ילדה מחיפה שחלתה בסרטן תובעת את המדינה בגלל זיהום האוויר

הוריה של לינוי סוסן, בת שבע, טוענים כי משרדי הבריאות והגנת הסביבה התרשלו ולא פיקחו על המפעלים כנדרש ותובעים כמיליון שקלים מהמדינה. לדבריהם, ברשותם חוות דעת רפואית המחזקת את טענותיהם

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

לינוי סוסן, ילדה בת שבע מחיפה, הגישה הבוקר (רביעי) תביעה באמצעות הוריה לבית המשפט המחוזי בעיר נגד משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, בגין רשלנות ונזקי גוף. סוסן חלתה בסרטן לפני שנתיים, ולפי התביעה, הדבר קשור לזיהום האוויר באזור. משפחתה של הילדה תובעת מיליון ו-150 אלף שקלים פיצויים מהמדינה בגין נזקים שנגרמו לילדה בעבר, ועוד סכום שלא פורט בגין הוצאות עתידיות נוכח מצבה הרפואי.

פרקליטה של סוסן, עורך הדין חוסאם מרון, אמר כי התביעה מתבססת על סעיפי רשלנות, היעדר פיקוח, היעדר ביצוע בדיקות מתאימות, חלוקת תקציבים לא נכונה וחוות דעת רפואית הקושרת בין מחלת הילדה לזיהום האוויר בחיפה.

אמיר סוסן, אביה של הילדה, סיפר כי הוא ואשתו כריסטין החליטו להגיש את התביעה אחרי שפורסם דו"ח משרד הבריאות שעוסק בתחלואת הסרטן באיזור חיפה. "לקחנו צעד קדימה והגשנו ראשונים על כל הסבל שסבלה הילדה ואנחנו מקווים שהצדק יצא לאור", אמר. לדבריו, בתו חלתה לפני שנתיים בלוקמיה, הבריאה וכיום נמצאת בשיקום. במהלך השנתיים האחרונות היא עברה השתלת מח עצם, שלדברי אביה, נמצאה רק אחרי אלפי נבדקים. "אנחנו אנשים פשוטים", אמר סוסן, "לא כמו המשרדים שיש להם סוללות של עורכי דין. אנחנו בקושי גומרים את החודש, אבל לא נוותר".

לינוי סוסן (מימין) עם אביה ליד בית המשפט המחוזי בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

בכתב התביעה נכתב בין השאר כי "לאור מצבה הבריאותי של התובעת, היא מוגדרת כיום "ילד נכה" בשיעור 175% על ידי המוסד לביטוח לאומי, ונמצאת במצב סיעודי קשה ביותר, מרותקת למיטת חוליה ונזקקת לטיפולים רפואיים אינטנסיביים". עוד נכתב כי "בין היתר, נזקקת התובעת כיום לאשפוז לשלושה ימים בשבוע במסגרת המחלקה האונקולוגית בית החולים רמב"ם, לשם ביצוע עירויי דם וטיפולים אונקולוגיים נוספים. התובעת אינה מסוגלת לחזור למסגרת בית הספר או לכל מסגרת חינוכית אחרת, מאחר והיא נאלצת להיות מרותקת לביתה ולמיטתה".

התביעה הוגשה נגד המשרדים ולא נגד מפעלים, כיוון שאי אפשר להוכיח בדיוק מאיזה מפעל נפלט החומר המזהם. לדברי עו"ד מארון, במובן של הקשר בין החומרים המסוימים המזהמים את האוויר בחיפה לבין הסוג המסוים של המחלה ממנו סבלה הילדה מדובר בתביעה תקדימית.

במשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "נלמד את פרטי התביעה כשתגיע לידנו. במאבק לצמצום זיהום האוויר המשרד להגנת הסביבה הצליח בשש השנים האחרונות להביא להפחתה של 70% בזיהום במפרץ חיפה וימשיך להיאבק ללא פשרות למען בריאות התושבים".

במשרד הבריאות מסרו כי "כאשר נקבל את העתירה, נלמד את פרטיה וכמקובל נגיב לערכאות המשפטיות".

בחודש שעבר פרצה סערה ציבורית לאחר שמשרד הבריאות פרסם הערכה לפיה 16% מחולי הסרטן באזור חיפה חלו בגלל זיהום אוויר. על פי מדגם של 4,860 מקרי סרטן שנבחנו באזור מפרץ חיפה בין השנים 2007-1998 - כ-780 מקרים ניתן לייחס לזיהום אוויר (16%), 30 מהם בקרב ילדים. כמו כן, המשרד ציין כי באזור זה יש תחלואה עודפת בסרטן הריאות ובסרטן שלפוחית השתן - סוגי סרטן הקשורים סיבתית לזיהום אוויר. נתוני מקרי הסרטן מבוססים על סקר שערכו משרד הבריאות והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובו נערך מעקב אחר אוכלוסייה של 175 אלף בני אדם בחיפה ובאזורים נוספים ואחר מקרי הסרטן שהתגלו אצלם במהלך התקופה שבה מדובר.

כעבור שבוע משרד הבריאות חזר בו ואמר כי "אין עדות לעודף תחלואה בסרטן בגיל הילדות". בדיון בנושא בהשתתפות רופאים, מומחים וחוקרים במשרד הבריאות, שנוהל על ידי מנכ"ל המשרד, הפרופ' ארנון אפק, הוצגו נתוני הרישום הלאומי לסרטן, מהן עולה כי בקרב ילדים אין תחלואה עודפת של סרטן ביחס ליתר חלקי הארץ. לאחר הדיון פרסם המשרד הודעה לפיה "המשרד ימשיך לבחון את הנתונים" ו"מנכ"ל הבריאות ימשיך לקיים דיונים עם מומחים נוספים בתחומים נוספים". הלכה למעשה, המשרד לא הצליח להציג בפני המומחים כל הוכחה לטענות כי מחצית ממקרי הסרטן בילדים באזור חיפה מקורם בזיהום אוויר. לאחר פרסום הדו"ח מומחים ורופאים – בכלל זה עורכי המחקר – שבו וטענו כי הנתונים שפורסמו לא הוצגו כהלכה או פורשו באופן שגוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ