לראשונה: עונש מאסר לאדם שקרא לאלימות באמצעות הפייסבוק

9 חודשי מאסר בפועל נגזרו על עומר שלבי, בכיר בפתח, שפרסם במהלך צוק איתן דברי שבח למחבלים וקריאות לאלימות. בית המשפט: "קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים, אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (שלישי) תשעה חודשי מאסר בפועל ועוד חמישה על תנאי על עומר שלבי, פעיל בכיר בפתח, בשל פרסומי הסתה בחשבון הפייסבוק שלו. שלבי, תושב אל-עזריה שבמזרח ירושלים, הורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירות של הסתה לאלימות או לטרור ותמיכה בארגון טרור, בתיק שנוהל על ידי עו״ד יפעת פנחסי מפרקליטות מחוז ירושלים. זו הפעם הראשונה שבית משפט בישראל מטיל עונש מאסר בגין פרסומים ברשתות החברתיות.

לפי גזר הדין, במהלך מבצע צוק איתן וגל המחאות האלימות בירושלים פרסם שלבי בעשרה מקרים שונים דברי שבח למחבלים שביצעו פיגועים וקריאות המעודדות אלימות. לאחר פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת, הוא פרסם צילום של גופת המחבל, וכתב: "מאות מבחורי ירושלים קמים מבין הקברים ותחת זרועות העושק כדי להריע לרוח השאהיד וללוות אותו... ירושלים ובחוריה קוראים תיגר על הבלתי אפשרי בזמן התבוסה... גן העדן הוא המועד שלנו בעזרת אללה".

אחד הפרסומים בעמוד הפייסבוק של שלביצילום: צילום מסך

ביום הפיגוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים פרסם הנאשם את תמונות שני המחבלים, וכתב: "בקש מהמוות שייתן לך את החיים. התפארת נתונה לשאהידים...".

בפרסום אחר כתב שלבי: "ילדי ירושלים, תכעסו ותמשיכו בדרך הייאוש והמחלוקת תכעס ותטהר את ירושלים ואת האקצא מהטומאה של היהודים הממזרים. תכעס ואל תסתכל לאחור. אלוהים נשחרר את אדמת פלסטין... בוקר של זעם ומלוא המרץ... אנו מחדשים את מחויבותנו לנשמתו ולכל השאהידים, בכך שנלך בדרכם עד שאללה יקיים את הציווי הלכה למעשה".

אחד הפרסומים בעמוד הפייסבוק של שלביצילום: צילום מסך

בית המשפט דחה את טענות סנגורו של שלבי עו"ד טארק ברגותי, שטען כי מדובר באכיפה בררנית, שכן במקרים של הסתה לאלימות בפייסבוק מצד יהודים, לא ננקטו הליכים משפטיים, ווודאי שלא הוטלו עונשי מאסר. השופט איתן קורנהאוזר הסביר כי לא הונחה תשתית ראייתית מתאימה לטענה.

השופט כתב בגזר הדין כי "הקלות הבלתי נסבלת של השימוש במלה הכתובה לשם הסתה, דרך נוחות ופשטות הפצתה באמצעות רשתות חברתיות, עומדים בסתירה חדה לממד החומרה הנובע ממידת השפעתה האפשרית ותפוצתה הנרחבת, כמובילים לביצוע מעשי אלימות וטרור קשים". הוא הוסיף כי "קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים, אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת".

עו"ד ברגותי טען עוד כי מדובר בתקדים, ולכן אמר כי ראוי להזהיר את גולשי הפייסבוק כי פעולתם אינה נופלת בתחום חופש הביטוי, בטרם ימוצה הדין עם מרשו. בנוסף, הוא חלק על עמדת המדינה לפיה הדברים זכו לפרסום נרחב, וטען שלמרות שלמרשו יש 5,000 חברים בפייסבוק, לא ניתן לדעת כמה אנשים נחשפו לפרסומים, מלבד אלו שסימנו עליהם "לייק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ