן אמת, ולפי מח"ש הוא אינו חשוד בדבר ולא נחקר באזהרה.

מי שהביא לחשיפת פרשת רונאל פישר הוא אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד נמל אשדוד. חסן תיעד את פישר מבקש ממנו כספים עבור מידע מהפרשיות עליהן נחקר. מהחקירה עלה החשד כי רפ"ק (בדימוס) ערן מלכה הוא זה שהעביר לפישר מידע תמורת שוחד, שיחד קציני משטרה נוספים ושיבש הליכי חקירה. במח"ש סבורים כי פישר הציע את המידע המשטרתי שקיבל ממלכה לשורת נחקרים וחשודים בהם אנשי עסקים ובעלי תפקידים ציבוריים בכירים. בכירה במשרד עורכי הדין של פישר חתמה על הסכם עד מדינה עם מח"ש וצפויה להעיד נגדו. שלושה עורכי דין ממשרדו של פישר חשודים בשיבוש הליכי חקירה.

בין הנחקרים הבולטים היו עופר נמרודי - מנכ"ל חברת "הכשרת היישוב" ולשעבר מו"ל ועורך "מעריב", החשוד במתן שוחד לפישר בתמורה לקבלת מידע על חקירות המתנהלות נגדו; האחים יוסף ואביב נחמיאס - קבלנים החשודים בעבירות שוחד ובשיבוש הליכי משפט; שי ברס - לשעבר מנכ"ל חברת "נתיבי ישראל", החשוד במתן שוחד לקצין משטרה בתמורה לקבלת מידע מתיקי חקירה; עו"ד רות דוד - לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, החשודה במתן ובתיווך לשוחד ובשיבוש הליכי חקירה; פרופ' יורם ברק - מנהל מחלקה בבית החולים אברבנאל, החשוד שסייע למלכה לשבש את החקירה נגדו; יאיר ביטון - בעלי חברת הבנייה "ב. יאיר", החשוד במתן שוחד כדי לקבל מידע על חקירה סמויה בעניינו. לפי החשד, בפרשה מעורבים גם קציני משטרה בכירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ